Według scenariusza Ostrowieckich Patriotów. Na planie filmu „Tarzan – ułan z Zawichostu”

Na terenie województwa świętokrzyskiego kręcony jest film dokumentalny z elementami fabuły, który opowiada o wachmistrzu Tomaszu Wójciku ps. Tarzan. Co ciekawe, scenariusz do filmu powstał w czerwcu 2016 roku, a jego autorami są zafascynowani postacią Katarzyna Ślusarz i Kamil Stańczyk, oboje członkowie Stowarzyszenia „Ostrowieccy Patrioci”.

DSC_2689DSC_2862DSC_2872FB_IMG_1496575634014received_1495851880486265
Jak informuje nas Katarzyna Ślusarz, reżyserem filmu jest Sławomir Mazur, znany już z produkcji filmów o oddziale Jana Piwnika „Ponurego”. Jego ostatnie filmy to „Fotografista” i „Ostatni żołnierze Ponurego”. Film „Tarzan – ułan z Zawichostu” powstaje przy współpracy Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię z Kielc i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. Film jest dofinansowany z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Katarzyna Ślusarz przypomina, że Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię ma już za sobą produkcję filmu „Bitwa pod Rząbcem – historia prawdziwa”, której projekcja odbyła się chociażby podczas ostrowieckiego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Film odbił się pozytywnym echem w całej Polsce. Projekt „Tarzan – ułan z Zawichostu” został objęty patronatem prof. Jana Żaryna i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Katarzyna Ślusarz pasjami i godzinami potrafi opowiadać o wachmistrzu Tomaszu Wójciku „Tarzanie”. -Urodził się w 1908 r. w Zawichoście nad Wisłą – mówi. -Służbę wojskową odbywał w 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Suwałkach. Przyjął partyzancki pseudonim „Tarzan” od imienia swojego ulubionego konia. Od początku wojny działał w partyzantce, w latach 1939-1943 był dowódcą Placówki ZWZ-AK w Zawichoście. Następnie wstąpił do utworzonych Narodowych Sił Zbrojnych. W wyniku umowy por. cc. Jana Piwnika „Ponurego” i rtm. cc. Leonarda Zub-Zdanowicza „Zęba” z NSZ oddział „Tarzana” 8 września 1943 r. podporządkował się i wszedł w skład Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

Katarzyna Ślusarz (Ostrowieccy Patrioci): - Zdjęcia do filmu już się rozpoczęły, są niezwykłym przedsięwzięciem i wymagają dużego wkładu finansowego. Mimo dofinansowania z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych producenci wciąż nie mają wystarczającej kwoty na sfinalizowanie projektu.
Katarzyna Ślusarz (Ostrowieccy Patrioci): – Zdjęcia do filmu już się rozpoczęły, są niezwykłym przedsięwzięciem i wymagają dużego wkładu finansowego. Mimo dofinansowania z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych producenci wciąż nie mają wystarczającej kwoty na sfinalizowanie projektu.

K.Ślusarz podkreśla, że najsłynniejszą akcją oddziału „Tarzana” było zlikwidowanie trzech oficerów i pięciu żołnierzy Wermachtu, w tym gen. por. Kurta Rennera. Miało to miejsce 26 sierpnia 1943 r.
-8 września 1943 r. „Tarzan” zameldował się „Ponuremu” na Wykusie wraz ze swoim 30- osobowym oddziałem w zdobycznym mundurze niemieckiego generała – mówi Kasia. -7 lipca 1944 r. oddział „Tarzana” został znienacka zaatakowany przez znaczne siły niemieckie, śmierć poniosło 37 partyzantów, a czterem udało się zbiec. Załamany Wójcik nigdy nie przebaczył sobie, że nie było go przy oddziale. Ukrywał się przed agenturą UB. Udało mu się w końcu wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Zginął tragicznie 8 lipca 1951 r. w Chicago. Istnieje kilka teorii na ten temat…
Film „Tarzan – ułan z Zawichostu” to przedsięwzięcie, które ma za zadanie rozpowszechnić postać Tomasza Wójcika, jednego z najdzielniejszych dowódców partyzanckich na ziemi świętokrzyskiej. Twórcy – za naszym pośrednictwem – apelują również do mieszkańców naszego województwa o promocję filmu, chociażby na portalach społecznościowych. Natomiast wszystkie osoby chcące wesprzeć logistycznie obie organizacje w tworzonym dziele prosimy o kontakt e-mailowy na adresy: michal@odzyskajmynaszahistorie.pl; ostrowieccypatrioci@gmail.com.

Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci o wsparcie i wpłaty dobrowolne na konto Fundacji z dopiskiem: Tarzan – ułan z Zawichostu.
Numer konta bankowego: 92 2490 0005 0000 4530 2663 5014
Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię, 26-085 Miedziana Góra, Ćmińsk,  ul. Kobylaki 59, Tel. 691 616 731; NIP: 959 19 70 981,     REGON: 364062714,     KRS: 0000610214

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *