Świadome wakacje ostrowczan

Ostrowczanie coraz bardziej świadomie wybierają kraje, w których chcą spędzić wakacje. Na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo.
-Jeszcze kilka lat temu bezpieczeństwo było na drugim, a nawet na trzecim miejscu- mówi Adam Janik, który prowadzi Biuro Podróży ?Ster? od 26 lat. Najistotniejsza była cena i miejsce. Najpopularniejszymi krajami były: Egipt, Turcja, Tunezja, Grecja. Obecnie Egiptem, Tunezją i Turcją jest małe zainteresowanie. Nie można powiedzieć, że nie ma go wcale, ale jest ono znacznie mniejsze. Turystyczny trend odwrócił się w stronę Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Malty i Cypru. Tam turysta ma pewną słoneczną pogodę i może czuć się bezpieczny. Na dłuższe weekendy wolimy jednak wyjechać na Słowację, Węgry czy do Czech.
Jak mówi A. Janik, ostrowczanom wcześniej wystarczył na ogół dobry hotel, wyjazd tzw. all inclusive, czyli wszystko w cenie oraz ewentualnie jedna wycieczka fakultatywna np. najpopularniejsze piramidy, pustynia czy rafy koralowe.
-Teraz ostrowczanie chcą zwiedzić jak najwięcej, póki jest taka możliwość- mówi A. Janik. Świadomość ludzi wzrosła. Korzystają, zwiedzają, a nie tylko leżą na plaży. Turysta poznaje lokalnych, rdzennych mieszkańców, ich jedzenie, obyczaje, obrzędy, folklor, muzykę i historię.
Na ogół ostrowczanie wyjeżdżają w tzw. stałych składach. Są to kilkuosobowe grupy osób, które doskonale się znają. Co jakiś czas do grupy dołączają się inne osoby.
-Coraz więcej osób decyduje się także na samotne wyjazdy- mówi A. Janik. Kiedyś było to nie do pomyślenia, aby kobieta czy mężczyzna wyjechali sami na wakacje. Na zagraniczne podróże decyduje się także więcej seniorów, dla których taki wyjazd to nie tylko spełnienie życiowych marzeń, ale także dbałość o zdrowie. Seniorzy chętniej wybierają miejsce, gdzie są wody termalne i wody do picia. Jest także większy nacisk na aktywność fizyczną.
Liczba zainteresowanych zagranicznym wyjazdem wzrasta także z powodu większego dostępu do tego typu wakacji. Nie bez znaczenia w podjęciu decyzji wyjazdu wakacyjnego za granice naszego kraju ma migracja zarobkowa. Ostrowczanie, którzy pracują za granicą, widzą wiele pięknych i ciekawych
miejsc, stąd coraz większa chęć poznawania kolejnych. Nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć wszystkim udanych, pełnych słońca i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *