Ogień ktoś pali, Twoje imię woła w dali… XI Festiwal Bluesowo-Rockowy ?WIELKI OGIEŃ? im. M.Kubasińskiej

Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński zaprasza na:

XI Festiwal Bluesowo-Rockowy ?WIELKI OGIEŃ? im. Miry Kubasińskiej

8-9 lipca br. Amfiteatr w Parku Miejskim, Ostrowiec Świętokrzyski

Tegoroczna edycja imprezy to już tradycyjnie muzyczna mikstura młodości i doświadczenia. Na scenie w Parku Miejskim obok piętnastu wykonawców rywalizujących w Konkursie Młodych Wykonawców, laureat sprzed roku, zaś w roli gwiazd wystąpi Marek Piekarczyk z zespołem oraz zespół ?rganek.

Lista zespołów zakwalifikowanych na konkurs młodych wykonawców XI edycji festiwalu Wielki Ogień jest następująca: Atom Heart, Binder, Cherry Daiquiri, Ciryam, Forsal, KefiRock, Livin Fire, Not Yet, Ofelia, Omni mOdO, Pola Chobot, Raincoat, Simple Wine, Słońce oraz Wildstrike.

Dla najlepszego zespołu wskazanego przez Jury (w składzie: Marek Wiernik, Marcin Bracichowicz oraz Andrzej Chochół) przewidziano następujące nagrody: I nagroda ? 6  000,00 PLN, II nagroda ? 4 000,00 PLN, nagroda za najlepsze wykonanie utworu z repertuaru M. Kubasińskiej – 5 000,00 PLN oraz nagroda dla najlepszego muzyka ? 2 000,00 PLN.

 

Program XI Wielkiego Ognia

Sobota, Amfiteatr, Park Miejski, wstęp wolny

 Godz.16 Konkurs Młodych Wykonawców (część I)

metkaGodz.20 Koncert zespołu MetKa (laureata WO 2016)

Warszawska kapela założona na przełomie 2011 i 2012 roku z inicjatywy Krzyśka „Kowala” Kowalczyka. Zespół tworzy muzykę składającą się zarówno z wesołych i skocznych rytmów ska jak również niepokornych punkowych akordów oraz ciężkich rockowych riffów. Teksty, w często zabawny sposób, opisują otaczającą nas rzeczywistość.

 

piekarczykGodz.21 koncert Marek Piekarczyk akustycznie

Tego artysty nie trzeba przedstawiać. Śpiewa, pisze teksty, komponuje muzykę. Wraz z zespołem TSA zagrał ok. 2000 koncertów w Polsce, USA, Kanadzie, Belgii, Holandii, Czechach, Słowacji, Rosji, Francji, Finlandii i Austrii. Współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze ?Jesus Christ Superstar”.

W Ostrowcu Świętokrzyskim na scenie poza legendarnym liderem TSA pojawią się również Tadeusz Apryjas (gitara, voc.), Grzegorz Kapcia (gitara, voc. drumla, harmonica) i Jacek Borowiecki (instrumenty perkusyjne).

 piekarczykMarek Piekarczyk  jest wokalistą, autorem tekstów i muzyki. Brał udział w nagraniu i wydaniu przeszło 25 płyt długogrających oraz wielu singli i kaset audio – video w Polsce i w innych krajach świata.
Wraz z zespołem TSA i solowo, zaśpiewał na przeszło 2500 koncertach w Polsce, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Czechach, Sło-wacji, Rosji, Francji, Finlandii, Litwie i Niemczech.
W latach 1986-1999 współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie grał tytułową rolę w rock-operze „Jesus Christ Super Star „. Wystąpił w przeszło 100 spektaklach w Polsce i USA, Kanadzie, Finlandii i Rosji. Zawsze z wielkim powodzeniem.
Od roku 2002. śpiewa głównie w zespole TSA, który regularnie koncertuje, w pierwszym składzie osobowym. W kwietniu 2004 roku ukazało się premierowe wydawnictwo TSA, „Proceder”. Występuje też ze swoim projektem ?Marek Piekarczyk Akustycznie?, w spektaklu ?Klenczon ? Poemat Rockowy? oraz  w wydarzeniu muzyczny, ?Kazania Świętokrzyskie? razem z Józefem Skrzekiem, Atymosem Apostolisem i Prawosławnym Chórem ?Oktoich?.
W 2007. roku ukazało się wydawnictwo ?YUGOPOLIS?, na której  dwie piosenki ?Gdzie jest nasza polskich Miłość? i ?Czy pamiętasz?? do własnych tekstów nagrał M. Piekarczyk.
W 2008, wystąpił w symfoniczno-rockowym projekcie ?Night Rider Symphony? i wraz z amerykańskim chórem i chicagowską orkiestrą w Harris Theater – Chicago zaśpiewał na koncercie inaugurującym XX Festiwal Filmu Polskiego w USA.
24. października 2009 roku ukazała się solowa płyta Marka Piekarczyka ?Źródło?.
Teledysk promujący płytę został nakręcony na Syberii na zamarzniętym jeziorze Bajkał.
Marek Piekarczyk bierze udział w wielu projektach charytatywnych: Nagrał m.in. piosenkę ?Wspomnienie? na płycie ?Cudowny świat? dla Fundacji im. Profesora Religi.
W roku 2013, rozpoczął współpracę programem TVP2 ? ?The Voice of Poland? jako jeden z trenerów i w 2014 roku odebrał ?Telekamerę 2013? dla ?VOP? jako najlepszego programu muzycznego i był nominowany do nagrody ?Wiktora? jako ?Osobowość telewizyjna 2013?.
W listopadzie 2014, ukazała się jego autobiograficzna książka pt ?Zwierzenia Kontestatora?, która cieszy się dużą popularnością i ma świetne recenzje.
Na koncertach ?Marek Piekarczyk ? Akustycznie? razem z Markiem występują muzycy: Tadeusz Apryjas ? gitara, voc. oraz Jacek Borowiecki ? instrumenty perkusyjne, a także zaproszeni i zaprzyjaźnieni Artyści. Wspólnie pracują nad nowym materiałem studyjnym, który zostanie wydany w tym roku.
16. kwietnia 2016 roku, na Stadionie Miejskim w Poznaniu, odbyło się przedstawienie Rock-Opery: ?Jesus Christ SuperStar? z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski z udzialem Marka Piekarczyka w roli głównej dla 34 tysięcznej widowni.
Od kilku miesięcy co niedzielę Marek prowadzi swoją audycję radiową w RMFFM pt: ?Marek Piekarczyk – Buntownik z wyboru?. Od roku występuje też z nowym projektem: ?Marek Piekarczyk Symfonicznie? oraz ?U2 Symfonicznie?.

 

Niedziela, Amfiteatr, Park Miejski, wstęp wolny

 Godz.16 Konkurs Młodych Wykonawców (część II)

Godz.18 Koncert Galowy

Godz.20.30 koncert zespołu ?rganek

Oskar Szramka- zespół ORGANEK 1Organek został największym triumfatorem tegorocznych Fryderyków, otrzymał dwie statuetki: za piosenkę ?Mississippi w ogniu? oraz za rockową płytę roku ?Czarna Madonna?.

Formacja powstała w roku 2013 z inicjatywy Tomasza Organka, początkowo jako Power Trio.

Rok później do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt. ?Głupi?, który okazał się prawdziwym przebojem, zapewniając zespołowi liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Nagroda im.Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015).

W latach 2014-2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i zagranicą, a album ?Głupi? uzyskał status Platynowej Płyty.

W minionym Tomasz Organek został zaproszony, by objąć funkcję dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016.

Obecnie zespół podczas koncertów prezentuje materiał z drugiego albumu pt. ?Czarna Madonna”. To pewna kontynuacja platynowego debiutu, choć brzmienia są nowocześniejsze dzięki bardziej złożonej produkcji, ale i ciekawym odniesieniom do takich stylistyk jak punk czy country.

Oskar Szramka- zespół ORGANEKFormacja ?RGANEK powstała w roku 2013 z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo jako Power Trio. Rok pożniej do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt.”Głupi”, który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im.Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). W latach 2014 – 2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i zagranicą, czym zbudował sobie świadomą i wymagającą publiczność, dzięki ktorej album pt. „Głupi” uzyskał status Platynowej Płyty.  W roku 2016, lider formacji, Tomasz Organek, został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016.  Obecnie zespół podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. „Czarna Madonna”. Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu pt.”Głupi”, a z drugiej niezaprzeczalny krok w przód. ?RGANEK po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk, czy country. W warstwie tekstowej ?RGANEK zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu formacji.  Mroczny, nieskrępowany, ekspresyjny charakter koncertów przyciąga licznąpubliczność. Po „Głupim”, album „Czarna Madonna” to zaproszenie do następnych spotkań.

 

Lista zespołów zakwalifikowanych na konkurs młodych wykonawców XI edycji festiwalu Wielki Ogień: Atom Heart, Binder, Cherry Daiquiri, Ciryam, Forsal, KefiRock, Livin Fire, Not Yet, Ofelia, Omni mOdO, Pola Chobot, Raincoat, Simple Wine, Słońce oraz Wildstrike.

atom heartAtom Heart. Zespół Atom Heart powstał dwa lata temu, aby łączyć klimaty klasycznego Hard Rocka oraz Bluesa. Do sukcesów zespołu należą nagrana EP-ka wiosną 2016 roku, a także niedawno wyprodukowany singiel w Izabelin Studio. Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem, który przywracał będzie magicznego ducha lat 60-tych oraz 70-tych.

BINDERBINDER. Trzech facetów i dziewczyna na wokalu, grający coś, co można określić mianem vintage rocka. Jak sami twierdzą nie idą jednak po najmniejszej linii oporu, kopiując to, co najlepsze w muzyce lat ’60 i ’70, a jedynie czerpiąc z tradycji blues rocka i southern rocka, inspirując się takimi zespołami jak Led Zeppelin, Jimi Hendrix Experience, Breakout czy nieco nowsze spojrzenie na tamte lata w postaci Gov’t Mule.

Cherry DaiquiriCherry Daiquiri. La Bohema Cherry Daiquiri zachwyca i dekadentuzuje publiczność już od dawna, a to za sprawą coraz to ciekawszych i awangardowych odsłon koncertowych, w najróżniejszych przestrzeniach. Ich charakterystycznym elementem rozpoznawczym jest stworzenie i rozpowszechnianie idiomu „koncertu fabularyzowanego”, którego jedna z najbardziej spektakularnych, dotychczasowych odsłon miała miejsce podczas koncertu fabularyzowanego pt. „Tam gdzie nie rosną poziomki czyli poza dobrem i złem” w Trafostacji Sztuki. W październiku 2016- ukazała się debiutancka płyta zespołu pt.? Phlebotomy Blues?.

ciryamCIRYAM. To zespół z kilkunastoletnim stażem, mogący się pochwalić czterema płytami (plus demo nagrane także w wersji anglojęzycznej) i wieloma sukcesami. Ich ostatnia  płyta ?Desires? ukazała się w marcu zeszłego roku nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech, Anglii, Szwecji, Estonii, Finlandii, Holandii i Szwajcarii. Coś dla fanów rocka i gotyckich klimatów.

forsalForsal. Forsal istnieje czterech lata, pochodzi z Częstochowy i jest zespołem grającym muzykę bluesową, blues-rockową i około bluesową. Oprócz standardów bluesowych zespół posiada także autorskie utwory w podobnej stylistyce. Planowana premiera pierwszej płyty ? czerwiec 2017.

KefiRockKefiRock. Zespół w tym składzie działa od czterech lat. Występuje w klubach muzycznych i pubach rockowych w całej Polsce. W dorobku dwie płyty ?Inną drogą? i ? Kolorowo?. Gości na listach przebojów Radia Kielce, Radia Rock Time.

Livin FireLivin Fire. LIVIN FIRE to ognisty hard rockowy zespół czerpiący swe inspiracje garściami z najlepszej klasyki gatunku. Fascynacja latami 80tymi, na froncie zadziorna, płomiennoruda wokalistka oraz pełne niespożytej energii partie instrumentalne – posłuchaj, przyjdź na koncert i przekonaj się sam jak brzmi żywy ogień!

not yetNot Yet. Zespół Not Yet został założony w 2015 roku przez Piotra Plutę i Przemysława Tymułę, którzy poznali się podczas XV Konkursu Piosenki Angielskiej. Chcąc stworzyć zespół z prawdziwego zdarzenia zaczęli kompletować skład. Do grupy dołączyli Krzysztof Ordon oraz Wiktor Pluta. Debiutowy koncert Not Yet odbył się we wrześniu 2015 roku. Od tamtej pory zespół zagrał wiele koncertów, a w 2016 roku zdobył pierwsze miejsce w XVI Konkursie Piosenki Angielskiej.

OfeliaOfelia. Ofelia- wokalistka/songwriterka wykonująca muzykę z pogranicza indie, folk, blues. Występuje wraz z zespołem. Artystka ma za sobą od tamtej pory między innymi koncerty w Polsce (#trasaĆmy), czy występy w telewizji (telewizja śniadaniowa).

omni modoOmni mOdO. Omni mOdO – poważny zespół z Poznania grający mniej poważna muzykę… albo odwrotnie. Gatunkowo zaszufladkować go można w około-rockowe klimaty. Ale biorąc pod uwagę fakt, że muzycy słuchają wszystkiego od klasyki po death metal, spodziewać się należy sporo mniej lub bardziej rozsądnych rozwiązań (i ponoć da się tego słuchać!). Debiut sceniczny Omni mOdO nastąpił 25 listopada 2012 r. i ta data uznawana jest za oficjalne rozpoczęcie działalności!

polaPola Chobot & Adam Baran. Pola Chobot & Adam Baran – Mimo skrajności charakterów tworzą jeden organizm muzyczny inspirowany bluesem. Piosenki, które tworzą, swą prostotą, formą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczając poza jego klasyczną formę. Ich źródła inspiracji to w takim samym stopniu rdzenne „work songs”, Muddy Waters, Skip James, jak Bjork czy Radiohead.

RaincoatRaincoat. Raincoat to skarżyska kapela wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu. Opiera się na własnej  twórczości, która jest energetyczną wypadkową pięciu różnych temperamentów. W 2016 roku ukazało się nowe EP obejmujące pięć premierowych utworów zespołu. Wydawnictwo to promowała wiosenna trasa koncertowa ?W Labiryncie?.

simple WineSimple Wine

Proste wino starachowickiej produkcji fermentuje juz od 5 lat ,w różnych okolicznościach przyrody oraz zmiennym składzie. Esencją Simple Wine od początku były koncerty i granie na nich swojego autorskiego materiału. Od czasu do czas zdarzył się cover jakiegoś Big Bandu z Krajów Trzeciego Świata.

Słońce. Słońce to polski zespół powstały w 2016 roku, grający napędzanego słoneczną energią alternative rocka. Na wokalu i basie zapodaje Marek Brandt, a na gitarze wymiata Mateusz Bracha. Nasze żywioły to wiatr i ogień. Słońce to siła, aktywność, ciepło i lato. To ekstrawersja, dzień i niebo.

Wildstrike_foto_zespolWildstrike.  Wildstrike powstał na początku 2014 roku z inicjatywy Patryka Paleja. Po skompletowaniu składu kapela ruszyła z przygotowywaniem własnego materiału. Każdy z członków zespołu ma inną inspirację, dzięki czemu nasze utwory mają szeroką paletą brzmień, które dodatkowo wzbogacają kompozycje z poprzednich projektów w których znaleźć można głównie klasyczny hard rock i heavy metal, ale również blues rock a nawet thrash metal. Wildstrike atakuje ze sceny dzikimi i szybkimi riffami, które dopełnia silny żeński wokal.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *