Święto Krzemionek z Rytuałem Słońca

Muzeum Historyczno-Archeologiczne organizuje w najbliższą sobotę i niedzielę, w dniach od 22 do 23 lipca, VI Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. Zapowiada się prawdziwe, lokalne święto archeologii i Krzemionek – oficjalnego już polskiego kandydata do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.
Uczestnicy tegorocznych ?Krzemionowskich Spotkań?? będą mieli okazją do zapoznania się z wieloma aspektami życia człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Odbędą się pokazy archeologii eksperymentalnej i warsztaty archeologiczne. Dla najmłodszych pracownicy muzeum przygotują specjalny blok edukacyjny. W budynku Muzeum w Sudole zostanie otwarte Laboratorium Archeologiczne.
k1 Zapowiada się, że w tym roku gwoździem imprezy będzie pokaz w wiosce neolitycznej Rytuału Słońca. Będzie on oparty o monumentalne założenia neolityczne, które w ostatnich latach zostały odkryte na terenie Polski, mowa tu o koncentrycznych palisadach z fosami, które archeolodzy nazywają ?rondlami?. Ich istnienie było powiązane z funkcjami rytualnymi, opartymi na obserwacjach astronomicznych. Sceny, które odegrają się w trakcie pokazu będą związane z letnim przesileniem i obrzędami inicjacyjnymi. Archeolodzy ?rondle? odkryli głównie na terenie Górnego i Dolnego Śląska. Monumentalne założenia neolityczne są najstarszymi przykładami architektury w Europie. Do ich wnętrza prowadziło jedno lub więcej wejść, będących przerwami umożliwiającymi komunikację poprzez fosy i palisady. Wzniesiono je między 4900 a 4500 lat przed p.n.e. Traktowane są jako centra ceremonialne, świątynie. Połączenie elementów ze zjawiskami astronomicznymi, takimi jak położenie Słońca, Księżyca czy gwiazdozbiorów, jest podstawą interpretowania ich jako kalendarzy lub obserwatoriów astronomicznych, pozwalających łączyć wydarzenia przyrodnicze z rytuałami i działalnością rolniczą. Niektórzy traktują je jako centra redystrybucji dóbr i nie wyklucza się również ich funkcji obronnych, jako refugiów. W rzeczywistości funkcja ich była złożona i zapewne łączyła w sobie wszystkie te interpretacje.

????????????????????????????????????

W ramach ?Spotkań Krzemionkowskich?? odbędzie się Rajd Pieszy Szlakami Neolitu na trasie Ostrowiec ? Ruda Kościelna ? Krzemionki ? Ostrowiec. Wydarzenie towarzyszącym będzie z kolei otwarcie wystawy pt. Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość, która przybliży postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wystawa poświęcona jest Józefowi Piłsudskiemu i jego familii oraz blisko jej spokrewnionym, starożytnym rodom żmudzkim: Billewiczów i Butlerów. Autorem wystawy przygotowanej na 80-lecie śmierci Marszałka jest Piotr Wdowiak, niezależny dziennikarz, były konsul i I sekretarz Ambasady RP w Wilnie. Wystawa składa się z 27 tablic, które przedstawiają portrety, herby rodowe i dokumenty dziedzictwa materialnego związanego z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, a także obszerne opisy fotografii i prezentowanych dokumentów. Piotr Wdowiak jest łodzianinem i byłym konsulem RP w Wilnie.
W trakcie VI Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, obowiązuje odpłatny wstęp do neolitycznych kopalni krzemienia. Udział we wszystkich zajęciach edukacyjnych i pokazach jest bezpłatny.

plakat_VI_KSzEK

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *