Za pięć minut przed pierwszym dzwonkiem

W poniedziałek, 4 września, rozpocznie się nauka w szkołach.
W placówkach podległych miastu uczyć się będzie ponad 4.282 dzieci ? 200 mniej niż przed rokiem. Zaczęła się tradycyjna szkolna gorączka przed nowym rokiem. W sobotę na targu oblegane były stoiska z dziecięcą odzieżą i przyborami szkolnymi. Bogatą ofertę dla rodziców i młodzieży przygotowały supermarkety. Minęły czasy, gdy rodzice z dziećmi robili wyprawki w księgarniach. Trwają ostatnie już prace związane z odnowieniem pomieszczeń w samych szkołach i przedszkolach. Pracownice techniczne myją okna, porządkowane są tereny obok placówek oświatowych.
Po wakacyjnej przerwie pierwsze przyjdą przedszkolaki. Co prawda dyżurne przedszkola otwarte były w lipcu i sierpniu, ale prawdziwy ruch zacznie się w piątek, 1 września. Do ośmiu prowadzonych przez gminę przedszkoli uczęszczać będzie 1.155 dzieci. Najliczniejszymi placówkami pozostaną Przedszkola Publiczne: Nr 7, 19 i 21.
-W tym roku nie było żadnych problemów z umieszczeniem dziecka w wybranej przez rodziców placówce ? podkreśla Jan Malinowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. -Ofertę wzbogaciły bowiem przedszkola prywatne i stowarzyszeniowe, które zabiegały o dzieci.
Anna Kuligowska, dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 7 w os. Słoneczne, podkreśla, że wszystkie podania rodziców zostały pozytywnie rozpatrzone.
?Na razie nie odczuwam niżu demografi cznego. Być może kolejny rok będzie gorszy. W październiku uruchomimy dodatkowe, bezpłatne zajęcia dla naszych dzieci ? mówi pani dyrektor. W poniedziałek, 4 września, rozpocznie się nauka w szkołach. W placówkach podległych miastu uczyć się będzie ponad 4.282 dzieci. Szkoły Podstawowe na terenie naszego miasta już przekształciły się w placówki 8-klasowe. Najliczniejsza będzie Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5 w osiedlu Ogrody, w której uczyć się będzie 740 dzieci. Nieco mnie dzieci, bo 659, będzie pobierało naukę w PSP Nr 14, do której trafi ą dzieci z dwóch dużych osiedli: Stawki i Rosochy. Uczyć się w niej będzie ponad 659 osób. Ponad pół tysiąca młodych ostrowczan uczyć się też będzie w PSP Nr 1. W największym Publicznym Gimnazjum Nr 1, które ma swoją siedzibę przy ulicy Sienkiewicza, do klas drugich i trzecich uczęszczać będzie 336 dzieci.
Jednak w placówkach gminnych uczniów z roku na rok ubywa. W porównaniu do poprzedniego roku ubędzie 200 osób. Powodem jest niż demograficzny i reforma, bowiem dzieci w wieku 6 lat pozostaną w przedszkolach bądź w zerówkach. W szkole na os. Ogrody do pierwszej klasy pójdzie 96 dzieci, do PSP Nr 14 na Stawkach 86, ale do szkół osiedlowych usytuowanych z dala od centrum miasta, czyli na Gutwinie, Koszarach czy Ludwikowie, do najmłodszej klasy zapisało się 20 dzieci. W każdej z tych placówek powstanie tylko jedna klasa pierwsza. Jednak najmniej dzieci uczyć się będzie w drugich klasach. W mniejszych szkołach od 7 do 15 osób. Wszystkie szkoły podstawowe przeszły niezbędne prace związane z dostosowaniem bazy do potrzeb uczniów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *