Patronat UMCS nad grupami języków obcych w „Broniewskim” (zdjęcia)

Koniec maja i początek czerwca  w LO Nr III im. Wł. Broniewskiego upłynęły pod znakiem języków obcych. W ramach współpracy pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie i popularnym ?Bronkiem? w murach szkoły gościli wykładowcy i studenci Instytutu Filologii Germańskiej, Słowiańskiej i Romańskiej.

Cykl spotkań językowych zapoczątkowali germaniści: dr Beata Kasperowicz ? Stążka, mgr Kamil Zięba, doktorant na UMCS (absolwent ?Broniewskiego?) i ich studenci.
Licealiści wzięli udział w bajkowych warsztatach językowych pt. ?Es Waren einmal?.- wędrówka do świata braci Grimm?. Podczas zajęć uczniowie podzieleni na grupy poznawali nowe słownictwo, ćwiczyli rozumienie ze słuchu, pisanie tekstu, a na koniec zaprezentowali własne bajki.

W dniu 8 czerwca 2018, lekcje dla młodzieży poprowadzili rusycyści i romaniści. Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS był reprezentowany przez mgr Artura Sadeckiego i czworo studentów. Pod ich kierunkiem uczniowie rozwiązywali testy i ćwiczyli wymowę rosyjską, wykorzystując do tego zabawne ?łamańce językowe?. Wszystko to połączone było  z konkursem, w którym przyznano trzy nagrody główne.

Przedstawiciele Romanistyki ? dr Maria Cichoń i dwoje pracujących na UMCS  młodych doktorantów z Francji ? Elodie Peurou i Kevin Raynaud spotkali się z młodzieżą uczącą się języka francuskiego. Pierwsza godzina zajęć była rodzajem wywiadu, podczas którego uczniowie zadawali gościom z Francji pytania, dotyczące m.in. ich zainteresowań, opinii na temat Polski i Polaków i różnic w zachowaniach naszych narodów. Drugą godzinę stanowiła prezentacja najważniejszych regionów Francji, z  uwzględnieniem ich walorów turystycznych i oczywiście kuchni.

Wszystkie zajęcia, mające służyć promocji języków obcych i zachęcaniu uczniów do podjęcia studiów filologicznych na UMCS przebiegały w bardzo sympatycznej atmosferze, a młodzież ?Broniewskiego? wykazała się wielkim zaangażowaniem. Zaplanowano już kolejne spotkania w przyszłym roku szkolnym.

Opiekunami przedsięwzięcia w LO Nr III są nauczyciele: Ewa Dorecka (j. niemiecki), Ewelina Gablewska (j. rosyjski) i Alicja Samot (j.francuski).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *