Andrzej Łada z medalem Gloria Artis

W Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawa Ewa Wytrążek, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN, wręczyła Medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W tym szczególnym gronie znalazł się artysta fotografik z Ostrowca Świętokrzyskiego, kustosz Galerii Fotografii MCK, prezes ostrowieckiego Fotoklubu ?Galeria? MCK – Andrzej Łada. 2Na jego piersi zawisł Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Odznaczenie to nadawane jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
-Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia tym bardziej, że wśród odznaczonych Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, moim zdaniem, jeden z najlepszych polskich fotografów, Wojciech Plewiński – mówi Andrzej Łada. Ten medal podobnie, jak i odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej, jaką otrzymałem w 2009 r., to najlepszy dowód, że moje dokonania są zauważane z poziomy stolicy. Osiągnięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie przychylność władz lokalnych, które pozwoliły stworzyć galerię, a teraz wspierają jej funkcjonowanie oraz prowadzoną działalność wystawienniczą i wydawniczą. Za to wszystkim bardzo dziękuję.

3Andrzej Łada od 29 lat jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Wcześniej należał do interdyscyplinarnej Grupy 10 i fotograficznej Grupy V w Ostrowcu Świętokrzyskim, jest członkiem Stowarzyszenia Dokumentalistów ?Droga?. Od 1991 r. pracuje w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, od ponad 20 lat jako kustosz prowadzi założoną przez niego Galerię Fotografii Miejskiego Centrum Kultury, przy której od 2003 r. działa Fotoklub Galeria MCK. Ma na koncie około 20 wystaw indywidualnych i ponad sto zbiorowych. Jest autorem kilku albumów fotograficznych prezentujących miasto oraz ziemię ostrowiecką (?Alchemia światła?, ?Ostrowiec Świętokrzyski?, ?Powiat ostrowiecki – perły kultury i przyrody?, ?Nad Kamienną?, ?85 lat Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim?, ?400 lat Kościoła Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim?). Z jego inicjatywy w 2008 r. powstał album ?Ostrowiec w starej fotografii?, w którym zamieszczono archiwalne zdjęcia ze zbiorów mieszkańców miasta. W swojej twórczości Andrzej Łada ukazuje silny związek z regionem świętokrzyskim i ziemią ostrowiecką, ich historią, krajobrazem oraz kulturową tradycją. Jest autorem i realizatorem koncepcji wydawania serii ?Kolekcja Wydawnicza Fotografi i Ostrowieckiej?, w której ukazało się już 14 tomów. Po fotografii jego największą pasją jest myślistwo. Należy  do elitarnego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Sześć lat temu Andrzej Łada był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wcześniej otrzymał między innymi Świętokrzyską Nagrodę Kultury oraz Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego, trzykrotnie uhonorowano go Nagrodą Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

Rok 2017 był pracowitym dla Andrzeja Łady, który zaprezentował miłośnikom fotografii trzy swoje nowe wystawy:  Makbet?, która była prezentowana w ramach Smoszewskiego Festiwalu Kultury, ?Tropem wspomnień? ukazującą drugą wielką pasję autora, czyli myślistwo oraz ?Ostrowiec Świętokrzyski? z lotu ptaka, którą można jeszcze przez całe wakacje oglądać w Parku Miejskim.
Andrzej Łada w ostatnich miesiącach swoimi pracami wygrał dwa ważne konkursy: pierwszy im. Włodzimierza Puchalskiego w kategorii sceny myśliwskie oraz drugi, organizowany przez pismo ?Brać łowiecka?.
-?Gloria Artis? dał mi motywację do dalszej pracy – przyznaje Andrzej Łada. W przygotowaniu mam dwa swoje autorskie albumy, ale także chciałbym powrócić do tzw. ?Kolekcji Wydawniczej Fotografii Ostrowieckiej?, którą powołałem w 2006 i przypomnieć zapomnianych, rodzimych fotografów. Już niebawem będę uczestniczył także we flisackim spływie Sanem i Wisłą do Gdańska, z którego liczę, że powstanie ciekawy materiał.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *