Odzieżowy gigant wkracza do ?Samochodówki?

Porozumienie pomiędzy Powiatem Ostrowieckim, Wólczanką oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w sprawie utworzenia klasy technik przemysłu mody stało się faktem. Młodzież już od 1 września otrzyma szansę zdobycia nowego, atrakcyjnego zawodu. Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda podkreśla, że na kanwie umowy i podstawach tzw. kształcenia dualnego zajęcia teoretyczne będą odbywały się w szkole, a zajęcia praktyczne u pracodawcy, czyli w Wólczance.

Absolwenci popularnej ?Samochodówki? nie tylko znajdą bez problemu pracę w lokalnych firmach odzieżowych, jako krawcowe i krawcy, ale będą przygotowani do kontynuowania nauki na wyższych uczelniach na kierunkach związanych np. z projektowaniem ubiorów, wzornictwem. Politechniki w Radomiu i Łodzi prowadzą w tych zawodach kierunki kształcenia.

-O utworzenie tej klasy jako zakład produkcyjny zabiegaliśmy już od kilku lat ? mówi Grażyna Bors, dyrektor Wólczanka Shirts Manufacturing w Ostrowcu Świętokrzyskim. ?Przed absolwentami otwiera się możliwość zatrudnienia w naszej firmie nie tylko w zawodzie szwaczki lub szwacza, ale również konstruktora i projektanta odzieży wyspecjalizowanego w obsłudze specjalnych programów komputerowych, służących tworzeniu wyjściowych szablonów ubrań.  Te zawody są poszukiwane zarówno w całej Polsce, jak i Europie. Chętnie zatrudnimy także krojczych, specjalistów numerowania i prasowania.

Jak podkreśla dyrektor G.Bors, wyzwaniem dla firmy jest współpraca ze szkołami w zakresie kształcenia technologów oraz konstruktorów odzieży. Wólczanka ma ku temu świetnie wyposażony dział przygotowania produkcji z systemem Gerber, gdzie pracuje się wyłącznie na komputerach. Firma zatrudniła ostatnio projektantów i inżynierów, absolwentów najlepszych krajowych uczelni.

-W ubiegłym roku przyjechały do nas na trzymiesięczną praktykę Francuzki ? mówi G.Bors. -We Francji nie ma już takich zakładów. Odbycie praktyk proponuje także przedstawiciel jednej ze szwajcarskich firm odzieżowych. Rodzą się więc perspektywy nie tylko szkolenia i pracy, ale i odbycia zagranicznych praktyk.  Zachęcam młodzież do nauki w tej nowej utworzonej klasie.

-Nasza szkoła nie boi się nowych rozwiązań. Otwieramy nowy kierunek kształcenia, zupełnie inny od dotychczasowych w naszej placówce ? podkreśla dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Waldemar Szymoniak. ?Sądzę, że nabór się powiedzie i nie zabraknie nam kandydatów do nowej klasy.

-Liczę na to, że zdobycie tak atrakcyjnego zawodu i pracy pozwoli na zatrzymanie w naszym mieście grupy młodzieży ? podsumowuje starosta, Zbigniew Duda.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *