Ostrowieccy uczniowie odebrali wyniki matur. Teraz ruszają w świat!

Spośród 773 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez powiat ostrowiecki, którzy w tym roku przystąpili do egzaminu maturalnego, nie zdało 17 (2,19%), a poprawki będzie miało 67 (8,66%). Najlepiej z egzaminem maturalnym poradzili sobie uczniowie LO Nr II im. J. Chreptowicza. Z 124 uczniów tylko dwie osoby będzie miało poprawki. Sukces zanotowało także LO Nr III im. W. Broniewskiego, w którym z 116 uczniów do poprawki w sierpniu przystąpi 4 osoby.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących i LO Nr I im. S.Staszica do matury przystąpiło 174 uczniów. 1 osoba nie zdała egzaminu maturalnego, a poprawki będzie miało 15 uczniów. Z kolei w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego na 39 uczniów LO Nr IV im. C.K.Norwida z egzaminami poprawkami będzie musiało dać sobie radę 8 z nich. Natomiast w Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego na 20 osób przystępujących do matury 1 jej nie zdała i 1 będzie miała poprawkę.
Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku 258 tys. tegorocznych absolwentów (165,9 tys. absolwentów liceów, 92,2 tys. absolwentów techników. Od lat utrzymuje się tendencja słabszych wyników maturalnych w szkołach zawodowych. Wśród tegorocznych absolwentów z liceów maturę zdało 84,4 proc., a prawo do poprawki ma 10,7 proc. Aż 21,5 proc. osób przystępujących nie zdało matury. Wśród tegorocznych absolwentów z techników zdało 67,9 proc., prawo do poprawki ma 22,4 proc.
Spośród ostrowieckich szkół zawodowych egzamin maturalny najlepiej wypadł w ZS Nr 3, czyli ?THM?, w którym na 161 uczniów 1 osoba nie zdała, a 6 będzie miało poprawki. W ZS Nr 2, popularnej ?Budowlance? też nie zdała jedna osoba, ale z grona 40 uczniów 13 będzie miało poprawkę. Gorzej z maturą poradzili sobie uczniowie popularnego ?Ekonomika? i ?Samochodówki?. W ZS Nr 1 do egzaminu przystąpiło 62 uczniów. Nie zdało go 4 uczniów, a 11 będzie miało poprawkę. Natomiast z 37 uczniów Technikum w ZS Nr 4 matury nie zdało 9 uczniów, a na poprawkę wybierze się 7.
Antoni Maciejko – zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych mówi, że jeśli chodzi o skuteczność i zdawalność egzaminu maturalnego, to jest ona wysoka i pod tym względem matura wypadła lepiej, niż przed rokiem. Teraz przyjdzie czas na ocenę efektywności, a więc zdobytych przez abiturientów liczby punktów, zwłaszcza na egzaminach rozszerzonych, dzięki którym można zdobyć indeks wymarzonych kierunków studiów i rozpocząć wędrówkę na drodze ku dorosłego życia.
Jeśli chodzi o tę efektywność ze zdawalności poszczególnych przedmiotów, to na poziomie rozszerzonym  nasi uczniowie uzyskali na egzaminie pisemnym następujące średnie wyniki (maksimum wynosiło 50 pkt.) z wybranych przez nas przedmiotów: biologia – 27,11, chemia – 29,42, fizyka – 23,41, geografia – 15,48, historia – 12,43, informatyka – 14,72, język angielski – 28,56, język francuski ? 33, język polski – 19,71, matematyka – 17,80, wiedza o społeczeństwie – 16,18. Najlepiej wypadli na egzaminie z języka angielskiego i chemii, plasując się na 2 miejscu w województwie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *