Na planie ?Ojca Mateusza?. Statyści z Ostrowca Świętokrzyskiego

Popularny telewizyjny serial ?Ojciec Mateusz?, oglądany już przez 17 sezonów, w sierpniu wraca na antenę TVP.
W kolejnych odcinkach będziemy mogli zobaczyć głównych bohaterów filmu, a także wielu statystów tworzących naturalne tło nagrywanych scen. W ich licznej grupie jest też 18 mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.
Są to zarówno młodzi ludzie, a także w średnim wieku, jak również seniorzy, a wśród nich m.in. Teresa Rogowska, Józef Reguła, Danuta Olczyk, Zbigniew Olczyk, Jan Olczyk, Irena Olczyk, Eliza Sobańska, Halina Rutkowska, Magdalena Reszczyk, Emilia Sękiewicz. Jedną ze statystek jest również Elżbieta Pieniążek, długoletnia pracownica Modeksu.
-Jesienią ubiegłego roku przeszłam na emeryturę ? podkreślała w czasie rozmowy. Kiedy bliscy znajomi i przyjaciele przedstawili mi propozycję statystowania w serialu, nie zastanawiałam się ani chwili. Byłam bardzo ciekawa, jak powstaje film. I tak się zaczęła ,moja przygoda z ?Ojcem Mateuszem?.


Teraz przyjeżdżają systematycznie do Sandomierza i uczestniczą w nagrywaniu poszczególnych scen filmu. Na odizolowanym terenie, pomocnik reżysera ustawia ich w odpowiednim miejscu. Mówi, że mają się zachowywać naturalnie, np. uczestniczyć w rozmowie, tworzyć grupę przechodniów, czy też grupę osób odpoczywających w parku.
-Choć praca na planie trwa przez kilkanaście godzin, nieraz i do północy – nie czuje się zmęczenia ?dodaje pani Elżbieta. To wszystko co się dzieje przy nagrywaniu, jest takie wartkie, ciekawe, wciągające. Nie jest nawet obciążeniem to, że niektóre sceny powtarzane są po kilka, a nawet 10 razy. Wprowadzane są wówczas poprawki, udoskonalenia. Statystowanie w filmie daje nam też inne, niewymierne korzyści. Poznajemy aktorów, z którymi, przez te miesiące wspólnej pracy, wytworzyły się fajne relacje. Często rozmawiamy w wolnym czasie, robimy sobie wspólne zdjęcia.


Jest jeszcze coś, co przyciąga nas na plan serialu. To urokliwy Sandomierz z jego krętymi uliczkami, wybrukowanymi kamieniem, z restauracjami, kafejkami, tworzącymi klimat tego miasta. To niepowtarzalne piękno szczególnie Starówki jest scenerią dla wielu pościgów, spacerów czy spotkań, które oglądamy w serialu. Malowniczym obiektem jest też ratusz, koło którego jeździ na rowerze duchowny – bohater serialu, a następnie pałac biskupi, który często odwiedza. Uczestnicząc w tworzeniu filmu, interesujemy się też jego fabułą. Dowiedzieliśmy się m.in. z Internetu o czekających widza zmianach. Prócz wielości wątków i kryminalnych zagadek, powinniśmy przygotować się na czasowe odejście z filmu głównego bohatera. Serialowy ojciec Mateusz, na polecenie biskupa, wyjedzie do Włoch. Zastąpi go w parafii w Sandomierzu, ojciec Jacek.

Udział w statystowaniu do serialu pozostanie największą przygodą życia także dla ostrowczan. Chcą, aby ich skromny udział w tworzeniu tego serialu trwał jak najdłużej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *