Nie ma jak własna firma

Widać wzrost zainteresowania młodych mieszkańców powiatu ostrowieckiego pracą na własny rachunek.
W pierwszych trzech miesiącach 2017 r. z dofinansowania działalności gospodarczej przez urząd pracy skorzystało aż 65 osób.
Zdaniem pracowników urzędu, ożywienie w sektorze usług jest widoczne. W 2016 r. o dofinansowanie rozpoczynanego własnego biznesu starało się 180 osób. W pierwszym kwartale tego roku wnioski złożyło już 66 osób.
-Nieco aktywniejsi na rynku są mężczyźni, którzy wykazują zainteresowanie przede wszystkim branżą budowlaną i remontową. Z kolei panie widzą swoją szansę w deficytowych wciąż na naszym rynku usługach: fryzjerstwie, kosmetologii i krawiectwie. Szczególnie młode osoby marzą o założeniu własnej, niewielkiej firmy i pracy na własny rachunek ? podkreśla Joanna Suska, kierownik CAZ Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim. Większość tych osób analizuje sytuację w lokalnej gospodarce, ocenia popyt na usługi i próbuje wkomponować się w rynek. Najwięcej osób widzi swoją szansę w branży budowlanej. Oferują: remonty mieszkań, układanie glazury, malowanie wnętrz, przygotowanie terenu pod budowę, układanie kostki brukowej, aranżację wnętrz czy montaż mebli.
Nie brakuje chętnych do otwierania zakładów mechaniki pojazdowej. Kobiety z kolei nastawiają się na fryzjerstwo, usługi kosmetyczne, krawieckie, ale również na internetową sprzedaż odzieży. Jedna z ostrowczanek prowadzi protetykę. Ciekawym pomysłem jest też otwarcie salonu pielęgnacji psów.
-Co druga osoba, która starała się o dofinansowanie działalności gospodarczej, nie ukończyła 30 roku życia – dodaje z satysfakcją w głosie kierownik Joanna Suska. -Warto podkreślić, że w tej grupie są takie, które niedawno ukończyły studia, a w tym roku otwierają firmy informatyczne lub biura projektowe Mamy też wniosek o otworzenie kancelarii prawnej. Młodzi mieszkańcy powiatu, zaczynający działalność, mówią, że chcą rozwijać swe firmy i inwestować w siebie.
W I kwartale 2017 r. Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim przeznaczył na wsparcie inicjatyw gospodarczych mieszkańców powiatu ostrowieckiego 1,3 mln zł. Do wzięcia jest jeszcze ponad 1 mln zł. Na bezzwrotne wsparcie swojego biznesu można otrzymać 22 tys. zł. Pracownicy urzędu pracy zapewniają, że pieniędzy nie zabraknie. Gdy zostanie wyczerpana pula środków zarezerwowanych na ten rok, znajdą się dodatkowe z rezerwy budżetowej ministerstwa.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nie ma jak własna firma

  • 30 sierpnia 2017 at 12:09
    Permalink

    Prowadzenie własnej firmy nie jest jednak takie proste jakby się mogło wydawać. Pod uwagę należy wziąć bowiem wiele istotnych kwestii. Opłacalne może okazać się współpracowanie z różnymi kancelariami podatkowymi np. z wrocławską firmą KORF. Wtedy dużo łatwiej można poradzić sobie z prowadzeniem firmy, bo doświadczeni ludzie przejmują na siebie istotne obowiązki.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *