Zbigniew Pacelt odbierze Medal Kalos Kagathos

Zbigniew Pacelt ? olimpijczyk z Ostrowca, były parlamentarzysta, honorowy mieszkaniec naszego miasta, został poinformowany przez rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, że decyzją kapituły został mu nadany Medal Kalos Kagathos.

SONY DSC

Uroczystość wręczenia medalu odbędzie się 12 października br. w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Medal przyznaje kapitała za sukcesy w sporcie i znakomite osiągnięcia po zakończeniu kariery sportowej. Ustanowiony został w 1985 pod patronatem rektora UJ, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego i redakcję Tempa jest nawiązaniem do starożytnego ideału kalokagatii. Laureatami Medalu mogą zostać polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie poza sportem. Laureat Medalu więc to osoba, która jest równie znakomita podczas startów sportowych, co i później, za metą.
Medal Zbigniewowi Paceltowi przyznała kapituła w składzie: prof. Wojciech Nowak ? rektor UJ, przewodniczący kapituły, prof. Józef Lipiec, prezes Polskiej Akademii Olimpijskiej ? wiceprzewodniczący kapitały, Irena Szewińska ? członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki ? prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prof. Aleksander Krawczuk, prof. Wojciech Zabłocki, redaktor Ryszard Niemiec, prof. Zbigniew Porada, sekretarz kapituły.
Wieloletnie uprawianie pływania i pięcioboju nowoczesnego przez Zbigniewa Pacelta, osiąganie wspaniałych wyników sportowych w skali kraju, Europy, jak i świata, to niewątpliwie chluba dla naszego miasta i regionu, jak również Polski. Jego działalność jako trenera, a także wychowawcy zaowocowała wychowaniem wielu pokoleń znakomitych sportowców, takich jak mistrz olimpijski z Barcelony Arkadiusz Skrzypaszek i złota drużyna polskich pięcioboistów. Liczne sukcesy sportowe i w pracy trenerskiej poczyniły się do wielu wyróżnień, pośród których znalazło się nadanie zaszczytnego tytułu Trenera Roku 1992 w Plebiscycie ?Przeglądu Sportowego?. Zbigniew Pacelt uczestniczył w 13 igrzyskach olimpijskich jako zawodnik, trener, działacz sportowy oraz szef polskich misji olimpijskich, sławiąc w ten sposób nasze miasto.
W okresie pełnienia funkcji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP, zaangażował się w budowę infrastruktury sportowej w regionie świętokrzyskim, podkreślając przywiązanie do rodzinnych stron i miasta, w którym się urodził. Społeczeństwo ostrowieckie, w tym także młodzi sportowcy, doskonale pamiętają jego nieoceniony wkład w budowę nowoczesnej krytej pływalni olimpijskiej ?Rawszczyzna? oraz wielofunkcyjnych boisk sportowych i obiektów piłkarskich ?Orlik 2012?. W wyniku jego starań stanął jeden ze strategicznych obiektów sportowych w Polsce – wielofunkcyjna hala widowiskowo ? sportowa w Ostrowcu Świętokrzyskim. W podziękowaniu za aktywną działalność na rzecz ostrowieckiego klubu KSZO został wyróżniony tytułem Honorowego Prezesa Klubu Sportowego KSZO.
Zbigniewowi Paceltowi nadano tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu, a także odznaczono dwukrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Postawa, którą prezentuje wynika z wychowania w duchu sportu od najmłodszych lat. Jego ojciec jako instruktor pływania, a w późniejszym czasie sędzia, był jednym z inicjatorów budowy pierwszej w naszym mieście odkrytej pływalni na terenie Starego Zakładu Huty Ostrowiec. Zbigniew Pacelt od swojego debiutu olimpijskiego w 1968 r. w Meksyku rozsławił nasze miasto i przysporzył jego mieszkańcom wiele radosnych przeżyć.

DSCF3295

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Zbigniew Pacelt odbierze Medal Kalos Kagathos

  • 04/08/2017 at 13:39
    Permalink

    Trzeba już rozważać jaką ulicę,plac czy obiekt użyteczności publicznej w Ostrowcu,uhonorować nazwą tego wybitnego sportowca i społecznika tak bardzo zasłużonego dla naszego Ostrowca.Pokażmy nasz lokalny patriotyzm i uhonorujmy Ostrowczanina a nie jakiegoś partyjnego działacza spoza naszego miasta.Byle z rozwagą i bez koniunktury partyjnej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *