2 stycznia stężenie pyłów sięgnęło 385% dopuszczalnego poziomu!

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda wszczął alert antysmogowy. DSC_8459Poinformował, że Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim chce monitorować stan zanieczyszczenia pochodzącymi z niskiej emisji pyłami PM 10, które osadzają się na płucach i dokonują nieodwracalnych zmian. Uruchamia więc program ?Utworzenie i prowadzenie systemu pomiaru jakości powietrza na terenie powiatu ostrowieckiego?. Jego osią będzie obsługa i zakup, za 50 tys. zł, 10 czujników pomiaru powietrza, których 5 zostanie zlokalizowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim, a 5 kolejnych w gminach powiatu. Niewykluczone, że powiat, wzorem innych samorządów, zakupi też maseczki antysmogowe.
Jak mówi starosta, dane z czujników będzie można odczytywać na bieżąco, czy to za pośrednictwem strony internetowej powiatu ostrowieckiego, czy też za pomocą wgranej aplikacji na urządzenia mobilne. Najbliższe stacje pomiaru jakości powietrza zainstalowane są w Ożarowie i Starachowicach. Te zakupione przez nasz powiat będą nowocześniejsze, bo umożliwiające aktualne pomiary.
Czujnik testowy został zainstalowany na dachu budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Iłżeckiej. W miniony wtorek, 2 stycznia o godz. 16 stężenie pyłów PM10 wynosiło 192,89 mikrograma na metr sześcienny. Jak wyjaśnia starosta, to 385 % dopuszczalnego poziomu. Tego samego dnia o godz. 19 czujnik wskazał 118,38 mikrograma na metr sześcienny, czyli 236 % dopuszczalnego poziomu, a o godz. 22 ? 63,58 mikrograma na metr sześcienny, czyli 127 % dopuszczalnego poziomu.
-To dane wyrywkowe, ale okazuje się, że żyjemy w takich warunkach ? konstatuje starosta. -Teraz każdy będzie mógł sprawdzić  jakość powietrza i zdecydować, czy np. może wyjść z dzieckiem na spacer. Będzie mógł za pomocą wykresów dobowych obserwować, jak te zanieczyszczenia się rozkładają w czasie.
Czujniki będą w Ostrowcu Świętokrzyskim lokalizowane w osiedlach, w których występuje największe prawdopodobieństwo przekraczania norm jakości powietrza. Dotyczy to głównie dzielnic z domkami jednorodzinnymi, w których stosowanie nieodpowiedniego opału przyczynia się do największego zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 10. O tej porze roku widoczne to jest gołym okiem. Czujniki zamontowane zostaną także na osiedlach zlokalizowanych blisko huty.
Starosta wskazuje, że najrozsądniejszym sposobem walki ze smogiem są gminne dopłaty do zmiany systemu ogrzewania domków, czyli wymiany pieców oraz bezpłatne podłączenia do miejskiej sieci grzewczej.  O walce o zdrowe powietrze wiele powiedziano już na sesjach, zarówno Rady Miasta, jak i Rady Powiatu Ostrowieckiego. Starosta uważa, że z wiedzą, jaki jest poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście i najbliższym regionie ta walka będzie skuteczniejsza.
Gmina Ostrowiec finansuje połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji w przypadku podłączenia budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy mogą też liczyć na dotacje do 3 tys. zł w przypadku, gdy wymieniamy dotychczasowy piec węglowy lub opalany koksem albo drewnem na ekologiczne paliwo. Właściciele budynków mogą również liczyć na wsparcie finansowe w przypadku instalowania na budynkach paneli fotowoltaicznych oraz innych ekologicznych urządzeń czy systemów grzewczych. Spółka Miejska Energetyka Cieplna informuje, że systematycznie rozbudowuje na terenie miasta swoje sieci i wspólnie z gminą dofinansowuje te prace. W 2017 r. przeznaczyła na inwestycje 4,5 mln zł, przyłączając do sieci budynki jednorodzinne przy ulicach Bałtowskiej, Prusa, Dąbrowskiej, Sandomierskiej, Różyckiego, Rydla, Partyzantów. Z dotacji gminy skorzystali właściciele 168 nieruchomości i trzy wspólnoty.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “2 stycznia stężenie pyłów sięgnęło 385% dopuszczalnego poziomu!

 • 08/01/2018 at 20:56
  Permalink

  Na wykresie maksymalne przekroczenie norm wypada ok godz 6.00 rano ,
  a nie o 16-tej !!!! jak napisano w artykule !
  kolejne przekroczenie o 19tej jest prawdziwe !

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *