?Okrojony” kontrakt na rehabilitację. Kolejka wydłużona o rok

-W styczniu br. dostałem od reumatologa skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne. Od lat cierpię na wielonarządowe zwyrodnienia stawów oraz zesztywniające ich zapalenie.


Zabiegi zmniejszają dolegliwości bólowe, korzystam więc z nich kilka razy w roku – napisał Jerzy B. Tym razem poszedłem ze skierowaniem do poradni rehabilitacyjnej Przychodni ?Krasnal? przy ul. Focha. Ustalono mi termin zbiegów na czerwiec br. Tymczasem pod koniec maja br. dostałem zawiadomienie, że będę mógł tu skorzystać z rehabilitacji dopiero w czerwcu, ale 2019 r. A to wszystko dlatego, że NFZ okroił kontrakt tej placówce. Nie wiem, kto zawinił w tej sytuacji? Jednego jestem pewien, najbardziej ucierpi na tym pacjent. A szczególnie ten, którego nie stać na prywatne zabiegi rehabilitacyjne.
Prowadzący poradnię przy ul. Focha potwierdził, iż przesunięte zostały ustalone wcześniej terminy zabiegów dlatego, że nowy kontrakt z NFZ został zmniejszony o 40 proc. Nie wiadomo z jakich przyczyn, bowiem poprzedni był wykonany, a nawet przekroczony. Za te nadwykonania placówka nie otrzymała dodatkowych pieniędzy.
Pacjenci, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, nie mają praktycznie wyboru, albo decydują się na dłuższe czekanie, albo wycofują skierowanie, z którym trzeba ponownie zwrócić się do lekarza wystawiającego ten dokument. Potem trzeba udać się do innej placówki zabezpieczającej świadczenia z zakresu fizjoterapii. A tych, jak wynika z informacji uzyskanej w NFZ O/Kielce, przybyło w naszym mieście.
Ogółem po dwóch rozstrzygniętych wcześniejszych konkursach, na ostrowieckim rynku pojawiło się pięć nowych placówek, z tego cztery proponują fizjoterapię domową, piąta ? fizjoterapię ambulatoryjną. Ta ostatnia, to RODGUM -Rehabilitacja i odnowa biologiczna ? Magdalena Roda ?Gumulska, os. Słoneczne 10. Zaś po fizjoterapię domową można się zgłosić do czterech nowo wyłonionych w konkursach placówek na terenie naszego miasta: Ostrowieckiego Centrum Medycznego przy ul. Iłżeckiej 31 A, NZOZ WENTIMED, przy ul. 11 Listopada 3 F, kieleckiego Centrum Medycznego ?Zdrowie?, świadczącego usługi z zakresu fizjoterapii domowej również w Ostrowcu, ul. Słoneczna 10, a także do Gabinetu Rehabilitacji ?REHA -Med? w Szewnie przy pl. Ks. Marcina Popiela.
Sytuacja pacjentów posiadających skierowanie na rehabilitację może się jeszcze poprawić po rozstrzygnięciu w NFZ ponownego konkursu na gm. Ostrowiec z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej. Ten dodatkowy konkurs został ogłoszony 18 czerwca br. W pierwszych dniach lipca br. nastąpi otwarcie przesłanych ofert. Po 2 tygodniach podane będą ostateczne wyniki. Do tego czasu prezes NFZ przedłużył kontrakty, które już dobiegły końca. Po rozstrzygnięciu tego konkursu nowe umowy będą obowiązywały od 16 lipca br.
Jest więc szansa na nowe kontrakty m.in. dla placówek, które dotychczas świadczyły usługi z zakresu fizjoterapii ambulatoryjnej, jak np. dla ostrowieckiego szpitala. Wykonywane są tu zabiegi również te nierentowane (gimnastyka, masaże), których nie ma u innych świadczeniodawców. Jakie będą ostateczne wyniki obecnie trwającego konkursu ? zobaczymy już za trzy tygodnie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *