Wojewoda mówi: ?nie?, a miało być tak pięknie. Kram zrezygnuje z inwestycji w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Pod znakiem zapytania stanęła rozbudowa zakładu produkcyjnego, należącego do firmy Kram Polska, zlokalizowanego w Ostrowcu Świętokrzyskim na terenie tzw. ?Starego Zakładu?.
Mimo, iż właściciele spółki nabyli grunt pod przeprowadzenie inwestycji, Wojewoda Świętokrzyski odrzucił wniosek o sprzedaż w trybie bezprzetargowym na rzecz użytkownika wieczystego owej nieruchomości. Zbigniew Przybysz, właściciel firmy Kram, mówi wprost, jeśli działka nie będzie przekształcona i nie będzie jego własnością, nie zainwestuje w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Trochę historii
Pierwszy raz o firmie Kram Polska w Ostrowcu Świętokrzyskim usłyszeliśmy na początku 2012 r., kiedy to został podpisany akt notarialny, a spółka zakupiła od Gminy Ostrowiec Świętokrzyski nieruchomość o pow. 2 ha na Starej Hucie, aby postawić halę produkcyjną. Początkowo firma zdecydowała się jednak na przejęcie zależnego wówczas od Interspeedu, ostrowieckiego przedsiębiorstwa ?Eko- Pak?, poruszającego się w tym samym segmencie odbiorców – różnego typu opakowań papierowych. Na jego podwalinach powstała spółka ?Optima Pack?, która została wchłonięta przez Kram Polska. W lutym 2015 Kram Polska swą produkcję przeniósł do nowoczesnej hali o pow. 3 tys. m kw. wraz z towarzyszącym jej budynkiem biurowym, postawionej na terenie Starej Huty. Rozpoczęła tu produkcje opakowań papierowych, które eksportowane są z Ostrowca Świętokrzyskiego do około dwudziestu krajów na świecie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że Kram Polska to wiodący producent na rynku opakowań, który dziś produkuje zarówno dla branży spożywczej ? sklepów, czy sieci gastronomicznych, ale także dla branży chemicznej.
kramA miało być tak pięknie
We wrześniu minionego roku Kram Polska nabył od Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim prawa użytkowania wieczystego gruntu położonego przy Alei Solidarności o łącznej powierzchni 0,72 ha, w bezpośrednim sąsiedztwie pierwszej, nowoczesnej hali należącej do spółki. – Zamierzamy wystartować w tym przetargu, bo planujemy kolejne inwestycje w Ostrowcu Świętokrzyskim- mówił nam prezes Kram Polska, Zbigniew Przybysz. Na tę chwilę w naszej ostrowieckiej siedzibie zatrudniamy 83 osoby.
Kram do przetargu przystąpił i go zwyciężył, mimo, iż terenem żywo zainteresowani byli, jak to się mówi w branży, tzw. ?złomiarze?, czyli fi rmy wykupujące nieruchomości jedynie po to, aby podczas rozbiórki odzyskać materiał, który da się intratnie sprzedać. W ich działaniu nie jest istotne to, co w dalszej, lub bliższej perspektywie się na owym terenie stanie.
Wraz z zakupem terenu przez sprawdzonego, rzetelnego, a co chyba również ważne – krajowego inwestora, można było już snuć plany co do kolejnej hali i linii produkcyjnej, a także, dziesiątek miejsc pracy. Niestety. Wyburzenia trwają, ale? Obecnie na terenie Starej Huty trwa proces wyburzania kompleksu budynków socjalno -administracyjnych byłej montowni, którą nabył Kram Polska. Łączna powierzchnia użytkowa czterech czterokondygnacyjnych obiektów wynosi 3000 m kw.
-Teraz trwają prace rozbiórkowe, które powinny stanowić przyczynek do rozbudowy zakładu, ale mamy problemy z Wojewodą Świętokrzyskim, który nie chce przekształcić terenu, który obecnie ma status użytkowania wieczystego, we własność- wyjaśnia właściciel Zbigniew Przybysz. Nie rozumiemy tego typu decyzji, otrzymaliśmy tłumaczenie, że korzystniej dla budżetu państwa będzie to, jak wniesiemy opłatę za użytkowanie wieczyste. Nikt chyba nie bierze pod uwagę, że chcemy tworzyć dziesiątki miejsc pracy. Nie oczekujemy zwolnień podatkowych, ale chcemy inwestować tam, gdzie są korzystniejsze warunki.
Czysta ekonomia, a gdzie ludzie?
Zapytany o całą sprawę Urząd Wojewódzki w Kielcach przysłał nam faktycznie jedynie analizę ekonomiczną wyjaśniając, ile na całym przekształceniu ucierpi budżet państwa. Z nadesłanego przez rzecznik prasową Dianę Głownię stanowiska, można odnieść wrażenie, że, jak twierdzi prezes i właściciel firmy Kram, nie są brane pod uwagę żadne inne aspekty.
-W chwili obecnej użytkownik wieczysty wnosi opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego w wysokości 4.795,58 zł. Okres trwania użytkowania wieczystego ? do 2089 r. zatem jeszcze 72 lata. Przez te 72 lata do budżetu Skarbu Państwa wpłynie zatem 72 x 4.795,58 zł = 345.281,76 zł – czytamy potencjalne wpływy do budżetu państwa w przypadku wyrażenia zgody na zbycie prawa własności nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego wynoszą ok. 105.777 zł. Zatem różnica pomiędzy wpływami przy pozostaniu w użytkowaniu wieczystym a wpływami ze sprzedaży wynosi: 345.281, 76 zł – 105.777,00 zł = 239.504,76 zł.
Jak kwituje Urząd Wojewódzki, sprzedaż dla Skarbu Państwa jest nieopłacalna (nieuzasadniona ekonomicznie). Tymczasem analizując dokumenty i istniejące prawo wojewoda ma możliwość sprzedaży nieruchomości, nie ma natomiast obowiązku sprzedaży w przypadku wystąpienia przez użytkownika wieczystego z wnioskiem o jej sprzedaż. Dopiero jeżeli ocena okoliczności przemawia za sprzedażą, będzie to możliwe po uprzednim wyrażeniu zgody przez wojewodę.
Czy ktoś może wpłynąć na decyzję Wojewody?
-Jeśli teren nie zostanie przekształcony, to tej inwestycji w Ostrowcu Świętokrzyskim nie będzie – mówi stanowczo Zbigniew Przybysz. Działka będzie nieużytkiem, od którego będziemy uiszczać podatki. Nie mam pojęcia, jak ktoś za biurkiem wyobraża sobie inwestycję, gdzie część hali stoi na gruncie, gdzie mamy użytkowanie wieczyste, zaś druga część znajduje się na naszej własności.
Okazuje się, że według urzędników Wojewody Świętokrzyskiego nie ma w tym żadnego problemu, bowiem, jak twierdzą, w tego rodzaju sprawach należy mieć również świadomość, że prawo użytkowania wieczystego jest formą długotrwałego korzystania z nieruchomości, a treść tego prawa jest bardzo zbliżona do prawa własności.
-Użytkownik wieczysty, podobnie jak właściciel, może w granicach prawa i zasad współżycia społecznego, korzystać z nieruchomości zgodnie z jej społeczno ? gospodarczym przeznaczeniem. W ramach tego korzystania mieści się np. zabudowanie nieruchomości (inwestowanie w nieruchomość), obciążenie ograniczonymi prawami rzeczowymi. Użytkowanie wieczyste zapewnia taką samą swobodę inwestycyjną jak prawo własności, zaś użytkownik wieczysty może ubiegać się o uzyskanie takich samych rozstrzygnięć administracyjnych, pozwalających na dokonywanie inwestycji (np. decyzje o warunkach zabudowy lub pozwolenie na budowę).
Zbigniew Przybysz chce się jednak spotkać z Wojewodą Świętokrzyskim i mieć możliwość przestawienia swoich argumentów.
-Może się uda, ale jeśli nie znajdziemy zrozumienia, to będzie nam ogromna szkoda? – przyznaje Zbigniew Przybysz.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Wojewoda mówi: ?nie?, a miało być tak pięknie. Kram zrezygnuje z inwestycji w Ostrowcu Świętokrzyskim?

 • 17/06/2017 at 14:17
  Permalink

  Nie opłacalną, ale że stanowiska pracy powstaną i na to ze cześć ludzi będzie miała prace to juz nikt nie patrzy. Władze myślą tylko o swoich interesach, a obywateli maja gdzieś taka prawda. Ten Ostrowiec jest nie inwestycyjny i jak tu zostać i mieszkać jak nie ma zakładów pracy na tyle, a te co są to juz obstawione? Najlepiej w Kielce niech tylko wojewoda inwestuje to mu wychodzi najlepiej, a okolice niech zaora.

  Reply
 • 21/06/2017 at 10:52
  Permalink

  Właściciel biznesu pan Z. Przybysz traci cenny czas, w którym firma mogłaby więcej zarabiać, po szybkiej realizacji inwestycji. Wojewoda pewnie racji też nie ma, bo jakiś 'wykształcony’ magisterek wyliczył mu to co każde dziecko mogłoby policzyć w 5 klasie podstawówki, gdyby miało odpowiednie dane. Wg mnie każda inwestycja na tej działce dałaby w podatkach przez 72 lata więcej niż dzierżawa nieużytku. Dlaczego tego aspektu nie policzył pracownik wojewody? Z drugiej strony rozumiem również p. Przybysza, chciałby mieć papierek własności w kieszeni, ale przecież okres dzierżawy jest na tyle długi, że pewnie po kilkunastu latach inwestycja będzie spłacona i jeszcze zarobi na siebie. Więc w czym problem? Reasumując. Mamy absurdalną sytuacje w której ŻADNA ze stron nie ma racji… a stratna jest społeczność miasta Ostrowca.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *