Gutwin to centrum aktywności fizycznej ostrowczan

-O tym, jak udaje się pobudzać aktywność fizyczną u naszych mieszkańców, rozmawiam z Grzegorzem Bażantem, kierownikiem Działu Organizacji Imprez Sportowych i Promocji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

31947366_1931709796899289_5188239348750876672_o
-Majówka i długi weekend za nami, ale amatorzy biegania nie będą mogli się nudzić?
-To prawda ? mówi Grzegorz Bażant. -Na bardziej zaawansowanych biegaczy czeka rywalizacja w ramach po raz szósty organizowanej imprezy Gutwin MOSiR Run. Jej pierwsza runda odbyła się już w minioną niedzielę.
-No właśnie, nie uważa pan, że bieganie stało się już w naszym mieście masowe? Biegamy po osiedlowych chodnikach, w parku, a Gutwin stał się przysłowiową Mekką biegaczy. Rowerzyści z kolei cieszą się coraz większą akceptacją kierowców. Co pan ma to?
-Możemy się z tego powodu tylko cieszyć. Organizowane od wielu lat przez MOSiR imprezy i zawody stanowią świetną formę integracji biegaczy, którzy najczęściej swoje pierwsze kroki stawiają w ramach organizowanej trzy razy w tygodniu akcji ?Biegam Bo Lubię?, prowadzonej przez zatrudnionych przez nasz ośrodek instruktorów. Spotkania i rywalizacja biegaczy zaowocowały nawet powstaniem niezwykle aktywnego stowarzyszenia ?OstroBiec? na wzór założonego przez rowerzystów stowarzyszenia ?Ostrower?.
-Ostrowczanie startują w wielu biegach, półmaratonach i maratonach w całej Polsce, wymieniają się doświadczeniami, dzielą sukcesami osiągając coraz to lepsze czasy, a jaką ofertę MOSiR przygotował dla nich w Ostrowcu?
-W ramach tegorocznej edycji Gutwin MOSiR Run biegacze przez pół roku ? raz w każdym z miesięcy ? będą rywalizowali ze swoimi kolegami i znajomymi na dystansach 5 i 10 km, pokonując tym samym półmaraton i maraton na raty. Nagrodą jest medal i koszulka z logotypem imprezy. W tym roku po raz pierwszy mierzymy zawodnikom czas w formule netto za pomocą elektronicznego systemu Gepard. Każdy zawodnik, przekraczając linię startu lub mety, jest identyfi kowany poprzez odczyt chipa, a informacja z wynikiem zapisywana w bazie danych. Do prezentacji wyników służy oprogramowanie obsługujące system. Służy to zawodnikom do oceny postępu własnej sprawności i wydolności.
-Zapachniało profesjonalizmem, a my rozmawiamy o szeroko pojętej rekreacji?
-Elementu rywalizacji nie da się uniknąć. Natomiast młodsi biegacze w ramach Gutwin MOSiR Run nie rywalizują. Za to każdy z nich, kto staje do biegu i mija jego linię mety, otrzymuje słodycze, które mają rekompensować ubytek energetyczny nie tyle związany ze zmęczeniem, co raczej z emocjami. Uczniowie klas starszych szkół podstawowych biegają na dystansie 1 km, a młodszych na dystansach 100 i 300 metrów. Zachęcamy także do maszerowania z kijkami i uprawiania, również bez rywalizacji, nordic walkingu. Dla uczestników także przewidujemy nagrody. Ta forma rekreacji wpisuje się do organizowanych przez nas innych imprez, jak chociażby ?Aktywny Senior?.
-To chyba niewiarygodne, że zajęcia dla seniorów cieszą się w naszym mieście takim zainteresowaniem?

????????????????????????????????????

-Nie tak dawno zakończyliśmy pierwszy etap tych zajęć, organizowanych w ostrowieckiej hali, a ukierunkowanych najpierw na taniec, a następnie na zajęcia gimnastyczne z elementami jogi i przy muzyce w formie aerobicu. Teraz, w ramach akcji ?Aktywny Senior? urozmaicone zajęcia od maja do sierpnia będą prowadzone w terenie. W maju na Gutwinie zaplanowano pięć, a w czerwcu cztery takie zajęcia. W ich trakcie jedna grupa będzie aktywnie maszerowała z kijkami, a druga w ramach zajęć ?Zdrowy i Bezpieczny Senior? będzie miała okazję zapoznać się z podstawowymi elementami bezpieczeństwa i to zarówno aktywnego, jak i biernego, pod okiem trener taekwondo, Wioletty Walerowicz. Trudno mówić w tym wypadku o nauce czystej samoobrony. Raczej o nabyciu wiedzy, jak w pewnych sytuacjach zagrożenia fizycznego można sobie radzić, jak wykonywać uniki przed uderzeniami napastnika, jak nie dać się okraść, oczywiście w ramach dopuszczalnych sposobów obrony, co wyjaśnią z kolei seniorom od strony prawnej towarzyszący trenerowi funkcjonariusze Straży Miejskiej. W czerwcu zajęcia te rozszerzymy o instruktaż pierwszej pomocy przedmedycznej oraz towarzyskie gry zespołowe.
-Urokliwy Gutwin nie tylko z nazwy jest więc ośrodkiem wypoczynku i rekreacji?
-Zgadza się. 26 maja MOSiR organizuje, także na Gutwinie, ?Ostrowiecki Bieg Wiosny? – masowy bieg dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych oraz młodzieży, ale także i dorosłych. Ten bieg organizujemy już od kilkunastu lat, początkowo w ramach akcji ?Polska Biega?. Jego uczestnicy także nie będą ze sobą rywalizowali. Starsi będą mieli okazję pobiec na dystansie 3,5 km. Po jego zakończeniu wszystkie dzieci zostaną zaproszone do skorzystania z urządzeń zabawowych ? zjeżdżalni, trampoliny, parku linowego. Starszych zaprosimy z kolei do spacerów i truchtania po okolicznym lesie. Te szkoły, które będą najliczniej reprezentowane, będą mogły liczyć na nagrody finansowe z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego.
-Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *