Najlepsi w Polsce

Za nami kolejna edycja Wirtualnego Festiwalu Filmoteki Szkolnej, w którym wzięło udział kilkadziesiąt grup ze szkół z całej Polski.
Już po raz drugi w historii festiwalu autorami zwycięskiego filmu okazali się uczniowie LO ?Staszica? z Ostrowca Świętokrzyskiego.
?Niebieskie, dlaczego jednak szare?? ? taki tytuł nosi zwycięski film zrealizowany przez grupę filmową uczniów z LO NR  I im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim i jest inspirowany słynnym filmem Andrzeja Wajdy ?Popiół i diament?. Realizacja wymagała maksymalnego skupienia, gdyż podstawowym ograniczeniem był czas – film należało nagrać w niespełna cztery godziny. Dodatkowe utrudnienie polegało na tym, aby w filmie wykorzystać trzy wybrane elementy: postać (Zbigniew Cybulski), rekwizyt (parasolka) i słowo (niebieski). Nie były to zestawienia przypadkowe, gdyż cały tegoroczny Festiwal Filmoteki został poświęcony wielkim postaciom filmu polskiego.

– Bodźcem do nakręcenia filmu stała się przede wszystkim postać Zbigniewa Cybulskiego ? przyznaje reżyser i scenarzysta Michał Cieślik, uczeń klasy I D. Na warsztatach filmowych poznajemy historię polskiego kina, a dodatkowo niedawno ukończyliśmy trzymiesięczny kurs filmoteki szkolnej i obejrzeliśmy film ?Popiół i diament? A. Wajdy. Wykorzystaliśmy przy okazji naturalne podobieństwo naszego kolegi Marcina Fulary do Zbyszka Cybulskiego, który ponadto podobnie jak aktor znakomicie prezentuje się w ciemnych okularach.
Opowiedziana w filmie historia odnosi się bezpośrednio do słynnej sceny z palącymi się kieliszkami, w której bohaterowie wspominają swoich kolegów. Bohater filmu zrealizowanego przez uczniów przywołuje jednak we wspomnieniach swoje dawne sympatie. Problemem mogło być jeszcze użycie słowa: niebieski i parasolki jako rekwizytu, ale i te elementy zostały inteligentnie wkomponowane w fabułę filmu.
– Cieszy mnie ogromnie ? przyznaje Wojciech Szymański, koordynator projektu filmoteki szkolnej i opiekun grupy filmowej – że udało się powtórzyć sukces sprzed trzech lat. To kolejne pokolenie uczniów (grupę w większości tworzą uczniowie klasy pierwszej), które ?czuje? film, które nie  odwraca się od tradycji filmowej i które jest nad wyraz kreatywne.
Młodszych filmowców w rozwiązywaniu zadań i realizacji filmu wspomagali uczniowie klasy trzeciej, a nad ostateczna formą filmu (zdjęcia, montaż) czuwał uczeń klasy III Paweł Lichota. Należy pamiętać, że grupa rywalizowała z zespołami z całej Polski ? w tym roku do konkursu przystąpiło kilkadziesiąt zespołów szkolnych.
Podczas festiwalu szkołę reprezentowali: realizacja filmu – Marcin Fulara, Michał Cieślik, Patrycja Kowalska, Piotr Ćwikła, Kaja Górnisiewicz, Martyna Grabowiec, Paweł Lichota; rozwiązywanie zadań – Karolina Przysucha, Julia Żelazna, Roksana Wiecha, Kinga Grudniewska, Kamila Kowalczyk, Olga Pietraszewska, Maja Klauzińska,  Iga Klauzińska, Aleksandra Pastuszka.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *