Sportowcy Szansy w okularach

Jak już informowaliśmy, w dniach od 9 do 12 czerwca odbyły się XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice- Chorzów ? Mikołów 2018. W zawodach wzięło udział 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, rywalizowali o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Igrzyska były największym wydarzeniem sportowym Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedną z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w naszym kraju.

-Olimpiady Specjalne to nie tylko sport. To przede wszystkim zdrowy tryb życia. Podczas trwania zawodów wdrażany jest Program Zdrowi Sportowcy, którego głównym celem jest systematyczna ocena stanu zdrowia sportowców Olimpiady Specjalne Polska oraz przygotowanie specjalistów do przeprowadzania badań podczas regionalnych i narodowych zawodów Special Olympics ? mówi Remigiusz Woźniak, przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych „SZANSA”. -Bardzo ważny jest wzrost świadomości społecznej związanej z problemami dotyczącymi opieki zdrowotnej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Jak się dowiedzieliśmy, w ramach Programu „Zdrowi Sportowcy” prowadzone są badania jamy ustnej przez przeszkolonych lekarzy oraz akcje profilaktyczne polegające na praktycznym przedstawianiu zasad i techniki higieny jamy ustnej, otolaryngologiczne i audiologiczne przeprowadzane za pomocą profesjonalnego, nowoczesnego sprzętu wraz z analizą uzyskanych wyników badań audiologicznych, a także określenia koniecznych badań kontrolnych (follow-up) lub specjalistycznych u sportowców ze stwierdzonymi zaburzeniami słuchu. Wykonywane są także diagnozy występujących rodzajów zaburzeń wzroku i dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych, przygotowanie specjalnych sportowych okularów ochronnych z bezpiecznych tworzyw sztucznych dla osób uprawiających gry zespołowe oraz badania kończyn dolnych  zawodników pod kątem deformacji stóp, stawów i związanych z tym dolegliwości bólowych, analiza stanu skóry i paznokci oraz kontrola jakości obuwia. Sportowcy z niepełnosprawnością mogą także liczyć na wszechstronną ocena możliwości  fizycznych oraz badania zakresu ruchomości podstawowych stawów, ocenę  zdolności utrzymywania ciała w równowadze oraz prawidłowej postawie, ocenę zdolności motorycznych, takich jak wytrzymałość i siła, a także pomiar wzrostu i wagi oraz informacje  o zasadach prawidłowego odżywiania się, zagrożeniach związanych z paleniem papierosów i stosowaniem innych używek, przedstawianie korzyści płynących  z utrzymania higieny ciała, promowanie działań ochronnych przeciwko szkodliwym wpływom promieniowania UV.

-Jest mi niezmiernie miło, że kolejni zawodnicy z naszego klubu po diagnozie występujących rodzajów zaburzeń wzroku i doborze odpowiednich szkieł korekcyjnych podczas Igrzysk w Katowicach otrzymali okularki ? mówi Robert Rogala, kierownik WTZ SZANSA. -Miałem przyjemność wręczyć trzem zawodnikom okulary korekcyjne, a jednemu gogle sportowe. Sam używam okularów i wiem jakie to ważne. Co ważniejsze, zawodnicy dzięki działaniom Olimpiad Specjalnych nie ponosili kosztów zakupu okularów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *