Za półtora roku będzie w szpitalu nowy oddział ratunkowy!

Na wewnętrznym dziedzińcu szpitala trwają prace przy budowie nowego pawilonu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który jest głównym nerwem naszej lecznicy. Na SOR w Ostrowcu Świętokrzyskim dziennie trafia około 150 pacjentów z terenu powiatu ostrowieckiego. Przypomnijmy, że resort zdrowia z puli Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę nowego budynku SOR w naszej lecznicy przeznaczył kwotę 5,9 mln zł. Całkowity koszt tej inwestycji wyniesie 10,2 mln zł.
Starosta ostrowiecki podkreśla, że budowa nowego pawilonu SOR rozwiąże problem przywożenia na SOR osób nietrzeźwych. Inwestycja ma zapewnić większy komfort dla pacjentów, nowe poradnie specjalistyczne, sprawną komunikację z pozostałymi oddziałami i poradniami szpitala, zwiększoną ilość gabinetów konsultacyjnych oraz nową, wielostanowiskową sala obserwacyjną i trzy nowe stanowiska wstępnej intensywnej terapii. Zostanie połączony z budynkiem szpitala dwoma korytarzami. Powierzchnia obecnego SOR wynosi 540 metrów kwadratowych, tak więc nowy SOR będzie miał dwukrotnie większą powierzchnię.


Budynek nowego SOR, wznoszony przez Ostrowiecki Kombinat Budowlany, będzie składał się z dwóch odróżniających się wysokością i zastosowanymi materiałami brył prostopadłościennych. Część niższa, otynkowana na szaro wtopi się w teren, obniżając wysokość widocznej elewacji, ze znaczną powierzchnią przeszkleń. Bryła wyższa, nałożona fragmentarycznie na część parterową, wykończona zostanie panelami z blachą tytanowo -cynkową o kolorze miedzi. Część ta stanowić będzie podkreślenie strefy wejściowej do budynku i podjazdu dla karetek. Konstrukcja budynku została tak zaplanowana, że będzie można go rozbudowywać, chociażby planując w nim uruchomienie nowej stacji dializ. Prace potrwają do początku 2020 roku. Wybudowane zostaną także dwa zbiorniki retencyjne, co ma znaczenie zwłaszcza po ostatnim skażeniu wody w szpitalu bakterią z grupy coli. Zaprojektowano nowe instalacje sanitarne, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, wodno -kanalizacyjne, C.O., elektryczne, teletechniczne i gazów medycznych. Nowe centrale wentylacyjne, hydrofornia oraz przepływowy zbiornik wody zostaną zlokalizowane w piwnicy w tzw. skrzydle ?B? budynku ZOZ.
Zakończono natomiast prace związane z utwardzeniem terenu wokół lecznicy. Powstało dzięki temu ok. 40 nowych miejsc parkingowych. W przyszłości powstanie nowy parking, do którego będzie prowadził również nowy dojazd do szpitala od ulicy Sienkiewicza.


Nowy pawilon w całości będzie przeznaczony na potrzeby SOR, w którym ? nie tak, jak w obecnie istniejącej ciasnocie ? wydzielone zostaną oddzielne segmenty segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, gabinety resuscytacyjno-zabiegowe, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji i konsultacji pacjentów, a także zaplecza administracyjno -gospodarczego. Ponadto, budowa ma docelowo pozwolić na bezpośredni transport pacjentów znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia i życia do planowanego oddziału. Nowy budynek SOR zaprojektowany został na planie prostokąta i zostanie wpasowany w sąsiadujące budynki dzięki zastosowaniu zbliżonych kolorów elewacji. Ze względu na liczne kolizje naziemnej i podziemnej infrastruktury technicznej, przewiduje się konieczność licznych zmian w ukształtowaniu terenu i tras prowadzenia mediów. Planowana rozbudowa zostanie wykonana w technologii tradycyjnej. Budowie pawilonu towarzyszyć będzie przebudowa istniejących pomieszczeń na parterze w budynku istniejącym w skrzydle ?B?, w którym wyburzone będą ściany działowe oraz wykonane nowe otwory w ścianach zewnętrznych, umożliwiających połączenie z jego łącznikami. Do podjazdu dla karetek zaprojektowano nowy fragment drogi wewnętrznej, wyniesionej ok. 60 cm ponad otaczający teren, połączonej z istniejącym układem drogowym. Na potrzeby nowego obiektu zaprojektowano łącznie 11 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *