Na Gutwinie zdrowo i bezpiecznie

W Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim trwają bezpłatne zajęcia z cyklu ?Aktywny Senior 2018? pod patronatem Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego.
W środę, 30 maja, odbyły się ostanie zajęcia prowadzone przez Straż Miejską i instruktorkę Taekwondo Wiolettę Walerowicz.
Spotkanie ze Strażą Miejską miały charakter prewencyjny, a seniorzy mogli podczas nich dowiedzieć się o zagrożeniach, jakie mogą ich spotkać w miejscu publicznym i w miejscu zamieszkania, a także dowiedzieć się jak ich uniknąć. Instruktor taekwondo pokazał natomiast – od strony praktycznej – różne techniki samoobrony. Spotkania te miały za zadanie kształtowanie właściwych zachowań wobec zagrożeń na jakie narażony jest senior.

Na_Gutwinie_zdrowo_i_bezpiecznie_1
Od  6 czerwca, przez kolejne cztery tygodni, zajęcia kontynuujące akcję ?Na Gutwinie zdrowo i bezpiecznie? poprowadzą Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy, a instruktorzy sportu uzupełnią zajęcia o towarzyskie gry zespołowe i spacery nordic walking.
Spotkania ostrowieckich seniorów będą odbywać się w Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin, w każdą środę w godzinach 16.00-18.00. Dzięki uprzejmości Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, linia nr 8 odjeżdża w każdą środę z zajezdni obok Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin tuż po zakończeniu zajęć, tj. o godzinie 18.15 i ma wydłużoną trasę.
– Na pierwszych zajęciach skupimy się na podstawowych sprawach, czy jak seniorzy mogą zadbać o własne bezpieczeństwo, jak prawidłowo rozpoznać zagrożenia, jak prawidłowo wezwać pomoc, udzielić pierwszej pomocy przy omdleniu i utracie przytomności, jak zabezpieczyć poszkodowanego układając go w pozycji bezpiecznej ? wyjaśnia Dariusz Czupryński z Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy.
W kolejnych tygodniach seniorzy nauczą się przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową (zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem) oraz zaopatrywania urazów i ran (unieruchomienie urazów kończyn, postępowania z ranami).

SONY DSC

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *