Gminna szczepionka przeciw pneumokokom

Zdrowie ostrowczan, zwłaszcza tych najmłodszych, jest przedmiotem troski władz samorządowych.
Stąd też od dłuższego czasu w naszym mieście orgaznizowane są liczne akcje prozdrowotne, jak np. soboty ze zdrowiem, czy testy przesiewowe wykonywane w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych Dzieci, realizowanego przez Fundację Ronalda Mc Donalda.
Poza akcjami profilaktycznymi od kliku lat ostrowieckie dwulatki mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Także w tym roku od połowy maja podmioty lecznicze świadczące usługi podstawowej opieki zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczną bezpłatne szczepienia dzieci w ramach ?Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych u dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w Ostrowcu Świętokrzyskim w latach 2015- 2018 z zastosowaniem szczepionki skoniugowanej 13 walentnej?. To już ostatni rok realizowanego przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski programu. Na pokrycie kosztów akcji szczepień dla dzieci zabezpieczone było rokrocznie około 100.000 zł.
– Dobrze zabezpieczać i szczepić, niż czekać na epidemię, czy też pandemię chorób. W przypadku niektórych szczepień decyzja pozostawiona jest rodzicom, ale pneumokoki weszły już do obowiązkowego kalendarza. Jako prezydent cieszę się, że przez trzy lata trwania programu daliśmy szansę na skorzystanie ze szczepionki tym dzieciom, których rodzice nie mogli sobie na to pozwolić ze względów finansowych ? uważa prezydent miasta Jarosław Górczyński.
– Zakażenie bakterią pneumokoka jest przyczyną wielu groźnych chorób, w szczególności u dzieci. Co gorsze, pneumokoki mają dużą zdolność przełamywania naturalnych barier odpornościowych człowieka i w finale bardzo często doprowadzają do stanów zagrożenia życia. Dlatego tak ważne jest, by zabezpieczyć dzieci przed tymi zagrożeniami ? uważa wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Joanna Pikus. Dziękuję prezydentowi za wsparcie i konsekwentne prowadzenie polityki prozdrowotnej. Być może już wkrótce przystąpimy również do szczepienia dziewczynek przeciw wirusowi HPV.
Bezpłatnemu szczepieniu przeciwko zakażeniom pneumokokowym mogą być poddane dzieci, które w 2018 r. ukończyły drugi rok życia (rok urodzenia 2016) i posiadają stały meldunek na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.
Szczegółowych informacji na temat organizowania szczepień w każdej z przychodni można uzyskać u kierowników placówek lub w punktach szczepień oraz w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *