Makulatura ? czy można ją w Ostrowcu Świętokrzyskim jeszcze sprzedać?

Niegdyś punktów skupów surowców wtórnych w naszym mieście było kilkadziesiąt.
Mieszkańcy mogli w nich sprzedać m.in. makulaturę. Ruch był duży. Wszyscy chętnie przynosili surowce.
Jak mówi Dariusz Nikodem, właściciel firmy Nik-Dar skupującej od 20 lat folię, makulaturę i inne surowce wtórne, obecnie na placu po dawnym zakładzie Drewmet przy ulicy Starokunowskiej, ludzie ustawiali się w długich kolejkach. A na wysypisko trafiało dużo mniej śmieci. Gdy kilka lat temu w życie weszła ustawa śmieciowa nakazująca segregację śmieci i zapewnia ich odbiór do dzisiaj, zainteresowanie sprzedażą surowców wtórnych mocno zmalało. Diametralnie na przestrzeni ostatnich lat zmniejszyła się także liczba firm, które skupują na przykład makulaturę.
-Zdarzyło się, że pod dachem mieliśmy 30 ton sprasowanej, ułożonej makulatury i nikt nie chciał jej od nas wziąć – mówi D. Nikodem. Obecnie w całym Ostrowcu są chyba jedynie trzy składy, które przyjmują makulaturę. W tej chwili płacimy za tonę makulatury 150 zł. Jeszcze 3 -4 miesiące temu płaciliśmy 300 zł. Przyjeżdżają do nas osoby fizyczne i firmy, które przywożą makulaturę. To, ile osób do nas trafia, zależy od tego, czy jest zima, czy lato. Miesięcznie średnio zapełniamy 10 kontenerów 2 -4 tonowych, w zależności od przyjętego papieru. Wcześniej, kiedy ludzie przynosili makulaturę, układało się ją pod dachem. Przyjeżdżał tir i ręcznie trzeba było go załadować. Nieraz całą noc schodziło. Dzisiaj makulatura trafia na kontener. Przyjeżdża samochód i zabiera cały kontener, a zostawia nam pusty.maku1
Jak podkreśla D. Nikodem mimo, że liczba sprzedających makulaturę mocno zmalała, nadal jest wiele osób, które przynoszą nawet najmniejszą paczkę z papierem.
-Dzisiaj trafiają do nas osoby, które za przyniesioną makulaturę otrzymają 50 groszy czy złotówkę – mówi D. Nikodem. I to nie są osoby, które wezmą parę groszy i je przepiją później, tylko to są osoby, które kupią chleb czy bułkę, bo nie mają za co żyć.
Jak przyznaje D. Nikodem, w ciągu ostatnich 2 -3 lat nie ma większego problemu ze zbyciem makulatury. Nie wie jednak, czym wytłumaczyć zastoje w skupie makulatury?
-Podejrzewam, że tak jak w innych branżach, tak i w produkcji papieru, zalewa nas chiński produkt- mówi. Uważam, że warto odzyskiwać surowce wtórne. Przynajmniej nie będziemy zasypywać naszego kraju śmieciami, których coraz więcej produkujemy.  Wysypiska zamiast maleć, to się rozrastają.
Skup na placu po dawnym zakładzie Drewmet skupuje nie tylko makulaturę, ale także butelki szklane, folie, ale także metale różnego rodzaju.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Makulatura ? czy można ją w Ostrowcu Świętokrzyskim jeszcze sprzedać?

  • 25/05/2018 at 04:34
    Permalink

    zbyt niska cena za kg ,dla przywożącego makulaturę czy butelki nie zachęca.Kiedyś za 1 kg makulatury,szmat czy 1 butelkę,płacono 1 zł.Ceny towarów dzisiaj i w latach kiedy była prosperita na surowce wtórne prawie podobne,więc nie ma się co dziwić,że mało kto dziś zajmuje się zbieraniem surowców wtórnych

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *