80 tysięcy pielęgniarek przed emeryturą

1 października, prawa emerytalne uzyskało 14 tys. pielęgniarek.
Jeśli większość pań skorzysta z możliwości, jakie daje im nowa ustawa, może to oznaczać poważne problemy dla wielu placówek służby zdrowia i oczywiście dla nas – pacjentów.
Z raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że już 80 tys. pielęgniarek posiada prawa emerytalne ?mówiła o tym podczas inauguracji roku akademickiego w WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim Zofi a Małas, prezes rady. W kolejnym zdaniu dodała, że w tej sytuacji ogromna odpowiedzialność spoczywa na rządzie. Polacy powinni mieć zapewniony dostęp do świadczeń służby zdrowia, w tym do opieki pielęgniarskiej.
O zapaści, jaka może nastąpić, ale nie musi, mówi się od wielu lat. Praktycznie od 20 lat nie ma systemowych rozwiązań. Z danych statystycznych wynika, że obecnie średni wiek pielęgniarki to 51 lat. W większości szpitali i placówek służby zdrowia pracują siostry, które uczyły się tego zawodu w studium pielęgniarstwa, a później kończyły tzw. studia pomostowe.
By uzupełnić luki, związane z uzyskiwaniem przez kolejne roczniki pań uprawnień emerytalnych, do zawodu powinno wchodzić co roku 10 tys. pielęgniarek. Ale to tylko marzenie, bowiem aktualnie pielęgniarstwo studiuje w kraju kilka tysięcy osób, a w ostatnich latach tylko połowa absolwentek podejmowała pracę w wyuczonym zawodzie.
Dlaczego aż tyle pań wybiera inną przyszłość zawodową po latach trudnych studiów? Przyczyny są różne. Istotny jest tu czynnik ekonomiczny, choć zarobki powoli rosną, w czym zasługa samorządu.
Zofia Małas podkreśliła, że samorząd stara się przygotować najlepszą strategię dla absolwentek tego kierunku, by pielęgniarstwo było atrakcyjnym zawodem i aby pielęgniarki mogły żyć na godnym poziomie. Przewodnicząca samorządu bardzo pochlebnie wypowiadała się o poziomie kształcenia na kierunku pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nasze miasto jest obok Kielc największym ośrodkiem kształcenia pielęgniarek. Prowadzi studia I i II stopnia. W Ogólnopolskim Konkursie Pielęgniarka Roku na szczeblu województwa świętokrzyskiego, trzy pierwsze miejsca zajęły absolwentki WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “80 tysięcy pielęgniarek przed emeryturą

  • 13/10/2017 at 22:58
    Permalink

    co to za bzdury!? a Pan Dyrektor Szpitala w Ostrowcu dał świetne podwyżki pielęgniarkom! np. z 20 letnim stażem otrzymała 30 zł brutto! czyli niecałe 20 zł do ręki. A przecieżPan Dyrektor też z wykształcenia jest pielęgniarką….

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *