Dworzec wreszcie nasz

Według pozyskanych przez nas informacji z PKP Nieruchomości, jeszcze w tym roku Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przejmie budynek dworca kolejowego wraz z przyległymi do niego terenami.
– Trwają procedury związane z pozyskaniem niezbędnych zgód dla przekazania dworca w Ostrowcu Świętokrzyskim na rzecz samorządu. Chcielibyśmy przekazać obiekt jeszcze w tym roku – deklaruje Aleksandra Grzelak, główny specjalista Wydziału Prasowego PKP S.A. Ostrowiecki samorząd już od 2015 r. czynił starania o przejęcie budynku. Jest więc szansa, że po trzech latach sprawy znajdą swój szczęśliwy finał.
– Obiekt stanowi perłę architektoniczną, a gmina chce go zachować dla przyszłych pokoleń – stwierdził na naszych łamach prezydent Jarosław Górczyński.
Według wstępnych zapowiedzi, w odnowionym budynku miałby znajdować się punkt obsługi pasażerów, a część pomieszczeń gmina chciałaby wykorzystywać na potrzeby własnych jednostek, także na cele kulturalne.
Przypomnijmy, że w 2001 r. weszła w życie ustawa o restrukturyzacji PKP, która m. in. umożliwiła PKP S.A. przekazywanie na rzecz samorządów mienia, w tym zbędnych dworców. Zgodnie z tą ustawą kolej mogła zbywać odpłatnie na rzecz samorządów budynki dworców w drodze przetargu publicznego lub w trybie bezprzetargowym, a w określonych sytuacjach – również nieodpłatnie.
W latach 2013 -2016 kolej planowała przekazać jednostkom samorządu terytorialnego (JST) w różnych formach 391 dworców. Mimo różnych zachęt, na mocy ustawy o restrukturyzacji PKP S.A., samorządy przejęły jedynie 200 takich obiektów, tj. 51,2% planowanej liczby. Stało się tak, bo dworce były w złym stanie technicznym, samorządy nie mogły wykorzystać w całości obiektów na inne cele niż transport albo nie akceptowały warunków stawianych przez PKP S.A. dotyczących utrzymania pomieszczeń technicznych, poczekalni i kas biletowych.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Dworzec wreszcie nasz

 • 05/06/2018 at 13:54
  Permalink

  Budynek naszego Dworca Kolejowego jest faktycznie pięknym i okazałym zabytkiem przełomu XIX i XX wieku.Nie wolno dopuścić do jego dewastacji czy zbyt wielu zmian modernizacyjnych,zmieniających jego wygląd. Widząc frekwencję pasażerów podróżujących pociągiem z Ostrowca,dla potrzeb PKP, potrzebne jest trochę powierzchni na parterze.Pozostałą część kubatury należałoby przeznaczyć dla najbardziej pilnych potrzeb mieszkańców miasta.Z pewnością nie na restaurację,kino czy galerię sztuki. Ja widziałbym tam,np. pomieszczenia dla bezdomnych czy osób czasowo potrzebujących tzw. dachu nad głową – wszystko oczywiście z osobnym wejściem i całkowitym odgrodzeniem od poczekalni dworcowej.Czy miasto i powiat stać na adaptację tego gmachu do w/w pomysłu ? Z pewnością tak.Zwłaszcza gdy obecnie dość hojnie dotuje się wszelkie uroczystości religijne , historyczne jak i czysto polityczne…

  Reply
 • 08/06/2018 at 09:11
  Permalink

  Nie rozumiem, jak w 70 tys. mieście może być dworzec kolejowy, w dodatku zabytek w taakim stanie.Na wszystko są pieniądze, tylko nie na to co ważne.Teraz wybory może zrobią porządek.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *