Jak będzie wyglądał nowy budynek Szpitalnego Oddziału Ratunkowego? (wizualizacje)

Zanosi się na koniec z kłopotliwymi, nietrzeźwymi pacjentami w ostrowieckim szpitalu. Nasz Zespół Opieki Zdrowotnej otrzymał bowiem dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020 w wysokości 5 mln 949 tys. 351,96 zł na budowę nowego pawilonu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w celu poprawy funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego. Całkowity koszt inwestycji sięgnie 10 mln 055 tys. 621,16 zł. Wkład własny szpitala wyniesie 4 mln 106 tys. 269,20 zł. Informację tę podano podczas pobytu w ostrowieckiej lecznicy wiceminister zdrowia, Józefy Szczurek ? Żelazko.

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda podkreśla, że budowa nowego pawilonu ma przede wszystkim rozwiązać problem przywożenia na SOR osób nietrzeźwych, którzy nie będą już mogli kontaktować się z pacjentami oczekującymi w sąsiedniej izbie przyjęć. Inwestycja ma zapewnić większy komfort dla pacjentów, nowe poradnie  specjalistyczne, sprawną komunikację z pozostałymi oddziałami i poradniami szpitala, zwiększoną ilość gabinetów konsultacyjnych oraz nową, wielostanowiskową salę obserwacyjną i trzy nowe stanowiska wstępnej intensywnej terapii.
-Pawilon zostanie wybudowany na wewnętrznym dziedzińcu szpitalnym ? mówi starosta. -Będzie parterowym budynkiem o wysokości 6 metrów i o powierzchni blisko 1200 metrów kwadratowych. Zostanie połączony z budynkiem szpitala dwoma korytarzami. Warto przypomnieć, że powierzchnia obecnego SOR wynosi 540 m kw., tak więc nowy SOR będzie miał dwukrotnie większą powierzchnię. Konstrukcja budynku została tak zaplanowana, że będzie można na nim dobudowywać w przyszłości kolejne kondygnacje i pomieszczenia, chociażby z przeznaczeniem na stację dializ.
Starosta zapowiada, że w pomieszczeniach obecnie zajmowanych przez SOR znajdą lokalizacje przychodnie przyszpitalne. Powstanie nowy parking, do którego będzie prowadził w przyszłości dojazd od ulicy Sienkiewicza. Zaprojektowano nowe instalacje sanitarne, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, wodno -kanalizacyjne, C.O., elektryczne, teletechniczne i gazów medycznych.
Wybudowane zostaną także dwa zbiorniki retencyjne, co ma znaczenie zwłaszcza po ostatnim skażeniu wody w szpitalu bakterią z grupy coli. Nowe centrale wentylacyjne, hydrofornia oraz przepływowy zbiornik wody zostaną zlokalizowane w piwnicy w tzw. skrzydle ?B? budynku ZOZ.
-W naszym szpitalu przyjmowani są nietrzeźwi pacjenci z terenu całego powiatu, dlatego liczę na to, że w zgromadzeniu wkładu własnego, który wynosi 4 mln zł, pomoże nam kredyt, a także dotacje gmin, oczywiście proporcjonalnie do liczby mieszkańców ? podkreśla starosta.

DSC_1603
Wszyscy wiemy, do jakich dantejskich scen z udziałem pijanych pacjentów dochodzi na SOR. Dyrektor szpitala ds. medycznych Dariusz Kopania mówi, że zgodnie z przepisami nowy pawilon w całości będzie przeznaczony na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, w którym ? nie tak, jak w obecnie istniejącej ciasnocie – wydzielone zostaną oddzielne segmenty segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, gabinety resuscytacyjno-zabiegowe, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji i konsultacji pacjentów, a także zaplecza administracyjno -gospodarczego. Ponadto, rozbudowa ma docelowo pozwolić na bezpośredni transport pacjentów znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia i życia do planowanego oddziału.
Starosta Zbigniew Duda mówi, że budowa nowego pawilonu SOR najprawdopodobniej rozpocznie się w połowie 2018 r. Jej zakończenie planowane jest w lutym 2020 r. Jak wynika z przedstawionych wizualizacji, nowy budynek SOR zaprojektowany został na planie prostokąta i zostanie wpasowany w sąsiadujące budynki dzięki zastosowaniu zbliżonych kolorów elewacji. Ze względu na liczne kolizje naziemnej i podziemnej infrastruktury technicznej, przewiduje się konieczność licznych zmian w ukształtowaniu terenu i tras prowadzenia mediów. Planowana rozbudowa zostanie wykonana w technologii tradycyjnej. Budowie pawilonu towarzyszyć będzie przebudowa istniejących pomieszczeń na parterze w budynku istniejącym w skrzydle ?B?, w którym wyburzone będą ściany działowe oraz wykonane nowe otwory w ścianach zewnętrznych, umożliwiających połączenie z jego łącznikami. Do podjazdu dla karetek zaprojektowano nowy fragment drogi wewnętrznej, wyniesionej ok. 60 cm ponad otaczający teren, połączonej z istniejącym układem drogowym. Projektuje się budowę parkingu przylegającego do podjazdu dla karetek, w pobliżu wejścia głównego na SOR. Na potrzeby nowego obiektu zaprojektowano łącznie 11 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.

Architekci z biura projektowego poznańskiej firmy WK informują, że budynek nowego SOR będzie składał się z dwóch odróżniających się wysokością i zastosowanymi materiałami brył prostopadłościennych. Część niższa, otynkowana na szaro wtopi się w teren, obniżając wysokość widocznej elewacji, ze znaczną powierzchnią przeszkleń. Bryła wyższa, nałożona fragmentarycznie na część parterową, wykończona zostanie panelami z blachą tytanowo -cynkową o kolorze miedzi. Część ta stanowić będzie podkreślenie strefy wejściowej do budynku i podjazdu dla karetek.
Wicestarosta Eligiusz Mich podkreśla, że – w kontekście nie tak dawno otrzymanego dofinansowania na modernizację Krzemionek i remont Pałacu Wielopolskich ? gołym okiem widać, że powiat ma spójną koncepcję na pozyskiwanie środków zewnętrznych na finansowanie jakże potrzebnych inwestycji. W tej kadencji na służbę zdrowia, oświatę, kulturę, infrastrukturę drogową powiat pozyskał już kilkanaście milionów zł. Na razie, jeszcze po cichu i nieoficjalnie, jesteśmy informowani, że ta kwota wkrótce będzie jeszcze wyższa?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *