Noc Biologów

Po raz kolejny uczniowie klas biologiczno – chemicznych LO Nr II im. Joachima Chreptowicza wybrali się na Ogólnopolską Noc Biologów. Nowe doświadczenia z zakresu biologii i chemii  młodzież z ?Chreptowicza?  zdobywała w murach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnie przygotowały bogaty program wykładów, warsztatów, prezentacji, pokazów, wystaw i zajęć laboratoryjnych. Największym powodzeniem u uczniów ?Chreptowicza? cieszyły się zajęcia, które dotyczyły samego człowieka.

20180112_131345
-Na kieleckim uniwersytecie najbardziej oblegane były ćwiczenia  laboratoryjne ? mówi Gaia Maluha. -Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o nowinkach i ciekawostkach ze świata nauki, które dotyczą naszego codziennego życia.
-Mnie szczególnie zainteresowała debata profesorka ?Czy antybiotyki jeszcze nas chronią??- dodaje Julia Łata. -Słuchając dyskusji ludzi nauki, mogłam skonfrontować swoją wiedzę z prezentowanymi wynikami badań naukowych, które zweryfikowały moje dotychczasowe doświadczenia.

FBEABE3A-2FDD-4EAA-BB89-65483E030015
-Największą popularnością na lubelskim uniwersytecie cieszyły się zajęcia praktyczne ? mówi  Marlena Nowak. -Można było nie tylko oglądać prezentowane eksponaty, ale  także dotykać autentycznych  ludzkich organów. Zajęcia dawały możliwość m.in. stworzenia własnej próbki DNA. Zdecydowanie najciekawszymi tematami wykładów były: ?Biologia miłości? oraz ?Neurochemia używek?, ponieważ w największym stopniu odnosiły się do otaczającej nas rzeczywistości. Intrygującym zjawiskiem okazała się zdolność żywych organizmów do świecenia, wyjaśniona w prezentacji ?Bioluminescencja ? niesamowite światło w ciemnościach?. Równie ciekawe  były wystawy prezentujące m.in. zdjęcia rentgenowskie zwierząt oraz przedstawiające  anatomiczną budowę człowieka.
-Wrażenia, z jakimi wróciliśmy z Nocy Biologów zorganizowanych zarówno przez UJK, jak i UMCS, inspirują nas  do dalszego  rozwoju i zgłębiania wiedzy z przedmiotów kierunkowych, które w przyszłości będziemy  zdawać  na maturze i z pewnością kontynuować  na kierunkach wybranych studiów – podsumowuje Julia Rolak.
-Myślę, że takie edukacyjne wyjazdy na uczelnie wyższe są ważne dla uczniów ? uzupełnia  Dagmara Utnik. -Nie tylko poszerzają  w atrakcyjny sposób treści wymagane na maturze, wzmacniając  tym samym  przygotowanie do egzaminów, ale i też umożliwiają nam poznanie oferty kierunków kształcenia różnych  uczelni.
Ogólnopolska Noc Biologów w Kielcach została poprzedzona wizytą  w chęcińskim Centrum Leonardo da Vinci, a Noc Biologów w Lublinie zwiedzaniem  Muzeum Aptekarstwa. Młodzież wraz z nauczycielkami Agnieszką Kowalską, Małgorzatą Słowik i Iwoną Styczeń poznała historię zakładów farmacji, dawne  sposoby wyrobu lekarstw w aptekach oraz dowiedziała  się, jakimi środkami leczyli się ludzie w XIX i XX wieku. Z kolei uczniowie wraz ze swoimi  nauczycielami Joanną Żelazną-Żak, Ewą Studzieżbą i Piotrem Żakiem spędzali czas, łącząc pożyteczne z przyjemnym podczas interaktywnej wystawy o procesach biologicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Wśród różnych edukacyjnych atrakcji badali np. pojemność płuc, oglądali swoje szkielety i podglądali żyły swych rąk, zaś podczas późniejszych warsztatów dokonywali miareczkowania. Z Centrum nauki wszyscy wyszli z przekonaniem, że biologia i chemia to fascynujące dziedziny wiedzy.

received_394172187673610

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *