Cmentarze ostrowieckie naszymi znakami pamięci

W tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa  tradycyjnie włączył się Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim, przygotowując na tę okazję sesję popularnonaukową ?Znaki pamięci ? cmentarze ostrowieckie?.
Na program sesji, która odbyła się w minioną sobotę  w ODK Malwa złożyły się wykłady monograficzne poświęcone tematyce ostrowieckich cmentarzy. Archeolog Artur Jedynak opowiedział o przedchrześcijańskich miejscach pochówków w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. Historyk Monika M. Bryła -Mazurkiewicz omówiła historyczne i artystyczne wartości ostrowieckich cmentarzy katolickich. Historyk sztuki Wojciech Mazan przybliżył dzieje ostrowieckiego kirkutu, z kolei historyk i muzealnik Waldemar R. Brociek zaprezentował kwatery wojenne i miejsca pamięci narodowej znajdujące się na cmentarzach ostrowieckich. Ostatnim punktem sesję była prezentacja multimedialna ?Wspomnienie o zmarłych. Zasłużeni dla Ostrowca, regionu, kraju spoczywający na ostrowieckich cmentarzach?.
-Cmentarze są zawsze ściśle związane z miejscem, miejscowością, regionem, krajem i ich historią – mówi prezes Zarządu Oddziału, Tadeusz Krawętkowski. Kształtowane w różnych epokach, w różnych regionach, pod wpływem różnych kultur i religii stanowią zawsze ważny i łatwo rozpoznawalny element krajobrazu, podkreślający odrębność i wyjątkowość miejsca. Ostrowiec Świętokrzyski, miasto o przeszło 400-letniej historii ma kilka cmentarzy. Wśród nich są cmentarze rzymskokatolickie, polskokatolicki, żydowski i komunalny. Wokół kościołów mamy cmentarze kościelne. Nie możemy zapominać o cmentarzach wojennych. Bardzo ciekawe, a mało znane są zagadnienia związane z przedchrześcijańskimi pochówkami. Część z cmentarzy jest czynnych, inne stanowią już tylko element dziedzictwa kulturowego Ostrowca Świętokrzyskiego. Warto znać ich dzieje, wartość historyczną i artystyczną.

DSCF8511DSCF8514DSCF8516DSCF8518DSCF8521

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *