Zbierz drużynę i stwórzcie machinę! Konkurs ?Eksperyment Łańcuchowy?

Myśleliście kiedyś o tym, aby zostać wynalazcą? ?Eksperyment Łańcuchowy? to doskonała okazja do sprawdzenia się w tej roli. Wyzwanie polega na skonstruowaniu urządzenia, które przetransportuje metalową kulkę. Na zgłoszenia macie czas do końca marca. Finał odbędzie się 27 maja w Krakowie, pula nagród to aż 50 000 zł.

?Eksperyment Łańcuchowy? to konkurs organizowany przez Uniwersytet Jagielloński. W tym roku odbędzie się jego piąta, jubileuszowa edycja. Celem akcji jest pokazanie, że fizyka towarzyszy nam na co dzień i dlatego warto uczyć się jej w każdym wieku. Najlepiej w praktyce! Zadaniem uczestników jest zbudowanie maszyny, która przetransportuje metalową kulkę, wykorzystując do tego jak najwięcej zjawisk fizycznych. W konkursie nie ma limitu wiekowego. Mogą brać w nim udział 2-5 osobowe zespoły, a jedyne ograniczenia stanowią: wyobraźnia, czas oraz przestrzeń. Urządzenie powinno być bowiem zbudowane tak, aby transfer kulki trwał od 20 do 120 sekund i by zmieściło się ono na pełnowymiarowej ławce szkolnej. Projektując machinę, uczestnicy mogą wykorzystać dowolną liczbę zjawisk fizycznych, których poziom skomplikowania powinien odpowiadać kategorii wiekowej zespołu (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, studenci, rodziny, 25+). Podczas wielkiego finału, który odbędzie się 27 maja 2017 roku w Krakowie, wszystkie urządzenia zostaną połączone w łańcuch i kolejno uruchamiane. Jury oceni je, biorąc pod uwagę: liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa oceniana jest indywidualnie i w każdej z nich przyznawane są nagrody.

Ekpseryment Łańcuchowy (1)Ekpseryment Łańcuchowy (2)Ekpseryment Łańcuchowy (3)OLYMPUS DIGITAL CAMERAEkpseryment Łańcuchowy
Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad V edycją ?Eksperymentu Łańcuchowego? objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow.
Harmonogram konkursu
*Do 31 marca 2017 ? przyjmowanie zgłoszeń
*Zgłoszenia dokonać można poprzez formularz online na stronie Eksperymentu Łańcuchowego. Po jego wypełnieniu, organizator przesyła zespołowi metalowe kulki, a ten może rozpocząć pracę nad projektem i realizacją machiny
*Do 8 maja 2017 ? dostarczenie dokumentacji
Po skonstruowaniu urządzenia drużyna przesyła dokumentację do organizatora, czyli nazwę projektu oraz opis działania machiny. Dokumentację można uzupełnić materiałami foto i wideo.
*27 maja 2017 – jubileuszowy finał w Krakowie
Uczestnicy przyjeżdżają na niego wraz ze swoimi urządzeniami w celu zaprezentowania ich działania.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *