Ot, problem: gdzie wyrwać zęba w weekend?

-Problem braku pomocy stomatologicznej podczas dni wolnych zgłaszają sami pacjenci. Mówiła o tym podczas sesji rady miasta, wiceprzewodnicząca Joanna Pikus. -Pytają również, dlaczego w innych miastach możliwe jest prowadzenie przyszpitalnych dyżurów stomatologicznych?
Podczas dyżuru, w ramach kontraktu z NFZ, lekarz stomatolog wykonuje wszystko, co związane z likwidacją bólu, czyli otworzy zęba, zatruje go, założy opatrunek, a jeśli będzie taka konieczność, może go też usunąć. Czasem konieczne jest podanie antybiotyku. W dni powszednie dyżury stomatologiczne kontraktowane z NFZ trwają od godz. 19 do 7 rano, a w sobotę, niedzielę i święta przez całą dobę. Takie usługi są wykonywane np. w Starachowicach, ale proszę pamiętać, że nie każdy jest zmotoryzowany? Drugi problem z chorymi zębami dotyczy, jak podkreśla radna, finansów.
-Proszę sobie wyobrazić dziecko, które od piątkowego wieczoru do poniedziałkowego poranka ma cierpieć z powodu bólu zęba – mówi. -Rodzic wiedząc, że nie może skorzystać z pomocy stomatologa w ramach ubezpieczenia, próbuje korzystać z wizyty w prywatnym gabinecie. Takie procedury są dość kosztowne, nie wszyscy mieszkańcy mogą sobie pozwolić na opłacenie wizyty. Poza tym, dlaczego ma płacić, skoro jest ubezpieczony i odprowadza składki zdrowotne. Radna postawiła pytanie: czy możliwe jest utworzenie w Szpitalu Powiatowym gabinetu pełniącego dyżur stomatologiczny?
O tym samym problemie na sesji powiatu mówiła radna Małgorzata Bień.
-Wnoszę o utworzenie przy szpitalu ostrego dyżuru stomatologicznego w czasie od piątku, od godz. 17, do poniedziałku do godz. 7 – mówiła. Realizacja tego postulatu jest konieczna ze względu na to, że mieszkańcy w dni weekendowe nie mogą przy występujących bólach zębów korzystać z opieki stomatologicznej. Zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych, Dariusz Kopania nie jest jednak w tej kwestii optymistą.
-W sieci szpitali, w której znajduje się nasza placówka, nie ma formalnego wymogu zabezpieczenia leczenia stomatologicznego dla pacjentów spoza szpitala ? mówi dyrektor. ?Na terenie szpitala funkcjonuje stomatologia, podpisane zostały umowy z lekarzami stomatologami, którzy na miejscu zaopatrują pacjentów. Nie jest to jednak działalność w formie poradni stomatologicznej, na którą należałoby zawrzeć z NFZ nowe, dodatkowe kontraktowanie, a ono odbyło się już w czerwcu.
Dyrektor podkreśla, że szpital w swych strukturach może mieć poradnię stomatologiczną, aczkolwiek nie jest to wymogiem sieci. Taka poradnia mogłaby funkcjonować li tylko na podstawie dodatkowego kontraktu z środków publicznych.
-Nosimy się z zamiarem uruchomienia poradni stomatologicznej i chirurgii szczękowo ? twarzowej, ale w kolejnej perspektywie zawieranego kontraktu – mówi dyr. D. Kopania.
Wychodzi więc na to, że pacjenci z bólem zęba muszą w weekendy albo skorzystać z usługi stomatologa na zasadach komercyjnych, albo na proszkach przeciwbólowych czekać do poniedziałku, albo wymóc na lekarzach uzyskanie świadczeń kontraktowych na dni wolne od pracy i świąteczne? Czy ta trzecia
ewentualność jest tylko pobożnym życzeniem?

Pas, DaK

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *