Maszt na 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości

W 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim ma upamiętniać wzniesiony w Parku Miejskim ?Maszt Niepodległości?.
Odpowiednią uchwałę na ten temat przyjęli radni miejscy już 16 czerwca br.
– Już podczas kolejnej sesji Rady Miasta owo zadanie trafiło do budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, łącznie z zabezpieczeniem na ten cel środków – wyjaśnia Artur Majcher – zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej. Za nami już także procedura wyboru wykonawcy i już wiemy, że ?Maszt Niepodległości? przygotuje artysta rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Antoniego Hajdeckiego, profesor Czesław Dźwigaj. Pomnik ma znaleźć się Parku Miejskim w miejscu gdzie stała stara muszla koncertowa, a więc w niedalekim sąsiedztwie kina ?Etiuda?.


– Pomnik będzie miał wysokość ponad 10 metrów, a część jego postumentu przybierze biało -czerwone barwy z uwagi na zastosowanie granitów o tego typu kolorystyce- wyjaśnia Artur Majcher. Następnie całość będzie przechodzić w układ trójstronny, w postaci tablic, na których zaproponowane napisy są na etapie konsultacji. Zwieńczeniem będzie iglica. Większość elementów zostanie przygotowanych na gotowo w pracowni w Krakowie, a następnie zostanie zmontowane w Ostrowcu Świętokrzyskim. Takie rozwiązanie wymusza obecność starodrzewia, które zostanie zachowane.
Przedstawiciele gminy uważają, że ?Maszt Niepodległości? uda się zrealizować do końca października tego roku, tak, aby listopadowe obchody mogły się odbyć w nowym miejscu.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Maszt na 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości

  • 21/08/2018 at 11:02
    Permalink

    a chodniki głównych ulic miasta jak były zaniedbane tak są i aż wstyd,że nikt nie chce się nimi zająć
    Al.3-go Maja,ul.Radwana,ul.Siennieńska,ul.Żabia,ul.11 Listopada – piękne „kwiatki” jako wizytówka miasta

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *