Student z Ostrowca będzie znanym fizykiem? Światowy sukces Wojciecha Zwolińskiego

Tydzień temu ogłoszono wyniki ósmej edycji prestiżowych, międzynarodowych zawodów studenckich – University Physics Competition. 8.01.2015_4Zespół studentów Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w skład którego wszedł ostrowczanin Wojciech Zwoliński, a także Marcin Kalinowski i Jerzy Szuniewicz zdobył złoty medal. Opiekunem zespołu studenckiego jest prof. Wojciech Dominik.
Wojciech Zwoliński, to absolwent LO Nr II im. Joachima Chreptowicza, laureat centralnej olimpiady technicznej, podopieczny Wojciecha Studzieży, pod kierunkiem którego rozwijał swe zainteresowania w kole fizycznym i technicznym. Jako uczeń ?Chreptowicza? zajął także 1 miejsce w Polsce w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym ?Lwiątko?. Był także laureatem Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH i finalistą Konkursu Matematycznego ?Pangea?. Ostatnio jego osiągnięcia naukowe, już jako studenta, dostrzegł minister nauki i szkolnictwa wyższego. Wojtek otrzymał od niego stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe.
Studenci podczas University Physics Competition zmagali się z zagadnieniem podróży na Marsa z wykorzystaniem ciśnienia światła słonecznego. Siła wywierana na żagiel jest proporcjonalna do jego powierzchni i strumienia energii promieniowania. Dlatego duża, lekka powierzchnia odbijająca, znana jako żagiel słoneczny, umożliwia promieniowanie słoneczne, które napędza statek kosmiczny. Studenci dysponując podanymi danymi mieli określić plan lotu dla statku kosmicznego słonecznego żagla z Ziemi na Marsa, a także zoptymalizować plan lotu, aby zmaksymalizować ładowność i skrócić czas tranzytu.
University Physics Competition to międzynarodowy konkurs dla studentów, którzy pracują w trzyosobowych zespołach w swoich macierzystych uczelniach na całym świecie. Zawsze odbywa się w wybrany weekend listopada. Studenci przez 48 godzin rozwiązują problem z wykorzystaniem zasad fizyki. Problemy mogą zawierać niekompletne informacje, dlatego studenci muszą przeprowadzić dodatkowe badania i poczynić pewne uzasadnione założenia, aby przeprowadzić analizę. Podczas zawodów zespoły mogą korzystać z książek, czasopism, komputerów, Internetu, programów, które piszą, ale nie mogą konsultować się z żadnymi osobami spoza ich zespołu. Zespoły muszą przeprowadzić teoretyczną analizę scenariusza przedstawionego z wykorzystaniem zasad fizyki i napisać formalną pracę w języku angielskim, opisującą szczegółowo swoją pracę.
W tegorocznej edycji University Physics Competition wzięło udział 265 drużyn z całego świata. Zespół studentów Wydziału Fizyki UW na czele z Wojciechem Zwolińskim znalazł się w zacnym gronie laureatów ze złotym medalem z Chin z National University of Defense Technology, z Hiszpanii z Universitat Autonoma de Barcelona i USA z Colorado College.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *