Naszej młodzieży konkursowe eseje o Marszałku Piłsudskim (zdjęcia, wideo)

Rozstrzygnięto ? adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatów ostrowieckiego i opatowskiego ? konkurs na esej o działalności politycznej Józefa Piłsudskiego ?Od Magdeburga po Rossę 1918-1935 ? droga polityczna Marszałka?.

Konkurs, w którym wzięło udział ponad 30 uczniów, zorganizowany został w związku z ustanowieniem przez Sejm 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, przypadającym w 150 rocznicą urodzin wielkiego Polaka. Jego organizatorem był poseł Andrzej Kryj oraz Katolickie Liceum im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim.

konkurs1konkurs2konkurs3konkurs4konkurs5konkurs6konkurs7konkurs8konkurs10konkurs11konkurs12

konkurs13

Celem konkursu była popularyzacja postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego, pobudzenie kreatywności i osobistych refleksji na temat Marszałka, a także zachęcenie młodzieży do rozwijania i prezentowania swoich literackich umiejętności. Zadaniem uczestników konkursu było napisanie eseju na temat działalności politycznej Józefa Piłsudskiego w latach 1918-1935. Jury przyznało trzy nagrody za 1, 2 i 3 miejsce. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, a jego uczestnicy wezmą udział w wycieczce do Sejmu.

W kategorii gimnazjum pierwsze miejsce przyznano Andrzejowi Sasakowi z Gimnazjum w Kunowie, drugie Natalii Krutinie z Katolickiego Gimnazjum i Wiktorii Bargieł z Gimnazjum w Ćmielowie, a trzecie Jakubowi Gierczakowi z Katolickiego Gimnazjum. Wyróżniono prace Oliwii Skrzatek i Wiktorii Woźniak z Gimnazjum w Kunowie oraz Amelii Wyrzykowskiej z Katolickiego Gimnazjum.
W kategorii liceum jury pierwsze miejsce przyznało Łukaszowi Wojciechowskiemu z Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Marcina Popiela, drugie Aleksandrze Kosieli z LO Nr III im. W.Broniewskiego, a trzecie Wiktorii Frejlich z LO Nr II im. J.Chreptowicza. Wyróżnienia przyznano Łukaszowi Cieślikowi z Katolickiego LO oraz Karolinie Szczygieł i Karolinie Żaczkiewicz z LO Nr III.
Organizatorzy podziękowali nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do udziału w konkursie: Małgorzacie Kowalskiej z PG w Kunowie, Marzenie Kusal z LO Nr II i Lucynie Książek z LO Nr III, Karolowi Wójcikowi z Liceum Katolickiego oraz Dariuszowi Urbańskiemu z Gimnazjum w Ćmielowie.

-Konkurs miał formułę otwartą. Pozwalała uczniom samodzielnie wybrać formę pracy na temat J.Piłsudskiego, który miał burzliwe życie w niespokojnych czasach i był postacią niejednoznaczną i kontrowersyjną ? mówi poseł, A.Kryj. ?Uczniowie wykazali się zaangażowaniem i znaleźli czas na udział w konkursie mimo przygotowań do egzaminów gimnazjalnych i maturalnych.
Współorganizatorem konkursu, przy wsparciu Banku Spółdzielczego, było Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Popiela w Ostrowcu. Nauczyciel historii Karol Wójcik podkreślił, że uczniowie niesztampowo charakteryzowali postać Marszałka. Pisali o nim krytyczne, ale i analitycznie i przekrojowo, a część koncentrowała się na znaczeniu konkretnego wydarzenia w życiu J.Piłsudskiego. Dyrektor placówki ks. Krzysztof Mikulski cieszył się, że konkurs spotkał się z zainteresowaniem młodzieży. Był dla niej świetną okazją do nauki nowoczesnego patriotyzmu.
Nagrodą dla uczestników konkursu, obok książek i dyplomów, będzie wycieczka do Warszawy, zorganizowana przez posła Andrzeja Kryja. Uczniowie będą przebywać w Sejmie, złożą wieniec pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego, zwiedzą ekspozycję ?Drogi do niepodległości? w Muzeum Wojska Polskiego.

wojciechowskiŁukasz Wojciechowski (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Popiela, zwycięzca konkursu w kategorii liceum): -Interesuję się historią Polski, szczególnie okresem, w którym żył Marszałek Piłsudski. Mój pradziadek służył w Legionach Polskich i bronił w 1919 roku Lwów przed Ukraińcami. W pracy konkursowej skupiłem się na działalności Piłsudskiego w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, kiedy odbudowywano kraj po zaborach. Skończyłem maturę, jestem optymistą i sądzę, że egzaminy poszły mi dobrze. Chcę studiować prawo lub historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *