Budownictwo hamuje. Brak pracowników

Firmy budowlane rezygnują z wygranych przetargów.
Sytuacja na rynku usług budowlanych staje się coraz trudniejsza, a jednym z głównych tego powodów, obok rosnących kosztów materiałowych, jest brak ludzi do pracy. Budowlańcy z różnych powodów rezygnują z pracy: wyjeżdżają za granicę, zaczynają własną działalność, poszukają lepszych warunków.
Nadzieją dla lokalnych firm jest Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim, szkoła specjalizująca się od lat w kształceniu na rzecz budownictwa. Jednak nabór na nowy rok szkolny do klas o profilu budowlanym można ocenić jako średni. Najwięcej chętnych złożyło dokumenty do klasy technik budownictwa. Na początku sierpnia zapisanych było w niej 30 osób z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolicznych gmin, w tym cztery dziewczęta. Obok technika budownictwa utworzone zostały dwie inne klasy pierwsze.
-Przygotowaliśmy najlepszą od lat akcję promocyjną ? podkreśla Jacek Farys, dyrektor ZS Nr 2. -Nasi nauczyciele odwiedzili osobiście wszystkie gimnazja w promieniu 50 kilometrów, zachęcając młodzież do nauki w naszej placówce. Były billboardy, plakaty na autobusach, artykuły, programy telewizyjne, imprezy promujące szkołę. Aby osiągnąć nabór, na jaki czekają firmy budowlane i gospodarka, starania szkoły i lokalnych władz w przyszłości musi także wspierać polityka państwa.
Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim jest jedną z najlepiej zorganizowanych i kształcących placówek w regionie w branży budowlanej ze wspaniałymi tradycjami. Posiada własną bazę techniczną, współpracuje z zakładami pracy, które zainteresowane są tworzeniem klas patronackich.
Przykładem może być Kombinat Budowlany w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczniowie odbywają w kombinacie zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu. Mają okazję uczyć się od doświadczonych pracowników, a poza tym firma funduje uczniom.
stypendia. W nowym roku szkolnym na taką współpracę może liczyć młodzież ze szkoły branżowej o specjalności monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Nabór do szkół i klas o profilu budowlanym trwa. Gimnazjaliści, którzy nie są do końca zadowoleni z wyboru szkoły lub nie podjęli jeszcze decyzji dotyczącej wyboru szkoły średniej, mogą związać losy z branżą, która zapewni im w przyszłości pracę i atrakcyjne pieniądze.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Budownictwo hamuje. Brak pracowników

  • 14/08/2018 at 09:47
    Permalink

    Kto za 10zl pójdzie tyrać na budowę? Hahaha obudźcie się pseudo firmy z Ostrowca że to nie te czasy że za 10zl na budowie się pracuje. Na cieciówie teraz dają 13zl.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *