Ostatnie staże w tym roku

Zakończył się piąty, ostatni już w tym roku nabór wniosków stażowych, składanych do Powiatowego Urzędu Pracy przez lokalnych pracodawców.
W najbliższych tygodniach 235 osób skierowanych zostanie na miejsca stażowe, głównie do zakładów usługowych i placówek handlowych.
Joanna Suska, kierownik w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowca Świętokrzyskim podkreśla, że w większości są to nie tylko miejsca stażowe, ale także miejsca pracy, bowiem pracodawcy wiążą z tymi osobami plany na przyszłość. Coraz częściej pytają oni o osoby do przygotowania na wybranych stanowiskach. W zakończonym naborze zgłoszono 25 takich stanowisk, w tym aż 5 z zakładów fryzjerskich. Mamy jednak obawy, czy sprostamy oczekiwaniom pracodawców, bowiem zaczyna brakować w rejestrach bezrobotnych osób w określonych zawodach ? podkreśla J. Suska.
Dotyczy to m.in. pielęgniarek, fryzjerek i kosmetyczek. Takich deficytowych zawodów jest coraz więcej. Handlowcy pytają natomiast o sprzedawców i księgowe. Są oferty na staż i późniejsze zatrudnienie dla grafika komputerowego oraz technika sieci internetowych. Osoby skierowane na staż przez Powiatowy Urząd Pracy, mogą liczyć na stypendium w wysokości 977 zł. Zdaniem naszych czytelników, nie jest to satysfakcjonująca ich kwota.
W innych projektach, realizowanych przez różnego typu instytucje rynku pracy, kwota stypendium jest wyższa. Pracownicy urzędów pracy zaapelowali do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Spraw Socjalnych o podwyższenie stypendium stażowego do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. W tym roku na aktywizację zawodową w ramach umów stażowych Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim wydał już ponad 5 mln zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *