„Lokator” lekarstwem na samotność

Nie masz gdzie mieszkać? Stało się coś złego? Masz przejściowe kłopoty rodzinne?
Mieszkasz sam w domu i czujesz się samotny? Skorzystaj z pomocy i wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczyna nową formę wsparcia dla osób, które z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji mieszkaniowej oraz dla osób, które samotnie zamieszkują w swoich domach.
Joanna Basińska, koordynator w MOPS w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje, że ośrodek rozpoczyna testowanie nowego narzędzia w pomocy społecznej, nazwanego ?LOKATOR?. Jest ono skierowane z jednej strony do osób, które znajdują się chwilowo w trudnej sytuacji mieszkaniowej, z drugiej zaś strony do osób dysponujących lokalem.

Osoby zainteresowane powinny kontaktować się osobiście z Joanną Basińską w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej IV piętro, pok. 4.11 lub pod numerem telefonu 41 276 -76 -57.

W zamian za udostępniony pokój osoby mogą ofiarować swój czas, czy najzwyczajniej poczucie bezpieczeństwa drugiej osobie. Wspólne zamieszkiwanie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów dla żadnej ze stron. Jest nieodpłatną formą pomocy. Lokator nie będzie płacił ?odstępnego? za wynajmowany pokój. Osoba zależna też nie będzie płaciła. Szczegóły wspólnego zamieszkiwania określi przygotowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej umowa.
-Wśród podopiecznych, którzy korzystają z usług opiekuńczych, samotność jest jednym z największych problemów, z którymi się borykają ? mówi Ewa Witek, kierownik Działu Usług Opiekuńczych i Specjalistycznych. -Często mówią nam, że czują się osamotnieni i tracą poczucie sensu życia. Aby wyjść naprzeciw tym problemom podopiecznych, jak i ułatwić im codzienne funkcjonowanie, postanowiliśmy wprowadzić nowe działania ukierunkowane na znalezienie i połączenie dwóch grup potrzebujących, tj. osób zależnych i osób które poszukują mieszkania, schronienia. Koniecznie trzeba podkreślić, iż ta forma pomocy pośrednio skierowana jest również dla członków rodzin osób zależnych. Zdajemy sobie sprawę jak ciężko jest zorganizować całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną, zależną czy po prostu starszą.
-Nasza propozycja jest odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców problemy. Chcemy je rozwiązywać kompleksowo. Dlatego rolę koordynatora działań przejmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim -mówi Joanna Basińska. – Stąd nasz apel do osób wrażliwych na samotność, które z jakiegoś powodu nie mogą dłużej przebywać i mieszkać w dotychczasowym miejscu. Zgłosić się może każdy, kto znajdzie się w takiej sytuacji: kobieta, mężczyzna, matka z dzieckiem,
młodzi małżonkowie, których nie stać na wynajęcie mieszkania. Czekamy też na osoby, które mają dość samotności i chciałyby zamieszkać w swoim mieszkaniu z odpowiednią osobą.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *