Tajemnica w kopercie

Autorkami powieści ?Tajemnica w kopercie? są uczennice drugiej klasy o profilu logistycznym Technikum Nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Łączy je nie tylko nauka w tej samej klasie, ale przede wszystkim przyjaźń oraz zainteresowania muzyką i literaturą. To ambitne, dowcipne i pełne życia dziewczyny. Każda z nich ma inne cechy osobowościowe, ale w ten sposób dopełniają się i uczą wzajemnej tolerancji. Intuicyjnie łączą swe charaktery i predyspozycje, stwarzając zespół pięciu, pomysłowych młodych kobiet.
Młode pisarki z ostrowieckiej technicznej szkoły – Iwona Nowak, Magda Nowak, Angelika Kosno, Kamila Jedlikowska i Julia Saramak – oraz autorka szaty graficznej Malwina Gregorczyk z pomocą i wsparciem nauczyciela – opiekuna drużyny – Jolanty Grochulskiej, napisały opowiadanie w formie listów w ramach ogólnopolskiego konkursu literackiego ?Misja ? książka!?, w którym kilkuosobowe zespoły uczniów szkół ponadpodstawowych współzawodniczyły ze sobą w tworzeniu własnej książki. Konkurs organizowany był pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, a jego celem było rozwijanie kreatywności i talentów literackich oraz wzbudzanie zainteresowania procesem powstawania książki.
-Powieść w listach ?Tajemnica w kopercie?, to historia z życia współczesnej młodzieży ? mówi Jolanta Grochulska. -Znakiem ich czasu jest popularny Facebook, problem dyskryminacji, choroby, kłamstwa i zdrady oraz ponadczasowe pragnienie przyjaźni i miłości. W tle pojawia się problem relacji z rodzicami. W kolejnych listach, stanowiących rozdziały książki, czytelnik odkrywa tajemnice sióstr bliźniaczek, śledzi rozwój zaskakujących wydarzeń. Każdy odnajdzie w nich część samego siebie, choć treść powieści nie ma żadnych pierwowzorów w życiu realnym. Akcja to kompilacja obserwacji autorek życiem z ich otoczenia.
Uczennice zanim napisały książkę wzięły udział w webinarium, poświęconym planowaniu wydania własnej książki w trybie projektowym, które prowadziła Katarzyna Żbikowska – project managerka, autorka poradników i książek o biznesie, twórczyni kursów biznesowych oraz blogerka. Ostatecznie książka uczennic znalazła się w tzw. TOP 50. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Zgłoszono z całej Polski aż 837 książek. Tym samym jego uczestnicy i autorzy obalili mit o niechętnie czytającej i piszącej młodzieży.
-Pierwsza edycja konkursu ?Misja – książka!? jest już za nimi, ale właśnie kilka dni temu dziewczęta otrzymały od wydawnictwa zaproszenie do zaangażowania się w kolejny projekt ? mówi J.Grochulska. -Wraz z fundacją Nowoczesna Polska przygotowywana jest książka pt. ?112 opowiadań?, składającą się z najlepszych opowiadań wybranych z prac nadesłanych na konkurs „Misja – książka!” . Autorki ?Tajemnicy w kopercie? wybrały jedno opowiadanie – list, które właśnie zostanie zamieszczone w owej książce. To ogromne wyróżnienie dla młodych pisarek szkoły, ale także pomoc w szczytnym celu, gdyż cały zysk ze sprzedaży książki zostanie przekazany fundacji charytatywnej pomocy dzieciom.
Jak się dowiedzieliśmy, książki będzie można wypożyczać w szkolnej bibliotece.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *