Czy drony będą łapać piratów drogowych?

Być może już niedługo drony będą przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.
W Polsce i na świecie testowane są różne zastosowania dla tych urządzeń. Dzięki nim policja ma m.in. szansę stwierdzić, czy uczestnicy ruchu stosują się do przepisów? -Już w 2016 r. policjanci z Katowic testowali drony wypożyczone im przez Politechnikę Śląską. Urządzenia latały nad przejściami dla pieszych i niebezpiecznymi skrzyżowaniami, nagrywając niezgodne z przepisami zachowania uczestników ruchu drogowego ?informują trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Drony są w stanie udokumentować przypadki: ignorowania czerwonego światła, wyprzedzania na przejściu dla pieszych, a nawet rozmowy przez telefon komórkowy w czasie jazdy. Nagranie wykroczenia prezentowane jest następnie zatrzymanemu kierowcy, który może na tej podstawie zostać ukarany mandatem.
Dzięki dronom możliwe jest także monitorowanie ruchu drogowego i odnalezienie stref, w których tworzą się utrudnienia, np. ulic szczególnie zatłoczonych w godzinach szczytu. Takie dane mogą z jednej strony – zostać wykorzystane przez policję, która jest w stanie interweniować poprzez ręczne kierowanie ruchem, a z drugiej – przez urzędników i osoby zajmujące się projektowaniem miast.
Innym ciekawym zastosowaniem dla dronów jest dokumentowanie miejsca wypadku drogowego. Taki pomysł przetestowano już m.in. w Kanadzie. W ten sposób można sprawnie i szczegółowo sfotografować miejsce wypadku, a nawet stworzyć jego trójwymiarową mapę oraz zebrać niezbędne dane, które pozwolą śledczym określić przyczyny zdarzenia.
-Warto brać pod uwagę wszelkie rozwiązania technologiczne, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Drony, oczywiście, nie są w stanie zastąpić policjantów, ale mają szansę zniechęcić kierowców do popełniania wykroczeń drogowych ? komentuje Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

fot. A.Łada

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *