Ostrowiec budownictwem modułowym stoi

Kiedy w połowie minionego roku firma Climatic pojawiła się w Ostrowcu Świętokrzyskim, specjalizowała się w produkcji budynków modułowych na potrzeby sektora medycznego.

Teraz jej rozwiązania świetnie sprawdzają się w przedsięwzięciach dla oświaty, wojska, a nawet budownictwa mieszkalnego. Ilość powstających w ostatnim okresie obiektów w hali na terenie byłego Starego Zakładu jest wprost imponująca.
Realizacja goni realizację
W Ostrowcu Świętokrzyskim powstają głównie obiekty, które trafi ają na rynek niemiecki. Tutaj wyprodukowano budynek łóżkowy dla szpitala w Görlitz, budynek kantyny z dużą jadalną, oraz z zapleczem kuchennym i chłodniami, który stanął w Dortmundzie, czy też kantynę dla jednostki wojskowej w Idar Oberstein. Wcześniej zrealizowano tymczasową szkołę dla ofi cerów Bundeswery w Delitzsch pod Lipskiem.

Bez tytuwłu
– Ostatnio zrealizowaliśmy nadbudowę kliniki w Luneburg. Sama praca na placu budowy trwała jedynie sześć tygodni. Zakład w Ostrowcu Świętokrzyskim opuściły moduły o szerokości 5,40 na 14 metrów długości i trafiły do Niemiec, gdzie zostały postawione, jako czwarta kondygnacja tamtejszego szpitala- mówi Kamil Kowalczyk, dyrektor handlowy Climatic.
Jako przykłady ostatnich realizacji ostrowieckiej firmy na potrzeby polskiego rynku można przytoczyć przedszkole, które stanęło w ciągu pięciu miesięcy w Mińsku Mazowieckim, oraz projekty warszawskie.
– Ów okres obejmuje czas od wbicia przysłowiowego pierwszego szpadla, po pozyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń na użytkowanie i wprowadzenie użytkownika- słyszymy w firmie Climatic. Obecnie realizujemy rozbudowę dwóch warszawskich szkół oraz jednego przedszkola o nowe powierzchnie. Wszystkie są już na końcowych etapach realizacyjnych lub odbiorowych.
Ilość obiektów wybudowanych w tak krótkim czasie robi wrażenie, a produkcję cały czas opuszczają nowe projekty.
– Mamy na tę chwilę do wybudowania budynki mieszkalne pod Warszawą oraz moduły pod potrzeby zakładu górniczego w Gorleben- słyszymy.
Coraz więcej zwolenników
Budownictwo modułowe, które wydawało się jeszcze nie tak dawno raczkować i to nie tylko w naszym kraju, zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Po zamówieniach, które powstają w Ostrowcu Świętokrzyskim, można odnieść wrażenie, że ta technologii opanowuje coraz to nowe rynki i branże.

IMG_20170920_083521
– Najwięcej osób do naszej metody przekonuje się podczas realizacji- przyznaje Kamil Kowalczyk z Climatic. Wówczas niemal zawsze padają stwierdzenia, że to kapitalna metoda i na kolejną realizację też zdecydują się w tej technologii. W Polsce niestety często myśli się o budownictwie modułowym, jako kontenerach. Jednak trzeba wiedzieć, że to nie są kontenery, lecz budynki wykonane na bazie konstrukcji stalowej, które zostały wykonane na terenie zakładu i jako obiekty o wysokim stopniu prefabrykacji będą przywiezione do montażu na miejsce inwestycji.
Moduły dla oświaty
Dyrektor handlowy Kamil Kowalczyk podaje też szereg przykładów, jak dobrze postrzegane jest budownictwo modułowe, które coraz odważniej wkracza do polskich szkół.

teczowa-do-3-1030x702
– Warszawskie szkoły zostały wykonane w formule ?zaprojektuj i wybuduj? w zaledwie trzy miesiące i pokazały, że w przypadku placówek oświatowych ta technologia ma niebagatelne korzyściprzyznaje. W przypadku rozbudowy szkoły przy ulicy Kadetów w Warszawie budynek dostarczyliśmy na miejsce na początku września, a już pod koniec października byliśmy gotowi do wszelkich odbiorów. Podczas wizyty władze szkoły przyznawały, że kompletnie nie czuły uciążliwości w porównaniu z rozbudową realizowaną standardowymi metodami. Z kolei podczas przebudowy przedszkola na Włókienniczej w Warszawie wnuczka jednego z urzędników skarżyła się, że nie będzie mieć przedszkola, bo nikt nie buduje, aż jednego dnia przybiegła uradowana, bo jak przyznała ?przedszkole przyjechało?. I jeszcze jeden przykład. W przypadku Mińska Mazowieckiego weszliśmy na plac budowy 4 kwietnia br., wyburzając wcześniejszą placówkę i przygotowując sobie teren, aby oddać zupełnie nowy obiekt 4 września br. wraz z nowym rokiem szkolnym.
Czas na dalszy podbój rynku
– Zmieniliśmy się z firmy, która specjalizowała się tylko w budownictwie medycznym na taką, która specjalizuje się w budownictwie modułowym- przyznaje dyrektor handlowy Kamil Kowalczyk z Climatic. Przykład Niemiec i Skandynawii potwierdza, że moduły najlepiej pasują do szpitali, od których zaczęliśmy i bez nich na pewno nie odnaleźli – byśmy się na innych rynkach. Z naszych spostrzeżeń budownictwo modułowe świetnie sprawdza się w przedsięwzięciach dla edukacji, wojska, gdzie trzeba ograniczyć pracę ludzi, ale także i w mieszkaniówce.
Zdaniem firmy ?Climatic? jednym z jej wielkich atutów jest to, że gotowe moduły powstają w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie, jak twierdzą władze spółki, jest dostęp do fachowców w różnych dziedzinach, do tego wszystko tworzone jest w halach pod dachem, gdzie proces technologiczny jest niezależny od pogody. Ważne są też względy logistyczne, bowiem materiał trafia w jedno miejsce.
– Cały czas rekrutujemy hydraulików, elektryków, ale także kadrę inżynierską, bo ilość budów, którą prowadzimy równocześnie wymusza na nas, aby nasza załoga była jak najszersza. W przyszłym roku liczymy na jeszcze więcej zleceń, bo widzimy zapotrzebowanie na nasz produkt szczególnie na Zachodzie. W Niemczech ?Climatic? stał się rozpoznawalną marką- przyznaje dyrektor Kamil Kowalczyk.
fot. Climatic

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *