Hutnicy świętowali, choć są powody do zmartwień

Za sprawą Celsy Huta Ostrowiec i ostrowieckiego koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego, uroczyście obchodzono Dzień Hutnika.
Choć była to okazja do celebry, to nie zabrakło jednak czarnych scenariuszy, które mogą spotkać branżę.
Być hutnikiem, to brzmi dumnie
O tym, że Celsa Huta Ostrowiec to jeden z najbardziej liczących się zakładów w regionie, można się było w piątek przekonać po liczbie przybyłych gości. Na obchodach tradycyjnego święta hutników pojawili się m.in. senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, wojewoda Agata Wojtyszek, przewodniczący Sejmiku Województwa Arkadiusz Bąk, prezydent Jarosław Górczyński, starosta Zbigniew Duda.

Niemal wszyscy prześcigali się w składaniu gratulacji i życzeń powodując, że tego dnia z dumą było być hutnikiem. Powodów do uprzejmości było więcej, bowiem w tym roku obchody połączone zostały z jubileuszem 45-lecia Stalowni Jakościowej, o której opowiadał obecny kierownik Mariusz Okręt, a także 15-lecia Celsy Huta Ostrowiec.
– Każda podróż zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku i właśnie nim był zakup, będącej w upadłości, ostrowieckiej Huty, dzięki silnej woli i determinacji Francisco Rubiralty – przypomniał Szymon Czechowski, Dyrektor Prawny Compliance i Relacji Zewnętrznych Celsy Huta Ostrowiec. Później praca naszej załogi i hiszpańskiego inwestora spowodowały, że zakład nie tylko przetrwał, ale nadal się rozwija. Wdrożyliśmy bogaty program inwestycyjny, bowiem zakupiono nową linię na walcowni, a także nowy piec. Nie było kolorowo, bo za nami trudne lata 2008 – 2009, a także walka z mafią ?VATowską?, co jeszcze do dziś się na nas odbija. Przed nami ogromne wyzwania i mam głęboką wiarę, że wspólnie z załogą rysuje się przed nami przyszłość w jasnych barwach.
Ceny energii pójdą w górę
Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej, w swej prezentacji, dotyczącej ?Perspektyw rozwoju sektora stalowego w Polsce?, zwrócił uwagę na bardzo niepokojące zjawiska, wśród których najbardziej przerażająco wygląda brak kompleksowych rozwiązań, które mogłyby uchronić branżę przed wysokimi cenami energii.
– Branża tak energochłonna, jak hutnictwo, liczyła na obniżki, a tymczasem z początkiem tego roku otrzymaliśmy zapowiedź kolejnych podwyżek opłat – mówił podczas sesji naukowej Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej. Rozwiązanie, jakim jest wprowadzany właśnie tzw. ?Rynek mocy?, zakłada wzrost cen energii elektrycznej, z której pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje w zakładach branży energetycznej. Co prawda w ustawie zadbaliśmy, aby przemysły energochłonne zostały objęte ulgą, jednak w ostatnim momencie jej procedowania ten zapis gdzieś zniknął. Ustawę przyjęto bez ulg, notyfikowano ją i teraz wejdzie ona w życie 1 października br. Zapowiadano nam, że Ministerstwo Energii przystąpi do opisania ulg, jednak do tej pory takich zapisów nie ma. Jesteśmy tym przerażeni, bo proces wprowadzania takich rozwiązań może trwać nawet dwa lata. Tymczasem za kilka miesięcy otrzymamy dodatkową opłatę w wysokości 60 zł do każdej megawatogodziny. Wówczas 400 złotych wyniesie zużycie w Polsce 1 MWH energii, dla porównania w Niemczech jest o połowę mniej. Jako branża tego nie przeżyjemy. To powód do dużych zmartwień.
Były odznaczenia i ślubowania
Z okazji jubileuszu 45-lecia Stalowni Jakościowej i 15-lecia Celsy Huta Ostrowiec Zarząd Główne SITPH i NOT w uznaniu zasług w pracy stowarzyszeniowej i zawodowej przyznał odznaki honorowe. I tak, złota honorowa odznaka NOT trafiła do Mirosława Michałowskiego i Stanisława Ostrowskiego. Złote honorowe odznaki SITPH otrzymali: Piotr Dudkiewicz, Adam Kapusta, Zbigniew Kondracki, Mariusz Okręt oraz Wojciech Żurek, zaś srebrne Stanisław Klusek, Rafał Kolasa, Damian Kowalski, Grzegorz Kozieł, Andrzej Sosnowski, Krzysztof Śliwiński i Leszek Żurawski. Odznaczenia wręczali: Janusz Szpytko, prezes SITPH oraz Andrzej Sidowski stojący na czele jego ostrowieckiego koła.
Część oficjalną obchodów Dnia Hutnika zwieńczyło tradycyjne ślubowanie młodych hutników. W tym roku w poczet hutniczej braci przyjęto: Macieja Filipowskiego, Sylwię Frydrych, Sylwię Mandziak, Michała Barańskiego oraz Arkadiusza Utnika.
Miłym akcentem było wręczenie szlacheckiej szabli, którą otrzymał Narcis Giralt Vives – Forge Division General Manager w ostrowieckiej Celsie.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Hutnicy świętowali, choć są powody do zmartwień

 • 30/05/2018 at 08:51
  Permalink

  Tradycją staje się że administracja Celsy Huta Ostrowiec wymazuje z pamięci zasłużonych ludzi produkcji zakładu i honoruje wyłącznie pracowników umysłowych,którzy bardzo często nawet nie byli na linii produkcyjnej i nie doznali „uroku” pracy w wysokich temperaturach a przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach biurowca.Rokrocznie odznacza się ludzi kadry kierowniczej i z zarządów związków zawodowych – czymże oni się tak zasłużyli dla tego zakładu ??
  A temat szacunku dla emerytów ,ludzi którzy przepracowali w tym zakładzie większość swego życia , to temat tabu – dopiero na pogrzebie prawdziwego hutnika wspomina się jego wkład w pracę w hucie.

  Reply
  • 30/05/2018 at 15:14
   Permalink

   no co, obecnie pracujący w hucie ludzie z linii produkcyjnych ??!!! – cykacie,boicie się wypowiedzieć o waszym obecnym nielekkim losie pracy w Celsie ?? wszystko wam pasi czy tylko strach i bojaźń nienarażenia się obecnej władzy, nie pozwala wam na obiektywne i realne wyrażenie się na tym forum ?
   w PRL-u,w ostrowieckiej hucie był taki zasłużony hutnik – śp.M.K.,który nie bał się nawet komunistycznej władzy i wicepremierowi rządu PRL potrafił publicznie w ZDK pokazać hutnicze trzewiki w których był zmuszony chodzić codziennie nie tylko do pracy w hucie
   a wy dziś…
   z czysto politycznych względów nie kontynuuję dalej tematu Pana K.,człowieka wielkiego,lubianego przez załogę i zasłużonego dla wszystkich ostrowieckich hutników i ZAWSZE mającego swoje wyrobione,obiektywne zdanie ; w przeciwieństwie do Jego syna,znanej politycznej osoby w Ostrowcu

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *