Budownictwo hamuje. Brak pracowników

Firmy budowlane rezygnują z wygranych przetargów.
Sytuacja na rynku usług budowlanych staje się coraz trudniejsza, a jednym z głównych tego powodów, obok rosnących kosztów materiałowych, jest brak ludzi do pracy. Budowlańcy z różnych powodów rezygnują z pracy: wyjeżdżają za granicę, zaczynają własną działalność, poszukają lepszych warunków.
Nadzieją dla lokalnych firm jest Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim, szkoła specjalizująca się od lat w kształceniu na rzecz budownictwa. Jednak nabór na nowy rok szkolny do klas o profilu budowlanym można ocenić jako średni. Najwięcej chętnych złożyło dokumenty do klasy technik budownictwa. Na początku sierpnia zapisanych było w niej 30 osób z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolicznych gmin, w tym cztery dziewczęta. Obok technika budownictwa utworzone zostały dwie inne klasy pierwsze.
-Przygotowaliśmy najlepszą od lat akcję promocyjną – podkreśla Jacek Farys, dyrektor ZS Nr 2. -Nasi nauczyciele odwiedzili osobiście wszystkie gimnazja w promieniu 50 kilometrów, zachęcając młodzież do nauki w naszej placówce. Były billboardy, plakaty na autobusach, artykuły, programy telewizyjne, imprezy promujące szkołę. Aby osiągnąć nabór, na jaki czekają firmy budowlane i gospodarka, starania szkoły i lokalnych władz w przyszłości musi także wspierać polityka państwa.
Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim jest jedną z najlepiej zorganizowanych i kształcących placówek w regionie w branży budowlanej ze wspaniałymi tradycjami. Posiada własną bazę techniczną, współpracuje z zakładami pracy, które zainteresowane są tworzeniem klas patronackich.
Przykładem może być Kombinat Budowlany w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczniowie odbywają w kombinacie zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu. Mają okazję uczyć się od doświadczonych pracowników, a poza tym firma funduje uczniom.
stypendia. W nowym roku szkolnym na taką współpracę może liczyć młodzież ze szkoły branżowej o specjalności monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Nabór do szkół i klas o profilu budowlanym trwa. Gimnazjaliści, którzy nie są do końca zadowoleni z wyboru szkoły lub nie podjęli jeszcze decyzji dotyczącej wyboru szkoły średniej, mogą związać losy z branżą, która zapewni im w przyszłości pracę i atrakcyjne pieniądze.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Budownictwo hamuje. Brak pracowników

  • 14 sierpnia 2018 at 09:47
    Permalink

    Kto za 10zl pójdzie tyrać na budowę? Hahaha obudźcie się pseudo firmy z Ostrowca że to nie te czasy że za 10zl na budowie się pracuje. Na cieciówie teraz dają 13zl.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *