15-lecie Celsy ?Huta Ostrowiec?

Tegoroczne obchody Dnia Hutnika zbiegły się z jubileuszem piętnastolecia funkcjonowania ostrowieckiej huty w hiszpańskiej Grupie Celsa.
– Maj nierozerwalnie kojarzy się z Dniem Hutnika; czy w Ostrowcu Świętokrzyskim mamy co świętować?
-Oczywiście, że tak – odpowiada Szymon Czechowski, Dyrektor Prawny Compliance i Relacji Zewnętrznych, Celsa ?Huta Ostrowiec?. Od ostatniego Dnia Hutnika pracowaliśmy przez cały rok, a teraz przyszła chwila na świętowanie naszych sukcesów. Poza tym tegoroczne obchody zbiegają się z 15-leciem Celsy ?Huta Ostrowiec?, a to bardzo ważny jubileusz.
– Czy z optymizmem patrzymy w przyszłość?
– Mam mieszane uczucia. Z jednej strony możemy mówić o koniunkturze, czyli o tym, że jest zapotrzebowanie na stal. Jednak z drugiej strony gdzieś na horyzoncie zbierają się czarne chmury w postaci bardzo wysokich kosztów energii, która jest podstawowym czynnikiem wpływającym na bardzo wysokie koszty huty oraz utratę konkurencyjności na rzecz podmiotów zagranicznych (np. niemieckich) mających dostęp do znacznie tańszej energii. W ostatnim okresie obserwujemy dynamiczne pogłębianie się tego niekorzystnego zjawiska.
– A czy kolejną bolączką nie może być to, że zabraknie przysłowiowych rąk do pracy? Chodzi mi szczególnie o ludzi młodych, którzy będą chcieli związać swą przyszłość z branżą hutniczą?

celsi
– Raczej nie musimy martwić się o ilość, a bardziej o to czy trafią do nas właściwie przygotowane osoby. Współpracujemy ze starostwem w kwestii rozwoju szkolnictwa zawodowego, koordynujemy nasze działania w zakresie działania branżowej szkoły przygotowującej do pracy w Celsie. Przyznam, że mamy w tym obszarze niedosyt, ale liczymy, iż we współpracy z lokalnym samorządem oraz Urzędem Marszałkowskim będzie możliwa organizacja szkolnictwa branżowego u przygotowującego młode osoby tak, aby mogły one znajdować pracę na miejscu w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Zapewne cieszy Was duża ilość środków, która trafia do Celsy na rozwój z ministerialnego programu Innostal?
-Widzimy potrzebę modernizacji procesów oraz technologii w sektorze stalowym, które umożliwią utrzymanie i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej naszego przedsiębiorstwa. Celsa jest jednym z większych beneficjentów programu Innostal, który jest istotnym elementem unowocześniania spółki. W trakcie swojej piętnastoletniej obecności Grupy Celsa w Ostrowcu Świętokrzyskim, Celsa Huta Ostrowiec samodzielnie podjęła olbrzymi wysiłek inwestycyjny, np. budując nową walcownię oraz tworząc nową linię technologiczną do obróbki wałów korbowych. Program Innostal odbieramy jako dodatkowy, pozytywny sygnał, zachęcający spółkę do zwiększenia wysiłku w podejmowanie badań naukowych oraz wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań i technologii, które potwierdzają naszą pozycję na stalowym rynku.
-Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *