Łańcuch światła przed sądem. 3 x veto

W  dniu   23   lipca   2017   r.,   o   godz.   21,   działacze   Nowoczesnej   i Komitetu   Obrony   Demokracji   zorganizowali   w   Ostrowcu Świętokrzyskim protest ?Łańcuch światła?.
mdePonad dwieście osób zebrało się ok. godz. 21 przed budynkiem Sądu Rejonowego na ulicy Kościuszki. Zbierano podpisy poparcia na rzecz ratowania niezależności sądów i państwa prawa.
Ludzie przyszli zaprotestować przeciwko wprowadzanym przez Rząd zmianom ustrojowym. Mówiono, że niekorzystne dla praworządności projekty ustaw były głosowane nocami, z pogwałceniem obowiązującej Konstytucji i bez społecznych konsultacji. Zdaniem wielu, niszczony jest w   ten   sposób   obowiązujący   trójpodział   władzy   i   porządek demokratyczny.sdr
-Zamach   na   Sąd   Najwyższy,   którego   dokonuje   Zbigniew   Ziobro, dotknie każdego Polaka ?nawoływali do zaangażowania się po stronie obrońców konstytucji protestujący. Za chwilę możemy żyć w kraju, w którym przed sądem będzie wygrywała nie ta strona, która ma rację, lecz ta, która ma lepsze poglądy polityczne. Czy zasądzenie alimentów dla samotnej   matki   ma   zależeć   od   poglądów   politycznych   sędziego, adwokata   lub   pozwanego?   Czy   Prokurator   Generalny   ma   być przełożonym nad sędziami i sądami?

DSCF7984Podczas   protestu   m.in.   odczytana   została   preambuła   Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Słowa krytyki pod adresem PiS i rządzących były   przeplatane   skandowaniem   haseł   typu:   ?3   x   veto?,   ?Wolność, Równość, Demokracja?. Śpiewano też ?Mury? oraz ?Kocham wolność? Chłopców z Placu Broni – nieformalny hymn protestujących. Ludzie zapalili świece, które potem ułożyli w hasło: ?3 x veto?.
Na koniec wszyscy ustawili się w długiej kolejce, by złożyć swój podpis pod protestem. Nie było żadnych incydentów, nikt nie zakłócił manifestacji, która przebiegła w spokojnej atmosferze.

Następnego dnia Prezydent Andrzej Duda       zawetował dwie przyjęte przez   Parlament   ustawy   zmieniające   sądownictwo   ?   tę   o   Sądzie Najwyższym i tę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dla protestujących to o jedno weto za mało, dlatego i Nowoczesna, i Komitet Obrony Demokracji zapowiedziały kolejne pikiety przed sądami na terenie naszego województwa.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Łańcuch światła przed sądem. 3 x veto

 • 25/07/2017 at 17:28
  Permalink

  a gdzie była ostrowiecka PO?

  Reply
 • 26/07/2017 at 09:26
  Permalink

  Brawo Ostrowczanie!!! Choć nie mieszam już w Ostrowcu, to cały czas jestem myślami z moim rodzinnym miastem. Cieszę się, że wyszliście na ulice. Chcę podkreślić, że nie popieram żadnej z partii bo widzę co każda z nich robi w Spółkach Skarbu Państwa. Popieram młodych ludzi, którzy muszą zakasać rękawy i pogonić ludzi którzy ciągle żyją historia, ciągle grzebią w PRL, ciągle dają się sprzedawać, a to związkom, a to kościołowi. Wy młodzi musicie być niezależni, musicie myśleć o zmianach, a nie kłótniach i pseudo zmianach. To, że kogoś wybrał suweren nie oznacza, ze taka władza może robić co chce.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *