Niemałe środki na domy dla seniorów

Rząd zwiększył w tym roku środki na budowę i organizację domów dziennego pobytu oraz klubów dla osób starszych.
Na ten cel przeznaczył 80 mln zł. To dobra wiadomość dla naszych samorządów, które planują otwarcie nowych domów dziennego pobytu seniorów.
Ostrowiec Świętokrzyski był jednym z pierwszych miast w regionie, który zabiegał o rządowe wsparcie i otworzył przy ul. Sienkiewicza, w budynku dawnej Szkoły Podstawowej Nr 4, dzienny dom pobytu dla seniorów. Zainteresowanie pobytem w tej placówce było nadspodziewanie duże. Okazało się, że setki starszych, samotnych osób, spędza większość dnia w przysłowiowych czterech ścianach własnego mieszkania. Dorosłe dzieci pracowały zawodowo i mogły przyjechać do rodziców dopiero po południu. Ponad dwudziestu seniorów po śniadaniu wspólnie spędzało czas na rozmowach, grach towarzyskich. W ramach zajęć edukacyjnych nauczyli się obsługi komputera i korzystania z Internetu. Uczestniczyli w zajęciach ruchowych, mieli zapewnioną bezpłatną rehabilitację i obiad. Agencja Rozwoju Lokalnego prowadzi też klub seniora w dolnej części miasta.
Miasto planuje utworzenie kolejnych dziennych domów i klubów seniora. Podobne zamierzenia mają też ościenne samorządy. Gmina Bodzechów rozpoczęła modernizację strażnicy w Bodzechowie. Część pomieszczeń zamierza przeznaczyć właśnie
na dzienny dom pobytu osób starszych. Już złożono wniosek do rządowego programu ?Senior plus?. Gmina ta chce przygotować w najbliższych latach sieć takich domów dziennego pobytu i klubów.
O utworzeniu takiej placówki, w wygaszanym gimnazjum, od kilku miesięcy dyskutują gospodarze gminy Ćmielów i przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Otworzenie takiej placówki jest kwestią czasu. Wszędzie podkreśla się, że społeczeństwo szybko się starzeje. Przybywa ludzi starszych, samotnych. A samotność jest najgroźniejszą współczesną ?chorobą?.
W 2018 r. rząd zaplanował środki na utworzenie na terenie kraju 310 nowych placówek ?Senior plus?. Na dofinansowanie mogą też liczyć istniejące kluby seniora. Jak zapewnia minister Elżbieta Rafalska, samorządy mogą liczyć na dofinansowanie
nowej placówki w kwocie 300 tys. zł. Z kolei na utworzenie klubów seniora można się starać o kwotę 190 tys. zł. Rząd obiecuje też dofinansowanie kosztów pobytu seniorów w domach dziennego pobytu. Na jednego uczestnika przysługuje 300 zł, a w klubach seniora 200 zł.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Niemałe środki na domy dla seniorów

 • 14/01/2018 at 09:50
  Permalink

  Czasy mamy jakie mamy i z pewnością nie o takim spędzaniu czasu na emeryturze marzyliśmy jeszcze 30 lat temu.Starość zawsze kojarzyła mi się z życiem w rodzinnym gronie,niekoniecznie w tym samym domu z dziećmi i wnukami ale w bliskości z nimi.
  Dziś,gdy domem dla młodych jest miejsce gdzie mają pracę,rodzice i ich los, są na dalszym planie.Odległość setek czy tysięcy kilometrów od dzieci ,jest okropna dla osoby starszej która swoje życie poświeciła na wychowanie i wykształcenie dzieci,wyrzekając się wielu spraw żeby tylko dzieciom było lepiej.I wcale nie chodzi mi o sytuację socjalną i materialną staruszków a o zwyczajną codzienną rozmowę z bliskimi czyli z rodziną.Owszem,są dziś komórki do rozmowy z całym światem jest też skype gdzie można widzieć z kim się rozmawia ale to tylko sztuczne środki zastępcze nie oddające rodzinnego ciepła ludzi bliskich sobie.Pozostają rzadkie i zazwyczaj krótkie wizyty dzieci z wnukami z okazji wszelkich świąt – to jednak jeszcze bardziej potęguje tęsknotę po ich wyjeździe.
  Pół biedy gdy taką formę starości doświadcza się we dwoje.Najsmutniejsza jest nieuchronna samotność po odejściu współmałżonka,czego doświadczyłam 11 lat temu…
  Czy mnie jako mnie potrzebne jest przebywanie w grupie osób w podobnej sytuacji jak moja ? Raczej nie bo żeby wejść do takiego grona,trzeba się otworzyć jak i wysłuchać czyichś przeżyć,zazwyczaj smutnych przeżyć.A mnie chce się jeszcze żyć i dzielić się niemałym życiowym doświadczeniem z bliskimi a nie patrzeć na smutki beznadziejnych sytuacji życiowych moich rówieśników.
  W sumie popieram takie inicjatywy dla seniorów bo zdecydowana większość staruszków akceptuje taką formę spędzania swojego czasu żyjąc w pojedynkę ale są też i takie osoby jak ja…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *