Nowa baza MPK, klimatyzowane i ekologiczne autobusy, myjnia samochodowa, stacja paliw…

Nowa baza Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego przy ulicy Samsonowicza, nowoczesne klimatyzowane i ekologiczne autobusy, myjnia samochodowa oraz stacja paliw. Wszystko to dzięki inwestycji, która rozpocznie się niebawem na terenach należących do Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Dzisiaj w tej sprawie została podpisana pre-umowa pomiędzy prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosławem Górczyńskim i Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Adamem Jarubasem na dofinansowanie z Regionalnego Programu Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 ? 2021 projektu pn. ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim?.
– To wyjątkowa chwila dla naszego miasta, ponieważ dzisiaj zostanie podpisany dokument, który zabezpieczy nasze miasto pod względem komunikacji na wiele lat ? mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – Jako miasto bardzo długo starliśmy się o nowoczesną bazę i nowoczesny transport miejski. Wniosek, który złożyliśmy przeszedł wszystkie szczeble weryfikacji i dzisiaj umowa może zostać podpisana. Pod względem wysokości zaangażowanych środków jest to po Browarze Kultury drugi co do wielkości projekt, który zmieni oblicze naszego miasta. Wartość całego projektu to 25 mln 296 tys. zł z czego 17 mln 248 tyś. stanowi dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. W imieniu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego chciałbym podziękować Panu Marszałkowi i jego pracownikom za tak ogromne wsparcie. Dziękuję także moim pracownikom za przygotowanie perfekcyjnych wniosków. Szczególnie słowa uznania należą się Panu prezesowi MPK Jarosławowi Kateuszowi, dzięki któremu ostrowieckie MPK przeszło gruntowną metamorfozę, staje się coraz lepsze i widać poprawę jakości pracy. Za wyznacznik tych zmian należy uznać zadowolenie samych ostrowczan. To jest projekt, który zakłada przeniesienie bazy MPK w rejon Celsy Huta Ostrowiec. Będzie tu nowoczesna zajezdnia, plac manewrowy, baza transportu, warsztat, myjnia samochodowa i prawdopodobnie stacja paliw. Co powstanie na terenie obecnej bazy MPK przy alei Jana Pawła II jeszcze nie wiadomo. Mamy parę pomysłów, ale chcę je skonsultować z różnymi środowiskami. Musimy pamiętać, że jest to bardzo atrakcyjny teren inwestycyjny należący do gminy Ostrowiec.
Dzięki realizacji nowego projektu zostanie zakupionych także 10 nowych niskoemisyjnych autobusów spełniających normę EURO VI, w tym jeden hybrydowy. Powstanie też 40 nowych wiat przytsankowych. Projekt obejmie również zakup i wdrożenie systemu biletu zintegrowanego ? tzw. karty miejskiej, budowę Bike&Ride oraz Park &Ride, a także budowę ścieżki rowerowej o łącznej długości o. 2,57 km, przebudowę lub modernizację oświetlenia ulicznego na energooszczędne oraz przeprowadzenie kampanii promującej ekologiczny transport. Zakończenie inwestycji przewidziano na 2021 rok.
Prezes MPK Jarosław Kateusz realizację nowego projektu nazwał rewolucją w transporcie miejskim.
– Po 20 latach będziemy mieli nowe monitorowane i klimatyzowane autobusy. Budowa bazy to jeszcze marzenia z lat 80 – tych ubiegłego wieku, a dopiero teraz zapadły decyzje, które te marzenia pozwolą zrealizować. Zdecydowanie poprawią się również warunki pracy. Wprowadzimy bilety elektroniczne. Na pewno rozszerzymy usługi o sąsiednie miejscowości. ? powiedział prezes Jarosław Kateusz.

Print Friendly, PDF & Email

8 thoughts on “Nowa baza MPK, klimatyzowane i ekologiczne autobusy, myjnia samochodowa, stacja paliw…

 • 03/08/2018 at 16:17
  Permalink

  „Co powstanie na terenie obecnej bazy MPK przy alei Jana Pawła II jeszcze nie wiadomo. Mamy parę pomysłów, ale chcę je skonsultować z różnymi środowiskami”

  Prosze sie nie krempowac Panie prezydencie i podzielic sie swoimi pomyslami z mieszkancami miasta, Chyba, ze mieszkancy sa mniej wazni od „roznych srodowisk” Moze i zwykli mieszkancy maja cos do powiedzenia w tej sprawie. Nie ma co trzymac w tajemnicy swoich pomyslow a i zwykly czlowiek jakis ciekawy pomysl moze podsunac.

  Reply
 • 03/08/2018 at 16:38
  Permalink

  ?Co powstanie na terenie obecnej bazy MPK” ???

  byle nie szkaradne osiedle.

  Tam musi byc PARK, PARK i jeszcze raz PARK

  Reply
  • 03/08/2018 at 23:06
   Permalink

   Park jest obok, 300 metrów od obecnej bazy MPK

   Reply
   • 04/08/2018 at 14:24
    Permalink

    do EEE) ten skwer nazywasz parkiem ???

    Reply
  • 04/08/2018 at 14:07
   Permalink

   Dobrze że masz ciągotki do naturalnego środowiska,jednak pamiętaj o bezpieczeństwie ludzi w miejskich parkach bo to najlepszy teren dla chuliganerii,zboczeńców i szemranych zwolenników „wolności” obyczajowej niewyżytej młodzieży – z wieloletniej obserwacji Ostrowca twierdzę że jedynie bardzo ścisły i drogi monitoring terenów parkowych jest w stanie jako tako panować nad patologiami w takich miejscach,ale czy o to tu chodzi ?
   Jeszcze 20-30 lat temu gdy ktoś chciał oberwać w bez powodu w ryj, ten szedł do Parku Miejskiego,nawet w biały dzień… Poza tym,żeby to miejsce nabrało charakteru parku,musi minąć ok.30 lat bo tyle potrzeba do rozwoju nasadzonych drzew i krzewów,całorocznej pielęgnacji nasadzeń jak i postawionego tam sprzętu typu ławki,mini boiska,oczka wodne czy jakaś muszla koncertowa.Czyż nie lepsze byłoby,choćby,ucywilizowanie chodnikowego handlu warzywami i owocami na pasażu i pobliskich chodnikach ? Coś na wzór bazarku na Ogrodach ale pod dachem i na uzbrojonym terenie – to tylko moje głośne myślenie.
   Uważam że ten teren miasto Ostrowiec powinno przeznaczyć na funkcjonalny obiekt użyteczności publicznej dla wszystkich mieszkańców,nie tylko osiedla Pułanki i Słoneczne…

   Reply
   • 04/08/2018 at 15:37
    Permalink

    do gość)

    Park to nie jest naturalne srodowisko a w morde mozna dostac wszedzie. Argument o koniecznosci czekania 30 lat nietrafiony, bo gdyby kazdy myslal kategoriami tu i teraz mielibysmy jeden wielki chaos. Po to planuje sie miasto, zeby bylo dla przyszlych pokolen.

    Przykro mi, ze masz takie tragiczne doswiadczenia z parkami. Z jednym sie zgadzam, monitoring rzeczywiscie jest najlepszym sposobem zapobiegania patologii, ale dotyczy to nie tylko parkow, ale calego miasta. Monitorowane strefy rzeczywiscie sa bezpieczniejsze. Calego miasta monitoringiem nie pokryjemy, bo to byloby chore i rzeczywiscie zawsze pozostana miejsca bardziej narazone na wymienione przez Ciebie historie. Ale czy to sa akurat parki ? Dlaczego sie tak do nich przyczepiles ? Wg mnie bardziej narazone sa niezagospodarowane, zapomniane miejsca, przyblokowe chaszcze, opuszczone budynki itp, itd.

    Parki szczegolnie w centrach miast sa dzisiaj bardzo bezpiecznymi miejscami. Nasz glowny ostrowiecki park, ze wzgledu na infrastrukture wokol jest coraz bardziej bezpieczny, ale nie mozna powiedziec, ze to centrum. Geograficznie moze i tak, ale patrzac na zageszczenie ludnosci miasta to peryferia.

    Na calym swieci stosuje sie monitoring parkow, a najbardziej slynne i atrakcyjne parki (czy po prostu najlepiej zagospodarowane) sa dodatkowo grodzone i maja swoich okreslonych stalych opiekunow (24 h na dobe). Paradoksalnie grodzenienie nie ogranicza dostepnosci dla zwyklej ludnosci, z wyjatkiem kilku godzin nocnych. Ma wlasnie na celu weliminowanie patologii w najbardziej niebezpiecznych godzinach. Poza tym wyznacza scislą strefę funkcyjną, gdzie przekraczając ją musisz stosowac sie do okreslonych zasad.

    Sam monitoring we wspolczesnym swiecie nie jest rzecza droga i nie przesadzalbym z kosztami.

    Chcialbym zobaczyc kiedys w Ostrowcu park z prawdziwego zdarzenia. Chodzi o maly srodmiejski park zlokalizowany w strefie gestego zaludnienia. Tutaj wlasnie na Pulankach jest doskonale miejsce. Tereny po bazie MPK wraz z obecnym „skwerkiem krwiodawcow” moglyby cos takiego w przyszlosci stworzyc.

    Doskonale zdaje sobie sprawe, ze to malo realne, ale ostrzegam, ze gdy teren zostanie przekazany przez wlodarzy na pastwe zwyklych deweloperow, powstanie tam nie jeden, nie dwa bloki i pewny jestem rowniez, ze bloki te zadną wizytowką miasta nigdy sie nie staną. Potrzebne jest wg mnie wyeliminowanie lub ograniczenie funkcji mieszkaniowej dla tego obszaru. To takie minimum aby mogl powstac obiekt użyteczności publicznej jak piszesz.

    Bazarek na ogrodach bis to wg mnie tragedia. Nie ma w srodku miasta miejsca na zageszczony handel w budach. Nie uwazam, ze stworzenie takiego bazarku to „ucywilizowanie chodnikowego handlu”.

    Stawiam na ?PARK, PARK i jeszcze raz PARK? Przynajmniej mam gwarancie, ze zaden koszmarek i inny gargamel tam nigdy nie powstanie. To bylaby opcja najlepsza, ale zdaje sobie sprawe, ze w ostrowieckich realiach, chyba niewykonalna. Dlatego wiem, ze nie byloby tragtedii, gdyby powstal tam jakis atrakcyjny budynek uzyteczniosci publicznej w otoczeniu zieleni, ktora laczylaby sie z zielenia pobliskiego skweru. Ale chyba to rowniez nie jest realne.

    Najprawdopodobniej rozparcelują teren, wiekszą część dadzą deweloperom a jakiś ochłap dla wszystkich. I tak bardzo szybko skończy sie pożeranie łakomego kąska. Bez chwili zastanowienia jak miasto ma wyglądać za 10, 30 czy 100 lat.

    Reply
    • 05/08/2018 at 11:12
     Permalink

     pozjadałeś wszystkie rozumy i nie znosisz tego że ktoś ma propozycje inne niż te twoje wydumane ale mało realne ; poza tym teren po bazie MPK to miejsce nie na park a na jego miniaturową namiastkę i do tego bez naturalnego cieku wodnego co przy obecnych zmianach klimatycznych bardzo szybko zamieni ten nowo tworzony teren zielony w pustynię i pousychane drzewka i krzaki,czego chyba nie chcesz

     Reply
     • 06/08/2018 at 00:08
      Permalink

      Wręcz przeciwnie. Źle interpretujesz rzeczywistość. Bardzo się cieszę, jak ktoś przedstawia propozycje. Chciałbym aby było ich jak najwięcej. Niestety tutaj na tym forum pustka.

      Wybacz, ale oprócz przyczepiania się do innych osób, nie potrafisz niczego sensownego zaprezentować.

      Czym bowiem jest „funkcjonalny obiekt użyteczności publicznej” który Ci się marzy i który zdołałeś przedstawić. Pod tym pojęciem może przecież kryć się tysiące rozwiązań, w tym pomysł parku, który jednocześnie zdążyłeś opluć. Niestety nic merytorycznego nie wnosisz do dyskusji, a szkoda.

      Pomysł ucywilizowania ulicznego handlu jest tak stary i dziwię się że się jeszcze nie znudził. Ucywilizowano targowicę, postawiono hale targowe, wyznaczono nowe miejsca pod handel i jeszcze mało?Potrzebne będą chyba jakieś siłowe rozwiązania, bo cywilizowanie po dobroci nie pomaga. Taki jest twój pomysł ??? Zostaw tę kobiecinę sprzedającą pietruszkę w spokoju. Zresztą handel na pasażu prowadzą sklepikarze, którzy zatrudniają osoby do sprzedawania. I tak kilka punktów, jeden właściciel. Prawdziwych rolników jest garstka. Gdyby nawet stworzyć jakieś nowe miejsce to i tak tam wrócą. Zresztą wcale nikomu nie wadzi te dwa czy trzy samochody dostawcze w sezonie, które ustawiają się na ulicy obok.

      Na koniec jeszcze raz współczuję tych traumatycznych doświadczeń z parków. Szczególnie ci zboczeńcy i zwolennicy wolności obyczajowej musieli narobić Ci ogromnej krzywdy.

      Moja rada. Najlepiej nie wychodzić z domu. Wtedy pozbędziesz się wszelkich problemów, łącznie z uniknięciem bezpośredniego oddziaływania niespotykanej klęski suszy na ośrodkowy system nerwowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *