Budują mieszkania na sprzedaż

Ostrowiecki Kombinat Budowlany rozwija działalność deweloperską. Kupuje tereny. Za własne środki stawia na nich budynki i sprzedaje mieszkania.
Firma z renomą
Kombinat Budowlany to jedna z najbardziej znanych i cieszących się renomą firm budowlanych w regionie. Nie będzie przesady w określeniu, że to właśnie ona zbudowała Ostrowiec. W latach 60. poprzedniego wieku rozpoczęła budowę bloków spółdzielczych przy ul. Sienkiewicza i kolejno osiedli: XXV-lecia, Słoneczne, Pułanki, Stawki, Rosochy i Patronackie. Kombinat budował osiedlowe szkoły na Pułankach, Ogrodach i Stawkach, w których większość z nas uczyła się i hale sportowe w szkołach ponadgimnazjalnych. Ostrowiecki Kombinat Budowlany budował też Starachowice, całe osiedla mieszkaniowe,
fabrykę Star Starachowice, starachowicki szpital. Placówki służby zdrowia były jedną z głównych dziedzin działalności obok tzw. mieszkaniówki. Dziełem pracowników ostrowieckiej firmy są m.in. szpitale w Starachowicach i Lipsku. Tam też kombinat postawił wszystkie bloki mieszkalne, a ostatnią z inwestycji w tym mieście był dworzec wybudowany dla PKS Ostrowiec.
Takich firm na terenie województwa było kiedyś 10, została tylko jedna w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na początku lat 90. kombinat przeszedł udany proces restrukturyzacji. Akcje kupili ówcześni pracownicy i przekształcili zakład w spółkę akcyjną. Firma zredukowała zatrudnienie, przeszła konieczne zmiany,
utrzymała się na rynku i nadal buduje.
Mieszkania pod klucz
Kilka lat temu kombinat kupił za 1 mln zł od Gminnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej teren w centrum Opatowa po byłej targowicy, a więc blisko Rynku i rozpoczął tam budowę 3-kondygnacyjnego budynku. W części parterowej zaplanowano pomieszczenia pod usługi, natomiast na trzech kondygnacjach mieszkania. W sumie oddanych zostanie do użytku 29 pomieszczeń handlowo -usługowych i 90 mieszkań. Pod budynkiem przewidziano garaże. Inwestycja ta kosztować będzie ostrowiecką firmę ok. 20 mln zł.
-Spodziewaliśmy się w tym mieście zainteresowania nowymi mieszkaniami. Od wielu lat nie oddano tam do użytku budynku wielorodzinnego ?ocenia Andrzej Zajączkowski, prezes zarządu spółki Kombinat Budowlany S.A. w Ostrowcu Świętokrzyskim. -Całe zadanie podzieliliśmy na 3 etapy. Na razie realizujemy
pierwszy etap, czyli cztery klatki budynku z 33 mieszkaniami i 7 lokalami usługowymi.. Mamy już zarezerwowane 70 proc. mieszkań. Świadomie mówię zarezerwowanych, a nie sprzedanych, bowiem przyjęliśmy inną zasadę niż większość deweloperów. Budujemy za własne środki. Przyszły lokator będzie mógł obejrzeć mieszkanie i zapłaci za niego w momencie odbioru kluczy. Od zainteresowania mieszkaniami zależeć będzie tempo realizacji drugiego i trzeciego zadania. Pierwszą część budynku zamierzamy zakończyć jesienią, tak by przyszli lokatorzy spędzili święta w nowych mieszkaniach.
Następny Sandomierz
Po Opatowie Kombinat  Budowlany przymierza się do budowy mieszkań w systemie deweloperskim w Sandomierzu. Firma ma stabilną sytuację finansową i może sobie pozwolić na taką inwestycję. Ostrowczanie znają lokalny rynek doskonale, ponieważ przez lata budowali tam mieszkania.
-Przed 10 laty kupiliśmy w tym mieście teren od Diecezji Sandomierskiej w bardzo ładnym położeniu na Skarpie, blisko Rynku. Obecnie jest przygotowana dokumentacja. W identycznym systemie deweloperskim chcemy tam wybudować w ciągu kilku lat od 150 do 200 mieszkań ? mówi prezes Zajączkowski. -Planujemy zacząć pierwsze zadanie jeszcze w tym roku lub wiosną 2018 r. Ostrowiecka firma ma własną strategię działania. Ostrożnie podchodzi do przetargów publicznych, natomiast coraz częściej sama inwestuje i buduje mieszkania.
-Planowana na kilka lat inwestycja daje nam głębszy oddech finansowy. Umożliwia rozsądne wykorzystanie możliwości technicznych i potencjału ludzkiego. Budując w systemie deweloperskim mamy pewność, że firma będzie zarabiała, a tymczasem z przetargami publicznymi bywa różnie ?podkreśla prezes A.Zajączkowski. -Od czasu do czasu zmuszeni jesteśmy jednak decydować się na inwestycje na granicy kosztów lub poniżej, po to, by zimą mieć jakiś obiekt zamknięty i zapewnić załodze w tym najtrudniejszym okresie pracę w przyzwoitych warunkach. W ubiegłym roku taką inwestycją była przebudowa domu studenckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Naszym pracownikom staramy się stworzyć stabilne warunki. Wszyscy są zatrudnieni na umowach o pracę.
Czas na Ostrowiec
W tym miesiącu Kombinat Budowlany planuje zakończyć inwestycję na terenie kieleckiego uniwersytetu. W odbiorze jest kolejne zadanie o wartości 20 mln zł związane z rozbudową obiektu Sądu Rejonowego w Starachowicach. Stosunkowo niedawno ostrowiecka firma zakończyła w Busku Zdroju rozbudowę Sanatorium ?Krystyna?. Tak się jednak składa, że swoje inwestycje największa ostrowiecka firma budowlana od kilku lat wykonuje poza miastem. Była blisko wygrania przetargu na wzniesienie budynków mieszkalnych na terenie dawnej spółdzielni Gambo w os. XXV-lecia. Ostatecznie zadanie to zrealizuje firma z Tarnowa. W dwóch pierwszych przetargach oferty firmy tarnowskiej i konsorcjum, w którym był właśnie kombinat, były wyższe od kwoty, jaką przeznaczył na tę inwestycję OTBS. Postawienie dwóch budynków w cyklu prawie rocznym wymaga jednak od wykonawcy zaangażowania sporego potencjału.
Na razie Kombinat Budowlany nie planuje budowy w naszym mieście mieszkań w systemie deweloperskim. Realnie ocenia sytuację. Rynek wtórny oferuje sporo domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych.
Joanna Boleń, Krzysztof Florys

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *