Uczennica ?Chreptowicza? odebrała dyplom na Uniwersytecie Gdańskim

Berenika Mazur,   uczennica LO Nr II im. J.Chreptowicza, została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na esej w języku niemieckim ?Mein deutscher Lieblingssatz?.
Uczestnicy  konkursu, zorganizowanego przez Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego, pisali w języku niemieckim pracę ?Moje ulubione niemieckie zdanie?, uzasadniając w niej, dlaczego wybrane przez siebie zdanie  jest tak ważne. Esej Bereniki dotyczył sentencji ?Cuda dotykają tych, którzy w nie wierzą?. Poziom konkursu był bardzo wysoki, więc zadanie jury było trudne, ale to  praca Bereniki została oceniona najwyżej. Uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza została jedną z 10 laureatów w Polsce i  w nagrodę  zaproszono ją  do  siedziby Uniwersytetu  na uroczyste wręczenie dyplomów i  nagród oraz do udziału w  warsztatach  językowych. Weekend w Gdańsku ostrowczanka wspomina z radością.

IMG_9392
– Pierwszego dnia program obejmował spotkanie laureatów z organizatorami konkursu w siedzibie Centrum Herdera, a po oficjalnym powitaniu oraz odczytaniu wyróżnionych prac konkursowych i wręczeniu  nagród w postaci pamiątkowych dyplomów oraz książek w języku niemieckim, udaliśmy się do restauracji znajdującej się na 16. piętrze wieżowca, by tam wspólnie zjeść smaczną kolację  i rozkoszować się niezapomnianym widokiem na panoramę nocnego Gdańska.  Nazajutrz odbyły się  warsztaty związane z tematem konkursu. Zajęcia miały na celu zapoznać nas  z zestawem najczęściej używanych w ostatnich latach w Niemczech oraz w innych niemieckojęzycznych krajach słów oraz neologizmów. Analizowaliśmy  ich etymologię oraz tworzyliśmy  między sobą zabawne dialogi, wykorzystując  nowo poznane słownictwo. Był to dla nas również sprawdzian umiejętności komunikacji w języku niemieckim, ponieważ wszystkie zajęcia odbywały się od początku do końca w tym języku. Druga część warsztatów obejmowała zajęcia praktyczne w terenie. Przemierzaliśmy  ulice gdańskiej Starówki w poszukiwaniu śladów obecności niemieckiej kultury, których jak wiadomo w Gdańsku  nie brakuje . Poznaliśmy historię miasta opowiedzianą przez prowadzącą zajęcia, która okazała się być zawodowym przewodnikiem po Gdańsku, oprowadzającym grupy w języku niemieckim. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy smacznym obiadem w jednej z restauracji oferujących tradycyjne smaki polskiej kuchni. W przerwach między warsztatami oraz wieczorami była również okazja, by pospacerować po Gdańsku i odwiedzić miejsca związane  z historią tego miasta, Polski, a nawet całego świata, takie jak na przykład Westerplatte, Stocznię Gdańską czy fontannę Neptuna. Gdańsk zaprezentował się przede mną również w swojej  świątecznej odsłonie, z racji trwającego na ulicach starówki  jarmarku. Weekend spędzony w Gdańsku z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci.

IMG_9400
-Berenika  ma na swoim koncie już  kilka znaczących  sukcesów, które odniosła w niemieckojęzycznych konkursach- mówi nauczycielka LO Nr II, germanistka Ewa Łatkowska. – W ubiegłym roku, jako drugoklasistka, otrzymała specjalne wyróżnienie  od Komisji Europejskiej za znakomite tłumaczenie tekstu w Międzynarodowym Konkursie Translatorskim ?Juvenes Translatores? oraz otrzymała tytuł  laureata Ogólnopolskiego Interaktywnego  Konkursu Mogalo ?Verstehen?, zaś jako pierwszoklasistka naszego liceum   zdobyła tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego ?Sprachdoktor? w województwie świętokrzyskim. Należą się jej wielkie gratulacje!

IMG_9608

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *