Od poniedziałku zacznie funkcjonować nowy system. Przekierowanie numeru alarmowego 997

Już od poniedziałku, 23 kwietnia, na terenie województwa świętokrzyskiego wprowadzony zostanie system, którego zadaniem jest przekierowywanie numeru alarmowego 997 bezpośrednio do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach.
Przypomnijmy, że decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pilotażowy program przekierowywania numeru alarmowego 997 na numer 112 w 2017 roku wprowadzony został na terenie województwa śląskiego. Po szczegółowej analizie jego funkcjonowania, ministerstwo podjęło decyzję o rozszerzeniu działalności systemu i przyłączeniu dwóch kolejnych województw: świętokrzyskiego i opolskiego.
W opinii wojewody Agaty Wojtyszek, system niesie za sobą wiele nowoczesnych rozwiązań i korzyści. Przede wszystkim działa na ciągły wzrost poziomu bezpieczeństwa w naszym województwie. W momencie, kiedy ktoś dzwoni pod numer 997, telefon będzie odbierał operator z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Osoba dzwoniąca najpierw usłyszy komunikat ?tutaj numer 112, proszę oczekiwać na operatora?. Wojewoda ma nadzieję, że tak jak to było na Śląsku, również u nas ten system przyniesie oczekiwane rezultaty. Cechuje się niezawodnością, posiada zintegrowany system pozwalający na powiadomienie wszystkich niezbędnych służb w jednym czasie.
Zdaniem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Dariusza Augustyniaka, numer alarmowy jest obecnie dostosowywany do wymogów europejskich i światowych. Dużym ułatwieniem i zaletą systemu jest współpraca Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach z CPR w Opolu. Nowy system segregować będzie połączenia, które są bezzasadne i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Od 1 kwietnia wszystkie nowo wyprodukowane samochody obowiązkowo muszą być wyposażone w system eCall. Jest to program, który automatycznie wezwie pomoc w razie wypadku. Dzięki niemu z kierowcą bezpośrednio będzie mógł się skontaktować także operator CPR, który otrzymał informację o zagrożeniu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *