II Ostrowieckie Dni Kultury Francuskiej ?Ble Blą Róż”

?BLE BLĄ RÓŻ? to druga edycja wydarzenia promującego kulturę francuską. Jego nazwa to fonetyczne nawiązanie do kolorów flagi Francji. Podobnie jak na całym świecie, również w Ostrowcu staramy się  popularyzować kulturę francuską. Nie bez powodu w podróż po Francji zapraszamy Państwa w marcu.
Marzec jest miesiącem frankofonii i w tym czasie na pięciu kontynentach promuje się kulturę  francuską. II Ostrowieckie Dni Kultury Francuskiej ?BLE BLĄ RÓŻ? to szereg wydarzeń kulturalnych  odbywających się przez trzy dni – 21-22-23 marca ? w różnych częściach miasta. Wstęp na wszystkie  wydarzenia jest bezpłatny. Pomysłodawczynią i koordynatorką BLE BLĄ RÓŻ jest Edyta Kaptur a  organizatorem Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.
DZIEŃ NIEBIESKI, 21 marca (środa)
BLETego dnia spotykamy się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Chreptowicza. Tam też zostaną  przeprowadzone warsztaty z języka francuskiego dla uczniów gimnazjum i liceum. W trakcie przerw,  zapraszamy na udział w quizie o Francji i krajach francuskiego obszaru językowego oraz na degustację  słodkości kuchni francuskiej. O godzinie 14.00 odbędzie się projekcja dwóch filmów  krótkometrażowych. Projekcja filmu odbędzie się dzięki partnerowi wydarzenia Stowarzyszeniu
?Głowa do góry?. Na korytarzach szkoły będzie można obejrzeć wystawę ?Bonżurka na etażerce?  dotyczącą zapożyczeń z języka francuskiego w języku polskim.
DZIEŃ BIAŁY, 22 marca (czwartek)
BLĄTen dzień upłynie pod znakiem wydarzeń artystycznych. O 10.00 w sali Kina Etiuda rozstrzygnięty  zostanie międzypowiatowy konkurs plastyczny dla młodzieży pt. ?Korespondencja sztuk?. Uczestnicy  konkursu mieli stworzyć plastyczną interpretację jednego z pięciu wierszy francuskich poetów.
Organizatorami konkursu są kolejni partnerzy BBR: Biuro Wystaw Artystycznych i Miejska Biblioteka  Publiczna. Po uroczystym wręczeniu nagród, zapraszamy Państwa na koncert piosenek francuskich w  wykonaniu uczniów i absolwentów ostrowieckich i starachowickich szkół średnich. Obowiązuje  rezerwacja miejsc: kapturedyta@gmail.com, 502759056. Wydarzenie może odbyć się w Kinie Etiuda  dzięki partnerowi ? Miejskiemu Centrum Kultury.
O godzinie 18.00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 70/18) zapraszamy Państwa  na kino wakacyjne na projekcję – w prawdziwie letnim otoczeniu – filmu ?Wakacje pana Hulot? w  reżyserii Jacques?a Tati z 1953 roku.
DZIEŃ CZERWONY, 23 marca (piątek)
RÓŻO godzinie 18.00 w Centrum Aktywności Obywatelskiej (ul. Sienkiewicza 70) w sali nr 28 odbędzie się  spotkanie ze sztuką francuską. Wykład zatytułowany ?Szkatułkowe ekspozycje sztuki. od Marcela  Duchampa do grupy Strupek? zaprezentuje historyczka sztuki i kuratorka, Zofia Małysa. Chwilę  później, w sali nr 18 na pierwszym piętrze CAO odbędzie się potańcówka przy dźwiękach francuskiej  muzyki oraz degustacja wina i potraw kuchni francuskiej.
Przez trzy dni trwania BLE BLĄ RÓŻ, Restauracja ?Nic Nowego? zaprasza na danie dnia kuchni  francuskiej przy dźwiękach francuskiej muzyki.  Partnerzy BBR: Agencja Rozwoju Lokalnego, Biuro  Wystaw Artystycznych, Miejskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie ?Głowa do góry?, I Liceum  Ogólnokształcące im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, Tosca rent, Restauracja  „Nic Nowego”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *