Otwarty jest już ?hindus??

Mimo, iż lawinowo rośnie liczba zatruć po spożyciu ?dopalaczy? w Ostrowcu Świętokrzyskim młodzi ludzie coraz odważniej manifestują ich zażywanie.
W mediach społecznościowych aż roi się od zapytań typu: ?otwarty jest hindus?? Nie ukrywając swej tożsamości nastolatki rozmawiają o dostępności ?dopalaczy? w naszym mieście.
Po tym, jak sklep z ?dopalaczami? z Rynku wyniósł się na jedną z ostrowieckich ulic nie zniknął problem z ich zażywaniem. Wręcz przeciwnie – najnowszy raport Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej mówi o zwiększonej liczbie zatruć po zażyciu środków zastępczych. W minionym roku zgłoszono 56 podejrzeń zatruć ?dopalaczami?. Warto bowiem wiedzieć, że placówki medyczne są zobowiązane do zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zatruć tego typu środkami na formularzu zawierającym informacje odnoszące się do daty i miejsca zdarzenia, wieku i płci oraz miejsca hospitalizacji, a także nazwy ?dopalacz? lub substancji psychoaktywnej.

Na 56 zgłoszonych przypadków zatruć w 44 jako przyczynę wskazano substancję nieznaną. W dwunastu przypadkach zatruć podano konkretną nazwę produktu. Najwięcej zatruć zgłoszono produktem o nazwie ?TRUP? (4 przypadki), ?MEDALION? (3 przypadki) oraz pojedyncze przypadki zatrucia produktami, takimi jak grzyby halucynogenne, Imitacja mchu do samolotu, HINDUS, Cząstka Boga oraz DOPS. W minionym roku przypadki zatruć najczęściej dotyczyły mężczyzn w grupach wiekowych 13 ? 15 oraz 25 – 39 lat.
W 2016 r. najczęściej identyfikowane w ?dopalaczach? były nowe substancje psychoaktywne, tj. 4 ? MDMC, 4 ? CMC oraz najczęściej 3 ? CMC, MDMB ? CHMICA.
W tym roku do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłoszono (z ZOZ Ostrowiec, ŚCRM) już 24 przypadki podejrzenia zatrucia środkami zastępczymi. Pięć z nich dotyczyło osób poniżej 18 roku życia. Zgłoszono też jeden przypadek zatrucia kobiety w wieku 16 lat.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *