Remont obiektów dawnej cukrowni. Jesienią Izba Pamięci Cukrownictwa

W Ostrowcu Świętokrzyskim, na terenie dawnej Cukrowni ?Częstocice?, trwają przygotowania do otwarcia, jesienią, Izby Pamięci Cukrownictwa.
W sali lustrzanej zostanie zaprezentowana wystawa, obrazująca historię polskiego cukrownictwa. Ostrowczanie przejeżdżający obok dawnego zakładu przy ulicy Świętokrzyskiej, zapewne już zauważyli prace remontowe przy biurowcu i innych centralnych budynkach.
-Czy coś dzieje się na terenie cukrowni? Czy może ktoś kupił ten obiekt ? pytali nas czytelnicy.
Jak udało nam się dowiedzieć, trwają prace związane z poprawą estetyki budynków dawnej cukrowni, znajdujących się przy ulicy Świętokrzyskiej. Zgodnie z deklaracją przedstawioną przez przedstawicieli władz Krajowej Spółki Cukrowej w czasie spotkania na początku roku z udziałem parlamentarzystów i władz samorządowych, zostanie tam otwarta Izba Pamięci Cukrownictwa.
W sali lustrzanej przygotowywana jest wystawa o historii polskiego cukrownictwa. W jednym z najstarszych obiektów dawnego zakładu, wybudowanym jeszcze w XIX wieku, w którym to powstanie izba, trwają prace remontowe. Rozpoczęły się też prace, związane z porządkowaniem otoczenie. Dawny biurowiec i inne budynki przy ulicy Świętokrzyskiej otrzymają nową elewację.
Właściciel nieruchomości przy ulicy Świętokrzyskiej planuje w przyszłości wyburzenie niektórych starych i zniszczonych obiektów cukrowni, usytuowanych przy ulicy, m.in. dawnego garażu i obiektu po banku. Po tych wyburzeniach, zabytkowy obiekt, w którym powstanie izba, stanie się widoczny.
Przedstawiciele Krajowej Spółki Cukrowej wielokrotnie podkreślali, że liczą na pomoc i wsparcie innych instytucji państwowych i lokalnych, a przede wszystkim samorządów. Warto więc wspomnieć, że gmina Ostrowiec Świętokrzyski wpisała do programu rewitalizacji miasta rewitalizację terenów sąsiadujących z dawnym zakładem, modernizację infrastruktury dawnego osiedla fabrycznego i modernizację najstarszych budynków mieszkalnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *