Chleb od Skalskiego w naszych domach od 60 lat…

Historia powstania piekarni Skalski w Ostrowcu Świętokrzyskim sięga roku 1959 roku. 2
Ówczesną piekarnię otworzył dziadek obecnego właściciela Grzegorza Skalskiego, Ignacy Gierzkowski. Ignacy Gierzkowski urodził się w Warszawie. Tam poznał tajniki rzemiosła piekarskiego. Do Ostrowca Świętokrzyskiego przeniósł się, i znalazł zatrudnienie w piekarni Wiktorii Łebek, gdzie poznał przyszłą żonę Mariannę Mendyk. Od 1936 roku wspólnie prowadzili piekarnię w Kunowie. W 1945 roku Gierzkowscy zakupili budynek przy ulicy Iłżeckiej w Ostrowcu, gdzie planowali uruchomić piekarnię. Niestety ówczesne władze nie wydały im stosownego pozwolenia na rozpoczęcie działalności. Własną piekarnię Gierzkowskim udało się otworzyć w 1959 roku. Piekarnia przez wiele lat mieściła się we wspomnianym budynku przy ul. Iłżeckiej obok kościoła narodowego. Była małą piekarnią, ale już wtedy I. Gierzkowski zatrudniał kilka osób. Po roku 1970 wypiek chleba i bułek w piekarni przy ulicy Iłżeckiej kontynuowała córka Irena z mężem, Alfredem Skalskim do 2000 roku kiedy to przeniósł produkcję do nowopowstałego większego zakładu na os. Stawki, zaopatrującego w pieczywo wielu ostrowczan. W 2008 A. Skalski już wraz synem Grzegorzem przenieśli zakład na ul. Kilińskiego.

Alfred Skalski
Alfred Skalski

-Piekarnię miałem dalej prowadzić z pomocą taty-mówi G. Skalski. Niestety, zmarł.
Obecnie w prowadzeniu piekarni G. Skalskiemu pomaga żona Dominika.
-W ostatnich kilku latach zbudowaliśmy sieć sklepów firmowych- mówi G. Skalski. Pieczywo oraz ciasta produkowane w piekarni Skalski sprzedajemy nie tylko na terenie Ostrowca, ale też na terenie województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. Opieramy działalność na sklepach firmowych i odbiorcach lokalnych. Świat się zmienił, musimy się do niego dostosować, ale bazujemy na recepturach tradycyjnych, i najlepszych surowcach. Nasze chleby produkujemy na naturalnych zakwasach prowadzonych wielofazowo bez polepszaczy i środków przedłużających świeżość. Ciasta pieczemy używając prawdziwego masła, świeżych jaj, naturalnej śmietany. Wszystkie nadzienia i farsze, których używamy produkujemy sami. Nastawiliśmy się na produkcję najwyższej jakości pieczywa i ciast, innej od tej sprzedawanej w supermarketach. Przede wszystkich zdrowych i naturalnych.

3
Rosnąca ilość stałych lojalnych klientów jest dowodem potwierdzającym, że piekarnia Skalski dobrze rozumie i na co dzień wsłuchuje się w potrzeby swoich klientów, którzy cenią dobry jakościowo produkt.
Obecnie w piekarni pracuje ponad 100 osób.
-Nie zwalniamy tempa, rozwijamy się dla naszych klientów, otwieramy nowe sklepy zwiększamy produkcję i wprowadzamy coraz to nowe produkty- przyznaje G. Skalski. Planujemy wprowadzenie pizzy włoskiej, kanapek oraz chleba jaglanego. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania nas w sklepach oraz na stronie internetowej, Facebooku i wkrótce na Istagramie, gdzie można znaleźć informacje o naszych nowościach.

Pierwsi pracownicy piekarni
Pierwsi pracownicy piekarni
Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Chleb od Skalskiego w naszych domach od 60 lat…

  • 05/10/2017 at 08:33
    Permalink

    Piekarnia „Gierzkowskiego” na ul.Iłżeckiej sprzedawała najlepszą galanterię rogalików i bułek – nie mieli równych sobie.Do dziś pamiętam ich smak i wygląd jak i kolejki do piekarni,często wychodzące aż na ulicę.
    Dziś już nie ma tak smacznych wypieków,mimo nieograniczonego dostępu do wszelkich komponentów produkcji – tu decydują umiejętności piekarza a nie maszyny.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *